Mistä saan rahaa ostaa pakolliset reseptilääkkeet

Anonyymi

Sekä kelaan että sos.toimeen marras- ja joulukuulle toimeentukihakemus liitteileen ja erillisinä sepustuksineen.Molemmista hylkypäätös kalsean viestinnän kera.Velkäjärjestely.Oma työeläke naurettavan pieni 30 v työttömyyseläkkeen takia.Kaikki rahan arvoinen myyty netistä alihintaan.Ongelmana on tämä, etten saanut apteekkiin maksutitoumusta, yht. n 12o euroa omavastaa.Pitänee ilmeiseti jättää ostamatta ja katsoa kuinka käy.Jouluksi osastolle.Nämä kaikki 100 kpl erissä,eli 1,5 kk annokset.Elämä on helvettiä.Yksineläjänä maksat ,sähköt,netin,veden ja ruoat.Puhelin rikki.Valitetusta nauretta tehdä,koska asiasta päättäjät käsittelevät myös valitukset.Sairasta meinnkiä.

14

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Valitetusta nauretta tehdä,koska asiasta päättäjät käsittelevät myös valitukset."

      Valitusta naurettava tehdä? Jos valituksessa on olemassa perusteltu syy, kyllä se valitus lähtee myös eteenpäin, ensin Kela, sitten sosiaaliturvan muutoslautakunta, ja niin edespäin, lopulta se asia katsotaan kyllä sellaistenkin ihmisten toimesta jotka ei ole em. systeemissä "asiasta päättäjiä".

      Kannattaisi varmaan lukea päätös läpi tarkkaan, eli joku syyhän siellä on jos tuki evätään, sinulla on joko riittävän korkeat tulot tai sitten sinulla on myytävää varallisuutta heidän mielestä.

      • Anonyymi

        Tietysti yksi mahdollisuus sosiaaliturvan eväämiseen voisi näiden lisäksi olla se, että ei yksinkertaisesti asu Suomessa kuten sosiaaliturvan pelisäännöissä joltain osin sanotaan. Kyseessä oli muistaakseni joitakin vuosimääriä (oliko 5 vuotta, aiemmin jopa 10?), jonka aikaa sosiaaliturva on voimassa myös ulkomailla asuvalle suomalaiselle, mutta oletan että aloittajan tapaus ei siis ole tällainen kuitenkaan.


    • Anonyymi

      Vai vielä ulkomailla..ehheehe

    • Toimeentulotukiasioissa valitus tie on Kelalla Kelan oma oikaisuvaatimuskeskus josta löytyy mm. sellainen oikeustieteen maisteri joka ei ymmärätnyt höykäsenpöläystä ykstyisoikeudellisen sopimuksen sisällöstä eikä järki riittänyt edes lisäselvitysten pyytämiseen, kunnissa ensimmäinen valitusaste on hakea oikaisua "perslautakunnalta" joiden nimi vaihtelee kunnittain ja se on sanottu siinä päätöken valitusosoituksessa, nuo kuntien "persläpilautakunnat" on valittu poliittisin perustein vasemman jalan saappaista joilla ei usein ole mitään hajua toimeentulotukilaista eikä muistakaan laeista eikä varsinkaan omista valtuuksistaan ja ne päättävät tasan sen minkä esittelija eli sossun pomo esittää.
      Jos oikaisuvaatimuskeskus ja tai/"persläpilautakunta" hylkää valituksen niin sen päätöksestä voi sitten valittaa hallinto-oikeuteen. Hallinto-oikeudet käsittelevät asiat kyllä oman kokemukseni mukaan ihan lakia noudattaen. Tosin jos asiakas on kuollut ennen kun asia päätyy hallinto-oikeuteen niin se voi jättää asian käsittelemättä koska oikeussuojan tarvetta ei enää ole eikä kuollut tarvitse enää lääkkeitä. Tuo valitusprosessi saattaa kestää jopa 1-2 vuotta mutta esim. omalla kohdalla kävi kerran niin että sossu sai "pataan" jo alle 3 kk:ssa.
      Valitettavsti tuon hygieenisempiä keinoja täysin virheellisenkään päätöksen oikaisulle ei ole. En tässä yhteydessä mainitse epähygieenisiä keinoja joita jokainen varmaan keksii useita itse.

      • Anonyymi

        pataan, heh heh heh, niin varmaan.



      • Anonyymi
        167-176 kirjoitti:

        Tuo nopea "pata" sossulle tuli joulun välipäivinä vuonna 2011
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/10342971/voitin-sossun-hallinto-oikeudessa
        Sen jälkeen tuli vielä lisää
        Kelan viimeisin "pata" on helmikuulta 2019
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15551942/hallinto-oikeuden-paatos-215-kertoimen-kaytosta
        Eikä se ollut ensimmäinen
        Revi siitä ... 😁 😆 😅 😂 🤣

        Tämä "patahan" on siis sitä varten, että eduskunnassa kansanedustajat hölmöilee lainsäädännön tekemisessä jonkin hölmön poliittisen ideologian perusteella eikä lainvalmistelu lainkaan huolellista, ja monen mutkan jälkeen on sitten kansalaisten laitettava korjauksia liikkeelle, ja tuo "pata" on siis välivaihe ennenkuin laki oikaistaan jos niissä isoja virheitä.

        Lisää pataa vaan, niin ne lait korjaantuu.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tämä "patahan" on siis sitä varten, että eduskunnassa kansanedustajat hölmöilee lainsäädännön tekemisessä jonkin hölmön poliittisen ideologian perusteella eikä lainvalmistelu lainkaan huolellista, ja monen mutkan jälkeen on sitten kansalaisten laitettava korjauksia liikkeelle, ja tuo "pata" on siis välivaihe ennenkuin laki oikaistaan jos niissä isoja virheitä.

        Lisää pataa vaan, niin ne lait korjaantuu.

        Kyllä se "pata" on virkanilkkejä varten jotka ei noudata lakia usein ihan tahallaan, ei mene edes lain vierestä vaan kaukaa ohi. Toki lait saisi olla täsmällisempiä mutta ei sekään noille virkanilkeille auta kun ei ole edes yritystä noudattaa niitä vaan toimintaperiaate on "näin on aina tehty", "yleinen käytäntö" ja "meillä on tällaiset ohjeet" (joita ei sitten mistään löydy kun tekee niistä asiakirjapyynnön). Sitten on muka hämmästys suuri kun tulee "pataan" hallinto-oikeudessa ja sama meno jatkuu muiden osalta ja jossain vaiheessa myös valittajan osalta kun virkailija vaihtuu eikä tiedä ettei perseily mene läpi. Valehtelua, asioiden vääristelyä asiakkan vahingoksi, tahallisia laittomia hylkypäätöksiä ja muuta perseilyä tapahtuu jatkuvasti, meno on todella siarasta usein vain muutaman euron tähden.


    • Anonyymi

      Perähikiältä katsottuna Helsinkikin saattaa vaikuttaa ulkomaalta. No, ei aivan väärässä olisi onhan täällä murjaania, vinkuintiaania ym väriviallista otusta.

      • Asuin siellä 80-luvun alussa ja muutaman vuoden kuluttua olin parin kauukauden keikka töissä siellä joka olisi jatkunut pidempäänkin mutta työnantaja teki konkan, veroilmoitukseen laitoin silloin vikottaisen työmatkan pituudeksi nelinumeroisen luvun, en tosin joka viikonloppu viitsinyt käydä kotona ja kivaa oli se Helsingin yöelämäkin. Joka paikassa on hyvät ja huonot puolensa. Kaikkeen tottuu, hirressäkin ne 5 ensimmäistä päivää on pahimmat 😁


      • Anonyymi
        167-176 kirjoitti:

        Asuin siellä 80-luvun alussa ja muutaman vuoden kuluttua olin parin kauukauden keikka töissä siellä joka olisi jatkunut pidempäänkin mutta työnantaja teki konkan, veroilmoitukseen laitoin silloin vikottaisen työmatkan pituudeksi nelinumeroisen luvun, en tosin joka viikonloppu viitsinyt käydä kotona ja kivaa oli se Helsingin yöelämäkin. Joka paikassa on hyvät ja huonot puolensa. Kaikkeen tottuu, hirressäkin ne 5 ensimmäistä päivää on pahimmat 😁

        MIssä siellä? Niin missä?


      • 167-176
        Anonyymi kirjoitti:

        MIssä siellä? Niin missä?

        Se oli vanha kerrostalo Pietarinkadulla oikein ökyalueella ja oli työsuhdekämppä, vuokra aika reilusti alle käyvän tason. Ylin kerros eikä hissiä ollut, siinä kunto pysyi kohdillaan aivan hyötyliikunnan voimalla. Työpaikka oli Vallilassa, siisti sisätyö ja jonkin sortin toimistohommia, aika eksoottisia ja erikoisia juttuja tehtiin enimmäkseen ulukomuan eläville. Matkat kuljin sujuvasti ratikalla. Aika hyvin siellä viihdyinkin mutta kun sattui sopiva sauma niin läksin, nuorena sitä niin herkästi lähtee jonkun hyväksi luulemansa perään, tuo koskee muitakin asioita kun töitä. Kukaan ei tiedä sitä mihinkä "vinkuintiaan" sitä olisi vielä joutunut/päässyt jos sinne olisin jäänyt. Elämä on loppujen lopuksi valintoja täynnä ja sitä valitsematonta vaihtoehtoa ei ikinä tiedä miten siinä olisi käynyt, siksi onkin ihan turha haihatella jälkikäteen ja jossitella.


    • Anonyymi

      Aloitus taitaa olla vähän huuhaata. Kyllä täydentävää toimeentulotukea saa välttämättömiin lääkkeisiin, vaikka perustoimeentulotuki olisi hylätty. Eri asia on tietysti se, että mitä kunta katsoo välttämättömäksi. Minä sain kaikki reseptilääkkeet täydentävänä, kun Kela oli ensin hylännyt perustoimeentulotuen.

    • Anonyymi

      Huh hih toi täydentävä ja ehkäisevä toimeentulon saanti vähän silleen hauskois kantimissa varsinkin pikku kunnissa eli pikku kaupungeissa pikku naissossut taitaa tehdän nin että yksinäiset naiset saa hylyn ja sit ne yksinäiset miehet helposti taas myönmön..onhan ne miehet aina niin söpöjä ja tarttee..naiset voi olla ilman..Eli heh heh naurattaa siis koko meno!!..(päätöntä menoa)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      3794
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      16
      2735
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      384
      2096
    4. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      239
      1909
    5. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      27
      1751
    6. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      31
      1657
    7. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      32
      1619
    8. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      14
      1297
    9. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      67
      1212
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1151
    Aihe