Sinkkiä flunssan hoitoon

Anonyymi

Onko kellään kokemusta sinkin käytöstä flunssan hoitoon? Auttaako? Olen 70v. nainen ja melkein aina talvisin flunssassa...

3

614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinkin pitäisi olla imeskeltävä tabletti. Niissäkin on eri muotoja, joista toiset vaikuttavat nielussa, toiset eivät. Eli pitäisi olla sinkkiasetaattimuodossa. Käsittääkseni niitä voi käyttää isompina annoksina flunssan aikaan tai pienempinä annoksina jatkuvasta. Pakkauksissa on ohjeet.

      Itselläni on arpiset nielurisat, jotka helposti vähän kipeytyvät. Huono juttu korona-aikaan. Käytän varmuuden vuoksi imeskeltäviä sinkkitabletteja. Oma valmisteeni on edullinen, jossa on huonommin tehoavaa sinkkisitraattia. Olen kokenut valmisteen silti hyödylliseksi.

      Käytän myös C-vitamiinia. Yleisesti ottaen antioksidanttien isoista annoksista ei ole hyötyä, päin vastoin, niistä on todettu olevan haittaa. En silti uskalla lopettaa C-vitamiinin käyttöä korona-aikaan.

      • Anonyymi

        Olen käyttänyt imeskeltävää sinkkitablettia, mutta se aiheutti makuaistin tilapäisen heikkenemisen. Meni pari päivää ennen kuin maistoin taas kaiken normaalisti.


    • Anonyymi

      Vitamiinit a, c ja d. Ne sinkin kanssa parantavat vastustuskykyä. Noista jos pitäisi valita puolet, niin itse ottaisin vitamiinit c ja d.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      14
      11339
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      44
      3892
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      112
      3053
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      127
      2406
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      81
      2065
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1771
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      303
      1025
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      820
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      755
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      709
    Aihe