Vw Golf V 1.9tdi -08 ainoa lukkopesä(ovessa) on jumissa

Anonyymi

Kertokaa viisaammat miten pitäisi toimia? Omistan -08 1.9tdi Golf variantin ja toinen avaimesta tai siis kaukosäätimestä toimii täysin normaalisti, mutta toinen kaukosäädin ei toimi vaikka siinä valo vilkkuu eli luulisi virtaa olevan. Avain-osat kyllä toimii molemmat virtalukossa. Avaimen koodauksen koti-ohjeita kyllä netistä löytyy, muttei mitään sellaista missä ei tarvitsisi kuskin oven lukkopesää käyttää apuna koodaukseen. Ongelma on meinaan siinä että oven lukkopesä on täynnä jtn. skeidaa ja se estää avainta painumasta kuin ehkä puolittain lukkopesän sisälle, niin koodaus ei onnistu kun avain ei yksinkertaisesti käänny. Olen lukkopesää rasvannut ja paineilmalla puhdistanut paikallaan olessa, mutta avain ei vain painu pohjaan saakka. Pelottaa milloin toisesta säätimestä loppuu patteri ja se aiheuttaa sen että auto seisoo niin kauan kun soitan lukkosepälle. Olisi mukava saada toinen kaukosäädin toimivana varalle, niin kertokaa vinkkejä please? Vai onko ainoa vaihtoehto ottaa lukkopesä irti ja kuskata se avainten kera lukkosepälle ja maksaa maltaita siitä?

2

691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pura lukko(youtubessa ohjeita) tai osta uusi lukko Suomesta avaimineen tai kiina kaupasta esim.wish.com.

      • Anonyymi

        Toimiiko ovi muuten normaalisti, jos ottaa lukkopesän irti? Jos ei heti saa sitä lukkopesää kuntoon tai uutta tilalle, niin pysyykö ovi kiinni ja sitä rataa? Lukkoonhan sitä ei varmaan saa siinä tapauksessa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      110
      3612
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      256
      2418
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2140
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      43
      1911
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1679
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      100
      1162
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      60
      1033
    8. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      950
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      76
      903
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      902
    Aihe