Kappas vain
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eipä yllättänyt kyllä yhtään.
Mopoauto ei pärjää autoille. Variksen peräkontissa tilaa korkeintaan yhdelle Salen kauppakassille.
OIkeat mopoautot ovat aina paljon parempia kuin yarikset.
Kun ajattelee lueteltuja autoja, ymmärtää hyvin ettei Toyotaa osteta. Englantilainen ajaa äärettömän vaikeissa liikenneoloissa ja säissä nopeuksilla 160 km tunnissa.
Matkalla käydään juomassa pari pitkää bisseä ja matka jatkuu. 20 kertaa Englannissa käyneenä kysyin Avensiksesta. Halpa nauru ja nopeus nousi 120 mailiin tunnissa Mondeolla. Enää en ihmetellyt näkemiäni autoja moottorien penkoille lentäneenä. Luultavasti olivat maassa olevat japanilaiset autot.
Kenties kaikki eivät ymmärrä myöskään, että rengaspaineet tulee olla noissa nopeuksissa luokkaa kolme baria ja taisi Toyota Camryssä olla ohjekirjan maininta hieman yli paineesta jatkuvalla yli 170 km tunnissa nopeuksilla Euroopan moottoriteillä ajaessani. Mittari näyttää silloin noin 185 - 195 km tunnissa nopeutta, jotta keskiarvon saa lähellekään 170 km tunnissa.
Eihän mikään tojota nyt edes kulje koskaan 160 kilometriä tunnissa.
Tuo on Britti tutkimus, jota voi pitää huu-haana. Se, että jokin auto on Britanian olosuhteissa hyvä ei ole välttämättä sitä Suomessa. Noista listassa mainituista pikkuautoista Toyota Yaris on paras Suomen olesuhteisiin. Briteissä ei ole kunnon talveakaan.
Eipä ole talvea täällä Suomessakaan siellä missä valtaosa väestöstä asuu. Kohta tulee kaksi vuotta siitä kun olen viimeksi koskenut lumilapioon.