Sovittelutoimistossa laadittu sopimus. Toinen osapuoli laiminlyönyt sopimuksen osittain, ja sovittelija huomauttanut asian hoitamisesta loppuun. Mitään ei ole toinen tehnyt tästä huolimatta. Tekevätkö sovittelutoimiston henkilökunta asialle mitään, jos toinen osapuoli on ei suostu hoitamaan velvollisuuttaansa?
Sopimuksen rikkominen?
6
1825
Vastaukset
- Anonyymi
Senpä vuoksi sovitteluun ei pitäisi koskaan suostua. Tekijä ei saa rangaistusta, eikä maksa sovittuja korvauksia.
- Anonyymi
Sopimuksessa on pienellä maininta sen sitoavuudesta oikeudellisesti. Sillä lienee merkitystä?
- Anonyymi
Onko kellään kokemuksia siitä, jos riitaan liittyvä sopimus ei toteudu osittain? Mitä sovittelutoimisto tekee?
- Anonyymi
Pesee kätensä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pesee kätensä.
Ei mitään.
Sinua on huijattu.
Sovittelu on restoratiivista sosiaalityötä eli rikollisen hyysäystä.
Poliisi ja oikeus rakastaa sitä kun niiden ei tarvitse tehdä enää mitään palkkansa eteen kun sovitettiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei mitään.
Sinua on huijattu.
Sovittelu on restoratiivista sosiaalityötä eli rikollisen hyysäystä.
Poliisi ja oikeus rakastaa sitä kun niiden ei tarvitse tehdä enää mitään palkkansa eteen kun sovitettiin.Vähän sinne päin. Sovittelu on täyttä huijausta, kukkahattutätien paskan jauhantaa.
Poliisi ei pääse yhtään helpommalla, sillä esitutkinta on ensin suoritettava ennen kuin asia voidaan laittaa sovitteluun, joko poliisin, tai syyttäjän aloitteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503354Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5512077Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si841956Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950- 201588
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431528- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281297KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar481220