Sängynpäädyn paino

Anonyymi

Pitäisi noutaa iäkkään sukulaisen puolesta puinen sängynpääty 160 cm x noin 110 cm toiselta iäkkäältä henkilöltä.

Sängynpääty pitäisi kantaa muutaman kerroksen matkan siirron kummassakin päässä portaissa ja edelleen autoon / autosta. Mitähän moinen pääty voisi painaa? Olin ajatellut, että luokkaa 10-15 kg, mutta aloin epäillä, voisiko se olla painavampikin.

Olen sen aiemmin nähnyt, mutta en löytänyt netistä mitään vastaavaa. Ihan umpipuuta se ei ole. Siinä on valkoiseksi maalattua puuta, jossa on pinnasängyn tapaisia, mutta huomattavasti leveämpiä "pinnoja" rinnakkain ja yhtenäisempi yläosa.

Osaisiko kukaan arvioida tällaisen sängynpäädyn painoa tällaisilla tiedoilla? Tämä "keikka" tuli puskista illan suussa ja vasta nyt tajusin, että pääty voisi painaa enemmän kuin kuvittelin.

3

122

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      max 20 kg..

      • Anonyymi

        Ap kiittää. Tämän tiedon pohjalta uskalsin lähteä noutohommiin. Arvioisin, että kyseinen pääty painoi n. 18-19 kg.


    • Anonyymi

      Tämä kyselykin tuli puskista...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      1987
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      756
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      682
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      651
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      614
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      531
    Aihe