Osaako teidän 4-kuiset jo käänyä vatsalleen tai pitää lelua kädessä ja kuuluuko nämä edes vielä tähän ikään? Meillä vasta ollaan kiinnostuneita omista käsistä, nyrkki suussa jatkuvasti.
Osaako 4kk ikäinen...
Mami--69
121783
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Meillä tyttö tuli viime viikolla 4kk:n ikään- noin viikko sitä ennen alkoi kääntyilemään kyljeltä vatsalleen. Käsissä pidellään ja helistellään helistintä ja vauvakirjaa. Leluja tavoitellaan vatsallaan ollessa. Ekat ääneen nauramisetkin kuultiin viime viikolla. Kovasti on vauhtia päällä. Mutta kehitys on tosi yksilöllistä.
Meillä ainakin osattiin jo ennen 4kk ikää
meillä ei tietoakaan kääntymisestä, ei ees yritä!
No onks ketään jolla nää kyseiset temput olis alkanut vasta myöhemmin, vai ollaanko me ainoita!!??
vauvat kehityvät niin omaan tahtiinsa, älä stressaa itseäsi kyselemällä,Kyllä sen huomaa jos oikeasti on jotain vialla.En muista omistani miten olivat 4kk mutta kysy neuvolasta jos oikeasti huolettaa.mun 9kk tyttö oppi samalla viikolla istumaan, nousi seisomaan ja käveli puita pitkin,, ne taidot voi olla siella hautumassa ja yllattaa sitten iloisesti:)
Se on siinä 3-6kk kun kääntyy vatsalleen. Ole ja nauti vaan. Kyllä saat vielä mennä perässä ja ihmetellä mistä energiaa riittää.:)
Meillä on kohta kahden kuukauden ikäinen poika vauva ja osaa jo kääntyä mahalta selälleen ja päin vastoin.Ryömistäkin vähän on yrittänyt, mutta ei vielä pääse etenpäin.Kovasti on kiinnostunut kirjoista ja muusta ympärillä olevista.
kehitys on niin yksilöllistä!!
kyllä se kuuluu 4kuukäuden ikäsen jo kääntyä mahaleen kun mulla on ja 4kuukauden ikänen pieni tyttö ja sillä menee nyrkit suuhun kun ikenet kutiaa hampaita alkaa tulla noin 5-6kk ikäsenä niin tuleeko teillä kuolaa suun pielestä kullä osaa pitää lelua kädessä ja nyrkit suusa kokoajan
likka 4 kk nyrkit suussa koko ajan tarttuu tavaroihin,ei käänny nauraa vaan
Tuossa pari viestiä aiemmin oli että kuuluu 4kk kääntyä. Ei todellakaan vielä tarvitse. Meillä poika oli melkein 5kk kun kääntyi ekan kerran, parin viikon aikana kääntyi yhteensä ehkä 10 kertaa, sitten lopetti. Perjantaina kylässä aloitti uudelleen juuri kun olin maininnut tästä hänen oikusta. Nyt ei pysy lainkaan selällään. Ole aivan huoleti!
kyllä ne vauvat aikanaan temput oppii, toiset ovat vaan niin tärkeinä siitä miten heidän lapsi on niin etevä (lähipiirissä useita äitejä, joiden vauva käynyt suurinpiirtein potalla 6kk:sena).. meidän poika 4kk ja muutaman kerran kääntynyt, siitä lähtien on ollut vaipanvaihdot ja yöt yhtä kääntymistä. pojasta tuli kertaheitolla supervilkas, ei hetkeekän selällään..jotenka nauti vaan:)
kaiken myös pistää suuhunsa ja hyppykiikku on ihan ykkösvekotin...
meillä on hieman yli 3kk ikäinen poika joka vasta on nyt huomannut kätensä ja kuljettaa niitä suuhun..ei meillä vielä kääntyillä mutta yritys alkaa olla jo kova :)leluista ollaan kiinnostuneita mutta ei vielä osaa kiinni tarttua.
Meillä tämä nuorimmainen vasta 6 kk ikäisenä oppi kääntymään selältä vatsalleen. Ja keskimmäinen meni siinä iässä jo puuta pitkin lujaa vauhtia (oppi kävelee tukee vasten ennen kuin konttaamaan). Lapset on hyvin yksilöllisiä. Ensimmäisemme oli myös tälläinen rauhallinen liikkumisen suhteen, mutta rupesikin jo 10 kk vanhana puhumaan.