Halvalla ei tule hyvää

Kun kaikesta säästetään, niin talot ovat kuin harakanpesiä. Tuuli vinkuu ovista ja ikkunoista ja äänieristykset puuttuvat. Väliovet halvinta pahviovea. Väliseinätkin vanhoissa 2000 luvun vaihteen HASOn taoissa on tehty ohuesta remonttiin eli vanhojen seinien pinnoituksiin tarkoitetusta alle 7 mm kipsilevyst. Seinään saisi potkula ison reiän eikä seinään voi ripustaa mitää taulua painavampaa. Säästöä joka neliö tai rakentaja on käyttänyt eri materiaalia kuin on suunniteltu.
15341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Samaa soopaa tekee muutkin. Välttäkää ainakin lehdon ja t2h:n asuntoja. Ette usko miten huonosti ne on tehtyjä vaikka nopeasti vilkaistuna näyttääkin hyviltä.

Äänestä
  • Näin se nimenomaan toimii: näyttää hyvältä. Hetken. Tämä meidän kohde valmistui kolme vuotta sitten. Koko rakennus on vitsi - niin huonosti ja halvalla tehty, ettei paljon naurata. Jos maa sattuisi järisemään Helsingissä, tämä romutalo sortuisi ensimmäisenä. Pahinta on ollut kuunnella kaupungin asuntotuotannon selityksiä. Valvojat jauhavat samaa laulua: tämä rakentaja on tehnyt ihan hyvää laatua. Niin, kerran joskus jossain, ehkä. Jokainen näkee silmillään. Toisilta vain menee kauemmin aukaista silmät. Suomen rakennusala vertautuu yakuza-meininkiin Japanissa, jossa talot on tarkoituskin purkaa jo parinkymmenen vuoden päästä. Olen alkanut lohduttaa itseäni sillä, että ehdin ehkä vielä nähdä, miten tämä täyttä kusetusta oleva rötiskö puretaan. Kiitos kolmen vuoden kärsimyksestä, Att!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Näin se nimenomaan toimii: näyttää hyvältä. Hetken. Tämä meidän kohde valmistui kolme vuotta sitten. Koko rakennus on vitsi - niin huonosti ja halvalla tehty, ettei paljon naurata. Jos maa sattuisi järisemään Helsingissä, tämä romutalo sortuisi ensimmäisenä. Pahinta on ollut kuunnella kaupungin asuntotuotannon selityksiä. Valvojat jauhavat samaa laulua: tämä rakentaja on tehnyt ihan hyvää laatua. Niin, kerran joskus jossain, ehkä. Jokainen näkee silmillään. Toisilta vain menee kauemmin aukaista silmät. Suomen rakennusala vertautuu yakuza-meininkiin Japanissa, jossa talot on tarkoituskin purkaa jo parinkymmenen vuoden päästä. Olen alkanut lohduttaa itseäni sillä, että ehdin ehkä vielä nähdä, miten tämä täyttä kusetusta oleva rötiskö puretaan. Kiitos kolmen vuoden kärsimyksestä, Att!

    Vuonna 2017 taisi valmistua vain kaksi Hason taloa ja Haso Sandiksen rakensi Skanska. Ilmeisesti huonosti rakennettu on se toinen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vuonna 2017 taisi valmistua vain kaksi Hason taloa ja Haso Sandiksen rakensi Skanska. Ilmeisesti huonosti rakennettu on se toinen.

    Sekakohteissa Haso/Hitas vaikuttaa olleen ongelmia viime vuosina. Valmistumisvuodet eivät aina ole samat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sekakohteissa Haso/Hitas vaikuttaa olleen ongelmia viime vuosina. Valmistumisvuodet eivät aina ole samat.

    Joo, mutta henkilö kirjoitti, että kohde valmistui kolme vuotta sitten, eli v. 2017, niin silloin valmistui vain kaksi Hason kohdetta, toinen Tapulikaupunkiin ja toinen Jätkäsaareen.

    Äänestä

Onko muita vältettäviä rakennusfirmoja?

Äänestä
  • Mielellään kertoisi firman nimenkin, mutta ovat aikamoista mafiaa niin ei uskalla. Asuntotuotannolla on säännöllisesti ollut pääurakoitsijana näitä pienempiä rakennusliikkeitä, joita on mennyt konkurssiin. Jotenkin jännästi rakennusliikkeet saavat sitten tontteja omiin gryndikohteisiinsa tai lisää urakoita, jos esim. pelastavat näitä kesken jääneitä kohteita. Kovaa kytkykauppaa, joka vaikuttaa varmasti asuntojen laatuun valvonnan lepsuutena, häviäjänä asunnontarvitsija ja veronmaksajat.

    Äänestä

Aloituksessa mainutun talon rakensi YIT.

Äänestä
  • Väliseinänä metalliranka ja molemmin puolin 7 mm kipsilevy eikä mitään äänieristettä. Lopputuloksen tietää.

    Äänestä

Olipa hyvä, että joku uskaltaa kirjoittaa näistä asioista,
sama rakennustyyli Oulussa,
petyin suuresti ASO-asumisoikeusasuntoon Heikkilänkankaalla.

Äänestä
  • Olisi hyvä jos ne jotkut myös yksilöisivät väitteensä. Nythän väite kuului, että ovista ja ikkunoista vetää. Minulla on kokemusta neljästä 2010-2020 rakennetusta talosta eikä yhdessäkään ole ollut väitteiden kaltaisia ongelmia. 2 HASOA, 1 muu ASO ja yksi vapaan rahan vuokra-asunto.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olisi hyvä jos ne jotkut myös yksilöisivät väitteensä. Nythän väite kuului, että ovista ja ikkunoista vetää. Minulla on kokemusta neljästä 2010-2020 rakennetusta talosta eikä yhdessäkään ole ollut väitteiden kaltaisia ongelmia. 2 HASOA, 1 muu ASO ja yksi vapaan rahan vuokra-asunto.

    Ikkunat 2000 valmistuneeseen Hason taloon toimitti myöhemmin konkurssiin mennyt firma, jonka nimeä en enää muista. Aivan surkeaa laatua. Ei vaihdettu takuuna vaikka valo paistaa karmin ja ikkunapuitteen välistä, piti tilkitä itse. Parvekkeen ovi kiero ja ja linkut heppoisia, tiiviste ei auta vaan suhisee etenkin tuulella.

    Äänestä

Laminaatti pitäisi ainakin kieltää kerrostaloissa kokonaan. Toimii hyvänä rumpukalvona ja kolisijana välipohjan ontelolaatan päällä. Moni on laittanut halvimman ja ohuimman KL32 laminaatin alkuperäisen vanhan kovettuneen ja risan remppamaton päälle ilman riittävää äänieristettä. Lupa laitolle on haettu tai ei mutta työn tulosta ei kukaan ole vaivautunut tarkistamaan ja naapurit kärsivät.

Äänestä

Itse peruutin asoasunnon kun näin miten rakenteet kastuivat sateisena talvena. Ja nyt on ollut kosteusongelmia..... rakennusfirma ja rakennuttaja pesevät kätensä eikä kukaan ota vastuuta

Sanoisin että jos samat asunnot koko ajan haussa niin syy voi olla tämä.

Äänestä

Asomaksut jo niin korkeita ja vuokrat lähellä normitalojen vuokria, että mieluummin kiinni omaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kun kaikesta säästetään, niin talot ovat kuin harakanpesiä. Tuuli vinkuu ovista ja ikkunoista ja äänieristykset puuttuvat. Väliovet halvinta pahviovea. Väliseinätkin vanhoissa 2000 luvun vaihteen HASOn taoissa on tehty ohuesta remonttiin eli vanhojen seinien pinnoituksiin tarkoitetusta alle 7 mm kipsilevyst. Seinään saisi potkula ison reiän eikä seinään voi ripustaa mitää taulua painavampaa. Säästöä joka neliö tai rakentaja on käyttänyt eri materiaalia kuin on suunniteltu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu