Nykyaikainen asenne.

Anonyymi

Talvisota alkoi 81 vuotta sitten.

Jos se olisi alkanut tänään, olisimme todennäköisesti kuulleet seuraavia kommentteja.

"Se on ihan jokaisen oma valinta, meneekö pommisuojaan vai ei, eihän niiden tehosta ole mitään tieteellistä varmuutta."

"Kyllä elämän täytyy jatkua normaalisti, ei tässä nyt voida alkaa jokaista pommikonelaivuetta pelkäämään."

"Muista olla kiitollinen ja halata paljon, älä antaudu pelolle, näin ylläpidät sirpaleidenvastuskykyäsi."

"Ei tässä nyt voida taloutta laittaa kiinni minkään Neuvostoliiton hyökkäyksen takia, lama on vaarallisempi kuin itse invaasio."

"Juu, nyt on ulkonaliikkumiskielto, kyllä kyllä, mutta täältä mun kaupasta saisi keskiyöllä ilmaisia sinkkiämpäreitä."

"Ihan turhaa meteliä ja hysteriaa, on tänne ennenkin venäläiset hyökänneet ja ihan hyvin on selvitty."

"Mä luin tuossa yhtä lehteä niin siinä sanottiin, että ei Neuvostoliittoa ole oikeasti olemassa, tää on vaan kommunistien salajuoni!"

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin se vaan on nähtävä. Voisi ainakin muutaman kymmentä pommikonetta jättää pois tilauksesta ja rahoittaa sen sijasta vaikka ja mitä. Kyllä ennen oli miehet rautaa.

    • Anonyymi

      Vähän on lunki asenne. Sotaa olisi syytä pelätä koko ajan ja varustautua!

    • Syvällistä ajattelua ja totta toinen puoli:)

    • Anonyymi

      Oma 114 vuotias appiukkoni Läntältä joka sodassa tiputti kaksi konetta kertoi että ruotsinkielisiä poikia oli pitänyt sitoa puihin kiinni talvisodassa niin kovasti olivat höökimässä. Kavimme etsimässä appiukon tiputtamia koneita kymmenisen vuotta sitten metallinetsimellä ja toinen sätkäkone löytyi maaselänkannakselta mutta separaattori jäi kadoksiin.

    • Anonyymi

      Uskonto, koti ja EU isänmaana ei vaan enää nappaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      182
      11366
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      57
      5412
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2677
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2355
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1831
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1775
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1440
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      27
      1413
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1366
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1349
    Aihe