Talvisota alkoi 81 vuotta sitten.
Jos se olisi alkanut tänään, olisimme todennäköisesti kuulleet seuraavia kommentteja.
"Se on ihan jokaisen oma valinta, meneekö pommisuojaan vai ei, eihän niiden tehosta ole mitään tieteellistä varmuutta."
"Kyllä elämän täytyy jatkua normaalisti, ei tässä nyt voida alkaa jokaista pommikonelaivuetta pelkäämään."
"Muista olla kiitollinen ja halata paljon, älä antaudu pelolle, näin ylläpidät sirpaleidenvastuskykyäsi."
"Ei tässä nyt voida taloutta laittaa kiinni minkään Neuvostoliiton hyökkäyksen takia, lama on vaarallisempi kuin itse invaasio."
"Juu, nyt on ulkonaliikkumiskielto, kyllä kyllä, mutta täältä mun kaupasta saisi keskiyöllä ilmaisia sinkkiämpäreitä."
"Ihan turhaa meteliä ja hysteriaa, on tänne ennenkin venäläiset hyökänneet ja ihan hyvin on selvitty."
"Mä luin tuossa yhtä lehteä niin siinä sanottiin, että ei Neuvostoliittoa ole oikeasti olemassa, tää on vaan kommunistien salajuoni!"
Nykyaikainen asenne.
5
65
Vastaukset 5
- Anonyymi
Näin se vaan on nähtävä. Voisi ainakin muutaman kymmentä pommikonetta jättää pois tilauksesta ja rahoittaa sen sijasta vaikka ja mitä. Kyllä ennen oli miehet rautaa.
- Anonyymi
Vähän on lunki asenne. Sotaa olisi syytä pelätä koko ajan ja varustautua!
Syvällistä ajattelua ja totta toinen puoli:)
- Anonyymi
Oma 114 vuotias appiukkoni Läntältä joka sodassa tiputti kaksi konetta kertoi että ruotsinkielisiä poikia oli pitänyt sitoa puihin kiinni talvisodassa niin kovasti olivat höökimässä. Kavimme etsimässä appiukon tiputtamia koneita kymmenisen vuotta sitten metallinetsimellä ja toinen sätkäkone löytyi maaselänkannakselta mutta separaattori jäi kadoksiin.
- Anonyymi
Uskonto, koti ja EU isänmaana ei vaan enää nappaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va581656Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3651162- 137940
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu14784Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63622- 41598
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa90558- 46542
- 45498
- 47485