Pilarikiuas ja löylyn laki

Anonyymi

Pilarikiuashan tulee ainakin moderneissa saunoissa jopa ylälaudettakin korkeammalle. Eikö sitä koske löylyn laki?

3

482

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lämpökameralla katsoessa näkee, ettei ns. "löylyn laki" päde pilarin muotoisissa sähkösaunoissa ollenkaan. Koneellinen ilmanvaihto tasaa lämpötilaeroja paljon paremmin kuin muinaiset räppänät.

      Sakari Pälsin mielipiteet saunasta perustuvat yli 5 vuosikymmenen takaiseen aikaan.

      • Anonyymi

        Ei sovellu saunan lämmittämiseen, toivoton tapaus .


      • Anonyymi

        Aneemisia trolleja löylyn lakia kun ei esiinny yhdessäkään sähkösaunassa koneellisine ilmanvaihtoineen oli kiuas katossa tai lattiassa sama homma saunojen yhteydessä joissa on jatkuvalämm.kiuas painovoimaisella ilmanvaihdolla. Kertalämmitteiset saunat joissa ei ole ilmaviratuksia poisto- ja korvausilmoineen painovoimaisesti tai koneellisesti esiintyy yksinomaan "löylyn laki" paitsi tapauksissa joissa esim. savusaunan kiukaan tulipesään johdetaan sen alaosasta ilmaa poistaen sitä yläosasta pois esim. räppänän kautta. Onko siinä sitten mitään järkeä löylyjen karatessa räppänästä saavuttaen tilanne missä "pää palaa ja varpaat jäätyy"?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1369
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      748
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      64
      683
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      87
      678
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      133
      597
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      592
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    10. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      561
    Aihe