Mietin tässä, onko oikein nyky-yhteiskunnassa allekirjoittaa määräaikainen työsopimus kun itse haluaa määräajaksi työsopparin ja määräajan päätyttyä saada heti oman ammattiliiton ansiosidonnainen työttömyyspäiväraha? Eikö työsopimus työelämässä tule tehdä pysyväksi yleensä ellei ole tietty peruste määräaikaiselle työsopimukselle? Toisaalta on varmaan yleisesti hyväksyttävää, että saa heti omalta ammattiliitoltaan ansiosidonnaisen työttömyyspäivärahan, onhan jokainen itse maksanut ammattiliitolleen kalliita jäsemaksuja. Tai he jotka ovat maksaneet palkastaan kalliita ammattiyhdistysjäsenmaksuja.
Väärinkäytökset
5
1256
Vastaukset
- Anonyymi
"Toisaalta on varmaan yleisesti hyväksyttävää, että saa heti omalta ammattiliitoltaan ansiosidonnaisen työttömyyspäivärahan, onhan jokainen itse maksanut ammattiliitolleen kalliita jäsemaksuja"
Ammattiliittojen jäsenmaksut eivät ole kalliita. Ja toisekseen niillä katetaan vain murto-osa ansiosidonnaisten kustannuksista. Ylivoimaisesti suurempi osa tulee verorahoista. Eli ei, ei ole edes moraalisesti hyväksyttävää haluta itse määräaikainen työsoppari että pääsisi ansiosidonnaiselle, jos töitä olisi tarjolla toistaiseksi. - Anonyymi
Eikös, eikös. Joo. Ehdottomasti joo.
- Anonyymi
Milloin ammattiliitto on maksanut ansiosidonnaista päivärahaa? Ja mikä ammattiliitto on ollut kyseessä?
- Anonyymi
Mitä väärää siinä muka on jos itse kerran näin haluaa? En ymmärrä AP:n pointtia lainkaan!
- Anonyymi
Mitä aloittaja oikein haluaa kysyä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 477705
- 334263
- 573745
- 503210
- 172896
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons652621- 642498
- 552421
- 402349
- 162296