Olen niitä pari- kolme kertaa viettänyt Maken mestassa.
Alakerran avobaarissa olemme useilta näytöiltä katselleet ensin Tuntematon Sotilas- leffan ja sen jälkeen olemme nousseet seisomaan ja laulaneet Maamme- laulun. Isot ja kovatkin miehet siinä herkistyivät.
Sen jälkeen on ollut buffetti kera keihästetyn pyörivän pikku porsaan.
Make sanoi että oppaat ovat tervetulleita asiallisesti pukeutuneina. Saivat satasen alennusta buffetista koska ovat pieniruokaisia.
Tämä tapahtumakertomus saa aikaan toki inhonväreitä palstan ämmässä ja kommunisteissa ja hyvä niin.
Toivotan kaikille Isänmaallisille herroille jämerää Itsenäisyyspäivää!
Alakerran avobaarissa olemme useilta näytöiltä katselleet ensin Tuntematon Sotilas- leffan ja sen jälkeen olemme nousseet seisomaan ja laulaneet Maamme- laulun. Isot ja kovatkin miehet siinä herkistyivät.
Sen jälkeen on ollut buffetti kera keihästetyn pyörivän pikku porsaan.
Make sanoi että oppaat ovat tervetulleita asiallisesti pukeutuneina. Saivat satasen alennusta buffetista koska ovat pieniruokaisia.
Tämä tapahtumakertomus saa aikaan toki inhonväreitä palstan ämmässä ja kommunisteissa ja hyvä niin.
Toivotan kaikille Isänmaallisille herroille jämerää Itsenäisyyspäivää!
Vastaukset 56
Vanhimmat
Toivotan myös 28x:lle hyvää itsenäisyyspäivää!
Kiitos kiitos herralle kommentista.
T 2010
Hyvää tulevaa itsenäisyyspäivää kakskasille! Tuo multipersoona tunkee itsensä toisten nikeillä ketjuihin milloin milläkin agendalla. Täydellinen tuuliviiri ja sekoboltsi. Ei tiedä itsekään rakastaako, vihaako, kadehtiiko, matkiiko ja ihaileeko ja ketä milloinkin. Selvää on kuitenkin että numerosensein koko elämä on tällä palstalla ja kotoisin tältä palstalta. Nappailee itselleen milloin kenenkin tarinoita ja kuvittelee loput. Vammaisesta ihmisestä on kyse, jolle ei koskaan ole muodostunut normaalia elämää.
Numerosensein normaalielämä on palstaelämä.
Mikä on hinta kuksallisesta kiljua? Vai tarjoaako Make?
Hyvää itsenäisyyspäivää Nazille.
T Kaveriporukka ja BnmR
Hyvää itsenäisyyspäivää myös meiltä meidän rakkaalle Martalle.
T Marttakerholaiset ... lue ... Pattayan rakkaat.
No, ainakin sitä voi uhota ulkomailla, kun kotimaassa ei saa mitään aikaan. Paitsi sossusta vähän tukia.
Tänään on Isänpäivä, huomenna Suomen Itsenäisyyden Päivä, joten kaksi hyvää syytä yhteen juhlaputkeen.
Ja Huomioikaa, Pattaya on ainut paikka, jossa Suomen kansa saa juhlia vapaasti vapauttaan.
Pääseekö lerppa silloin irti?
minne tulemme huomenna, suoraan Sedun piippaloista ?
Onko Sedun juhlissa paljonkin Putinin piippalakkeja.
...ja Tallinnan ravintolat huonoimmassa maineessa ja konkassa. Silti uhoaa "sijoittaa uusiin".
Pelle mies.
Kyseessä on Paluu Heellll sinskayjaan
idän tyäret mukana, tulukaa köyhät kattoon
Molemmat isoisäni olivat rintamalla puolustamassa suomen itsenäisyyttä koko sotien ajan, toinen heistä haavoittuen. Heidän poismenonsa jälkeen, yli 20 vuoden ajan olen käynyt jokaisena itsenäisyyspäivänä viemässä kynttilän molemmille haudoille heidän muistokseen. Tämä on siis ensimmäinen kerta kuin tuo jää tekemättä, poikani olen kuitenkin valtuuttanut tuohon tehtävään. Itse sytytän huomenna kaksi kynttilää täällä " koronakodissa" heidän muistolleen. Iso kiitos kaikille suomen itsenäisyyden puolesta taistelleille. Sakhirin F1 aika-ajoa odotellen.. Terveiset Rayongista.
Kerroppas montako sukua suomesta löytyy jossa ei isä tai isoisä ollut sota-aikana maata puolustamassa.
by NumBall HHN 60v.
ps. isäni oli poikkeus hän lähti 16v, kauppalaivastoon ja oli siellä koko sota-ajan.
Sama ohjelma Monza WRC kumppanina.
Sitten Thaimaahan parit Skype't ja Vietnamiin LINEt lohtuna :-)
Kai ne rajatkin aukeaa kun kasaa odottaa.
Tokihan rallilähetykset ja F1 treenit tuli seurattua, VPN toimii hienosti. Täytyy yrittää pysyä hereillä.
kasaa odottaa ???
anna kasan tulla, mutta älä päästä sitä lattialle
ja kuuntele KAKKAA KAKKAA KEPPONEN
Siellä kansat yhtyvät
ja
Hyvä niin
Upsir iessä, herra kutsuu omiaa, niitä tullee justii, piä herra kiirettä
Tokenekkos siittä,
Sanoo niin luonnollisen kaunis Paula Vesala
Paulan esittämä saunakohtaus on sitä isänmaallista sitoumusta, jota jokaiselta kansalaiselta vaaditaan.
Vesala, The Lady of Finland
Nii
Ja nuorempien äireetkin saa tarpeeseensa
VAAN,
OTETAANPA KILJU ESILLE
Siberia Bolsoi Taiga
Ketjuun
Ryhmittykää ketjuun !
Nyt isketään kiinni.
Kerran se vain kirpaisee
Luu kurkku, se siitä
Vaan hyvänä kakkosena silti, maaliin saakka.
Hauskoja poikia nämä pattayanpojat kovasti on isänmaallisia, jokaisella kullattu leijona kaulassaan, veronmaksu kyky tai halu ei sitten olekkaan samalla tasolla, todellisia appelsiini kainaloita.
Eikös sinun pitäisi periaatteessa olla myös isänmaallinen entisenä kapiaisena? Paitsi että se tarina on "villalankaa ja porkkanaa".
En ole tarkkaan ikinä laskenut, mutta yritykseni ja minä olemme makselleet veroja ja veronkaltaisia maksuja vuodesta 1995 saakka tähän päivään yhteensä noin 30 miljoonaa euroa.
Se ei ole kovin paljoa, mutta onneksi viivan allekin on jäänyt muutama miltsi, eikä ole euroakaan velkaa kellekään eikä senttiäkään ole ikinä tullut kelalta tai sossusta.
T 2010
Riippuu katselukulmasta, veroni maksan kutenpitääkin, enkä tee sitä isänmaallisuuden takia vaan siksi että maksan valtiolle tietynlaista velkaa, siitä että se on pentuna kouluttanut minut yms... käytönnössä ilmaiseksi, tosin nykyään veropolitiikka on hieman liikaa oikeistolaista minun makuun, kun hölmö kansa äänestää puolueita jotka eivät saisi edes päästä valtaan, viimeinen on tämä kalluppi jossa todettiin persut ohittaneet demarit, tietysti ohittivat oppositiosta huudelleen, ei tämä persu ole koskaan ollut hallitusvastuussa.
Tietysti olet maksellut, kuitenkin kerroit joulukuussa vuonna 2017 että makselet vain yhteisöveroa, ja et ole palkkaa maksannut vuoden 2009 jälkeen, siis tarinasi on todellinen ryysyistä rikkauksiin, sinä aikana kun olet asunut thaimaassa, kertomasi mukaan... se siitä villalangasta... osakaslainaa käytetään ulosotonpakoiluun, kuten olen aikaisemmin asiasta kertonut, jos olisit isänmaallinen hoitaisit ensin verosi, onhan valtio antanut sinulle kuten myös minulle koulutuksen, ilmaisen terveydenhuollon, hyvin suunnitellun kaupunkirakenteen josta on helppo yrittää, toisin on nykyinen kotimaamme, täällä kaikki maksaa, eikä oikein ilman varoja meinaa pärjätä... enää missään... toivotan onnea valitsemallesi tielle oli se sitten totta tai ei...
Ei kapiaiset ole sen isänmaallisempia kuin papit uskovaisia, leipä työtä... tosin on poikkeuksia vaikkapa tämä hua hinin ravintoloitsija ylikersantti, joka on poistunut kotikaupungistamme... varsin luikkaasti...
By NumBall HHN 60 vuotta.
Muutenkin olet hauska heppu, kerrot että kaksi planeetta kuntamme kaksi suurinta planeettaa on perihelissä tiedän että periheli on lähinnä aurinkoa , mutta tässä tapauksessa i siis lähempänä toisiaan ja maata, tämä uutinen ole eilen keltaisessa lehdistössä, josta sen selvästi löysit, niin uutisessa kuin sinulta jäi mainitsematta että tosiasiassa ne ovat perihelissä siis lähempänä toisiaa, vasta kuunlopussa, vaikka hieman toista väitit, mutta kun päteä pitää sait siitä taas aikaan hienon uutisen tosiasiassa planeetat eivät ole edes lähellä toisiaan mutta niiden sijainti saa vain sellaisen harhan aikaiseksi että olisivat.
NumBall
Google näköjään laulaa taas Hiekkaharjussa ja vääristelyt tuttuun tapaan. Kookospuistossa lelukaukoputki kädessä seisoa toljottaa valtakunnan virallinen tollo peloton ja aivoton. On meneillään numbamainen juhlapäivä. Chiang Main hesan huahinin hiekkaharjussa.
Tässä ihan yksinkertaistettuna uutista Jupiterin ja Saturnuksen konjuktiosta, josta kymppi mainitsi:
"Jupiter ja Saturnus ovat lähestyneet toisiaan kesästä lähtien, ja joulukuun puolivälissä ne ovat lähimmillään. Planeetat eivät luonnollisesti fyysisesti ole lähelläkään toisiaan: todellinen etäisyys on noin 660 miljoonaa kilometriä. Yötaivaalla ne kuitenkin näyttävät yhdeltä kirkkaalta pisteeltä.
– Nyt ne näyttävät ohittavan toisensa varsin läheltä, eli kuuden kaariminuutin etäisyydeltä. Se vastaa noin viidesosaa täysikuun halkaisijasta. Tällaista planeettojen lähekkäin oloa taivaalla kutsutaan konjunktioksi, kertoo tähtitieteellisen yhdistyksen Ursan tiedottaja Anne Liljeström"
Sinä et resupetteri erota periheliä medihelistä. Aina pitää vängätä ja viisastella vaikka et todellisuudessa tajua mitään mistään.
Näinhän sinä juuri teet, konjunktio on kohtaus kulma, periheli on kahden taivaankappaleiden lyhyin etäisyys toisistaan yleensä aurinkoon mutta voi olla myös kahden muun taivaankappaleiden välistä etäisyyttä, vai oikein mediheli... Miten se ilmakitka .... Fysiikka on Pattayalla hallussa...55555
Ensinnäkin kyse ei nyt ole fysiikasta vaan tähtitieteestä eli astronomiasta. Toiseksi konjunktio ei ole kohtauskulma (huom yhdyssana) ja kolmanneksi kukaan ei ole tässä yhteydessä puhunut periheleistä kuin sinä.
Konjunktio on tilanne jossa planeetat asettuvat Maasta katsottuna samaan linjaan, eli näyttävät vain yhdeltä planeetalta. Ilmakitka on hyvin tunnettu käsite. Se ilmenee parhaiten nopeissa hävittäjissä, avaruussukkuloissa ja meteoriiteissa. Ilman kitka kuumentaa kappaleen pintaa. Kitkaa pyritään vähentämään muotoilulla, materiaali ja maalivalinnoilla.
Tarkennan konjunktiota sen verran että planeettojen ei tarvi olla yhtenä pilkkuna vaan siihen riittää että ne on samassa linjassa. Nyt tilanne on harvinainen Saturnuksen ja Jupiterin suhteen koska ne muodostavat yhteisen pilkun ekaa kertaa 800 vuoteen ja seuraavaa saadaan odotella saman verran.
Tähtitiede on yksi fysiikkan osa-alueesta, taitaa olla vielä suurin yksittäinen, niinkuin sanoin konjunktio on kahden avaruudessa olevan kappaleen kohtauskulma, mutta tässä tapauksessa planeetat on konjunktiossa maahannähden vaikka eivät tosiasiallisesti sitä olekaan, mutta ovat perihelissä toisiinsa nähden koska niiden välinen etäisyys on muutama miljoona kilsa... Eivätkä ne ole missään tilanteessa lähemmäs toisiaan tulossa. Näin se vain taas menee, ilma kitkaa ei ole olemassakaan käsitteenä, vaan se on ilmanvastus, aivan kuin nesteellä ei ole kitkaa vaan viskositeetti.
Tässä kirjoittelua seuranneena aattelen koska se pöytävaraus oli, ehtiikö vielä paljonkin pukata kitkaa tänään?
miksi päivystät pattaya palstaa vuorokaudet ympäriinsä vuosien ajan.
Kiljua riittää kaikille.
Punatulkku ja Kottarainen
Siinä Niuvanniemen kansallislinnut.
Suomen itsenäisyyden symbolilintu on TELKKÄ.
Juu.
Ne paikalliset kutsuu sitä jostain syystä nimellä "Chang" sielläpäin.
https://www.youtube.com/watch?v=3Cm74zjaJDU
Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille
Lauri ja Verkku Rukalla, siitä paljastuu stuhnan surkius.
Maa mustana, aurinko ei paista, kansa miettii kuin päästä eroon ainuastaan hä hä hääääääää.
Mikä juhlien virallinen pukukoodi ja on sinikukallinen kretonkimekko pakollinen?
Tuleeko joku avaamaan Niuvan suljetun oven, niin alan tulemaan ?
Tulkaa Makelle, täällä juhlitaan Suomen 103tta itsenöisyysvuotta, kivaa on, tytöt nauraa
Onko mielenosoituksia, nehän kuuluu 6.12 kuin pippeli pimppaan.
Hyvää itsenäisyyspäivää.
Samat mamut on HELLsinkissä liikkeellä, kuin aina muutenkin. tsuhnat on kotona horonakaranteenissa.
Pattaya on myös Suomen Itsenäisyyden Paratiisi.
Ja sepäs LerppaLärpällä meni herne nokkaan.
Muuten hyvät pirskeet , mutta kilju loppui kesken.
Linnaa mukaellen:
No ei tää mittään, vaan otetaanpa poeka essiin
Savossa kuulee jokainen savolainen "ehtii ommoo hommoo".
Pattaya sopii siihen.... kukaan ei pety!