Kuulokojeen hankinta yksityiseltä tai julkiselta puolelta

Anonyymi

Näyttää siltä, että olen saamassa kuulokojeen. Kuulonalenema toisessa korvassa on selvä ja toisessa vielä nippa nappa raja-arvojen sisällä. Olen lukenut interwebsistä, että kuulokoje kannattaisi ehkä hommata molempaan korvaan, koska vain toisella puolella oleva kuulokoje hävittää osin stereokuuloa.

En tiedä vielä, maksetaanko kuulokoje julkisen puolen toimesta vai joudunko sen itse maksamaan. Kun katsoin laitteiden hintoja, niin hiukset nousivat pystyyn. Kuulokojeiden hinnat yksityisellä liikkuvat 300 eurosta 5000 euroon ja kuulokojeen keskimääräinen käyttöikä on noin viisi vuotta.

Minkälaisia kuulokojeita julkinen puoli tarjoaa ja kannattaako kuulokojeeseen sijoittaa noin valtavia summia? Saako rahalla laatua?

Olen ajatellut, että en haluaisi ottaa huonoa kuulokojetta aluksi käyttöön, jotta minulla säilyisi motivaatio käyttää laitetta mahdollisimman paljon. Ajattelen, että huono kuulokoje on kuin menisi hiihtämään huonoilla suksilla, jotka eivät pidä tai luista verrattuna hyviin suksiin, joilla hiihtäminen on nautinto. Onko vertaus hyvä?

4

3582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Julkisen puolen maksutta saatavat kuulokojeet korjaavat kuulon hyvin. Samoja merkkejä ne ovat kuin yksityisliikkeiden kalliit kapineet. Niillä pärjää hyvin. Kuulokojeen saa molempiin korviin. Myös huolto on maksuton.

      Maksuttomia kojeita voi joutua odottamaan puoli vuotta. Mielestäni kannattaa odottaa. Jos sitten lopulta kojeet kuitenkin osoittautuisivat jotenkin riittämättömiksi, voihan sitten kääntyä yksityiseen liikkeeseen ja maksaa itsensä kipeäksi. Itse kojeet tuskin silti tekevät kuuloa yhtään toimivammaksi.

      • Anonyymi

        Sain juuri kuulokojeen julkiselta puolelta. Tarjosivat vain yhtä ja ainoaa korvantauskonetta vaikka kertoivat heillä olevan useampiakin vaihtoehtoja. Audionomi oli kuin vanha komppanian vääpeli, joka melkein itki kun joutui antamaan jotain komppanian varustusta kun ajatteli sen olevan omaa.

        No sain kuulolaitteiksi ReSoundin mallin, jonka kerrottiin olevan huippulaite. Laitetta ei ole enää ollut vuosiin myynnissä ja sen puhelin äppi on tehty kymmenen vuoden takaisille puhelimille. Uskon, että sairaalalla henkilökunta ei edes tiedä uudempien kuulolaitteiden olemassa olosta.

        Laitteita säädettiin ja säädöt on nyt jollain lailla kohdillaan. Olen samaan aikaan ottanut koekäyttöön yksityiseltä puolelta muutamia kuulokojemalleja ja ero tuohon julkisen puolen tarjoamaan malliin on kuin yöllä ja päivällä.

        Hienoa, että yhteiskunta tarjoaa meille kuulon alenemista kärsiville verovaroin tällaisia laitteita, mutta niiden jakamisessa kannattaisi olla avoin. Miksei saatavilla olevien mallien nimiä ole missään julkisesti näkyvissä tai niitä ei suoraan kerrota potilaalle? Ymmärrän, ettei julkinen puoli voi hankkia kalleimpia laitteita eikä näin pidäkään tehdä, mutta tästä voisi rehellisesti kertoa potilaille.


    • Anonyymi

      Jos kuuloa ei korjaa kuulolaitteella, niin ajan myötä kuulohermo surkastuu. Eli kuulolaiteen käytöllä on merkitystä. Sitä kannattaa käyttää. Jos kuulohermo on menetetty, niin mikään ei enää johda ääntä kuulolaitteen ja korvan kautta aivoihin, vaan peli on menetetty.

    • Anonyymi

      Halpakin on hyvä!Säädöt ne ovat jotka ratkaisee mitä kuulee ja miten!Siinä audoinimin taidot tulee esiin,kuunteleeko asiakasta, vaan omia oletuksiaan miten luulen kuultavan!Jokaisen korva on erilainen, niin myös äänien miellyttävyys! Joku voi sietää paperin rapinaa,toinen ei jne!Nämä testiäänet lusikan kilinä,paperin rutistus ,käsien taputus,avainten helistely jne,pitäisi keksiä parempi keino!Itse kuulen kaikki hyvin omilla korvillani,niin astiat,kuin kaikki muut,vesihana ainoa mitä en kuule ja olen vaikeasti kuulovammainen,mutta niin vaan saatii säädöt,että en kuule mitä omin korvin aistin ja vikahan on tietenkin minun korvien välissä! Oma ääni on kuin tynnyrissä ja vokaalit puuttuu, ota sitten selvää puheesta! Kun valitat olet häirikkö! Näin meillä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe