Asuntoautolla Venäjälle

Anonyymi

Sitten kun rajat aukeavat niin tarkoitus mennä asuntoautolla Venäjälle. Onko kokemuksia ja mitä erityistä pitää ottaa huomioon?

15

131

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Passi,viisumi ja vakutukset kuntoon. Niillä pärjää jo pitkälle. Ainakin Pietariin asti.

    • Anonyymi

      Ota ennakkoon selville miten pääset palaamaan takaisin ilman autoasi.

    • Anonyymi

      Henkilöautolla vain kerran käynyt 1000 km kierroksen v.2019 vaalimaa- ivangorod.

      Liikenteessä huomiotavaa

      - Todella rankat hidasteet taajamissa ja muissa olennaisissa paikoissa - auto kyllä hajoaa jos ei ekasta kerrasta niin muutamasta jos ei hidasta vauhtia lähelle nollaa.

      - Turvavälejä ei tunneta

      - "Perseenhiillostajia" riittää. Jos ajelet jotakuinkin nopeusrajoitusten mukaan, joku voi jäädä roikkumaan lähes takapuskuriin kiinni. Kannattaakin antaa tietä nijn, että ajaa reippaasti pientareen puolelle ja tiputtaa vauhdin jonnekkin 40km tuntumaan, tajuavat sitten mennä ohi

      - jos rajoitus 80km/h, ajonopeudet voivat olla esim 120km/h. Ohitukset mitä sattuu, tiessä voi olla yhtäkkiä tai koko ajan isoja/erikokoisia monttuja jne

      - ota etukäteen selvää huoltoasemista/varaosan saanneista/ mahdollisista tulkkipalveluista (jos tulee ongelmia auton osien/korjauksen kanssa) ja vaikka sanakirja ,

      - hanki netti / puhelinliittymä venäjän puolelta.

      facebookissa jos olet, ryhmä "Viipurin kaverit" https://www.facebook.com/groups/1793738027306321/ siellä on erilaista venäjän reissaajaa ja ylläpitäjistä yksi on suomea osaava viipurilainen, osaa järjestää kaikenlaista ja tietää hyvin maan olot

    • Anonyymi

      Toissa kesänä käytiin asuntoautolla Venäjällä. Kierrettiin Karjala ympäri ja mitään ongelmia ei ollut. Yllätyttiin jopa kuinka rauhallista siellä oli. Erityinen kiitos Sortavalan lomakeskus Piipun pihalle jota pidettiin tukikohtana. Suomalaiset omistajat.

      • Anonyymi

        Onkos toi Piipun piha se paikka josta on tehty myös dokumenttia Suomen televisioon?


      • Anonyymi

        Omistaja oli venäläinen Aleksandr Artemjev. Kuoli koronaan lokakuun puolivälissä.


    • Anonyymi

      Me käytiin Venäjällä vuosituhannen alussa ja siihen aikaan siellä vielä rikollisuus oli suurta. Autostamme vietiin renkaat, mutta muuten ei autoomme koskettu.

      • Anonyymi

        Venäjän turvallisuudesta on aina ollut puhetta. Viipurissakin oli ennen ryöstöjä päivittäin, mutta tiukempien rangaistusten vuoksi nykyään rikoksia tehdään jopa vähemmän kuin Suomessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäjän turvallisuudesta on aina ollut puhetta. Viipurissakin oli ennen ryöstöjä päivittäin, mutta tiukempien rangaistusten vuoksi nykyään rikoksia tehdään jopa vähemmän kuin Suomessa.

        Enemmän kuin rangaistuksien kovenemisesta on kiinni muutos siitä, että nykyään miliisi ja muut viranomaiset tekevät muutakin kuin keräävät lainrikkojilta lahjuksia.

        Kun esim . putin pönkittää valtaansa, on hyvä antaa jotain kansalle - mikäpä sen parempi lahja normaalille kengänkuluttajalle kuin rauhallisemmat, turvallisemmat olot ja viranomaiset jotka laittavat putkaan ja kuumottelevat suuremmalti osin niitä, joita kuuluukin.

        Korkeamman tason tapaukset ovat tietysti erikseen, mutta näin matkailijan näkökulmasta meno on parantunut paljonkin. Toki paljon on vielä tekemättä.


      • Anonyymi

        Renkaat on pikkujuttu, hyvä ettei muuta.


    • Anonyymi

      Tulliin syytä varata aikaa,me jouduttiin tyhjentään kaikki kaapit ja patjat ylös et näkivät niiden alle.Lisäks vielä ensin autosta omat paperit ja sit kaikkien matkustajien omat.Toista kertaa ei menty.

    • Anonyymi

      Vuosituhannen alussa käytiin asuntovaunulla Venäjällä ja rajalla olivat todella tarkkoja. Veitsellä vetivät jopa alkovin patjat auki sekä istuimet.

      • Anonyymi

        Helvetin punaniskat. kai vaadit korvausta sillä toisen omaisuutta ei saa tuhota. Edes rajavirkailijoilla ei ole oikeutta tuollaiseen toimintaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Helvetin punaniskat. kai vaadit korvausta sillä toisen omaisuutta ei saa tuhota. Edes rajavirkailijoilla ei ole oikeutta tuollaiseen toimintaan.

        Älä usko kaikkia satuja. Punaniskat on jenkeissä Trumpin opetuslapsia ja meillä persuja.


    • Anonyymi

      Venäjällä on täysin turvallista asuntoautolla jos se ei kiinnitä huomiota. Ei kannata millään mobile tyylisellä pelillä lähteä vaan vanhempaa vuosikertaa joka ei erotu massasta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3139
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2487
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2126
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2035
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1584
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1550
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1158
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe