Leippomuksiaan,, ruokiaan ymv kehumisjuttuja itsestään. En ikänäni kehtaisi.
Jotkut laittaa näytille fb kuin hotelli, ravintola -
Anonyymi
55<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Jotkut näyttää jopa peppuaan ja tisukka vakojaan ja vaikka mitä.
Vain miehet ei pullistele. Eikä muuten pahemmin elvistelekään, mitä heillä on.
Eivät esittele päheitä autojaan, kellojaan, eivät kehu rahoillaan tai tuloillaan. Siistiä toimintaa.
Naamakirjan suurin viehätys on ilmeisesti jo ohi.
En viitsinyt siihen klikkailuun lähteä ollenkaan.
Tytär oli vuosia ja jätti sen selailun tyhjänpäiväisenä, vie vain aikaa sekä paljon mainoksia.
Mitä merkitystä koko naamakirjalla? EVVK
Merkitys on joillekin, jotka haluavat pitää yhteyksiä tuttuihin.
Yhteydenpito, myönteinen asia.
Se on itsensäpaljastajien linssilude-tyyppisten ihmisten tapa
saada itsensä näkyville, vaikka kukaan ei halua heitä nähdä.
Jos aloittaja ei "ikänäni kehtaisi", niiin miksi muut eivät saa kehdata, jos se on heidän mielestään kiva ja hyvä juttu. - Nm. Molemmat kertovat ...
Luin aloituksen mistä puhutaan. Kyllä huomaa kuinka moni mainostaa omaa erinomaisuuttaan, ja tyhmät ei huomaa.
Se on vallan mainiota, että joku huomaa oman erinomaisuutensa. Etteivät kaikki ole samaa huonoitsetuntoista harmaata massaa, kuten suomalaiset tuppaavat olemaan. - Nm. Eläköön omakehu
Itserakkaan vastakohta ei ole huonoitsetuntoisuus.
Nm. Et tajua edes käsitteitä
Tyhmät ei huomaa - voivoi kyllä tyhmän määritelmä on ihan joku toinen kuin keittiöpsykologia tulkitsemassa facebookkia
Oli tai ei, niin huonolla itsetunnolla varustettu ihminen ei kehu itseään ja on kade sellaiselle, joka itsensä kehumiseen pystyy tavalla tai toisella, ei suoraan. - Nm. Osaa ja onnistuu
Omakehu pitää tehdä sopivasti huumorilla, kuten Varsinais-Suomessa on tapana.
Sopiva maltillinen omakehu vielä menettelee.
Juuu, mutku se kukka ei kuki kaikilla. Iitseironia lienee paras tapa, jotta ulkopuolinen ei keksi, onko tosissaan vai vitsaileeko vain. - Nm. Miksi suoruutta ja rehellisyyttä väheksytään
Suoruutta ja rehellisyyttä ei arvosteta niissä piireissä, joissa asioita pyöritellään kierrellen kaarrellen.
Sielläkö se kuka - sanan paikalle laitetaan ketä-sana? 😏
Varsinais-Suomessa jotkut sanovat kuka-sanan tilalle "ketä"-sanan, vaan monet varsinaissuomalaiset eivät tykkää "ketä"-sanan käyttämisestä ollenkaan.
Se ehkä sopii nuoremmalle polvelle. Ite en koskaan sopeutunut ja siksi poistinkin muutama vuosi sitten profiilini. Toisaalta, olisihan siellä voinut seurata mitä kukakin tekee, mutta kun suuri osa oli vain "esittelyä", mun mielstäni.
Hyvä ettei kaikkonen kaupittele siellä autoja. Vaatisin kaikki mahdolliset turvavälit ja varusteet sitten.
Miksi ei sais esitellä, näin tulee kontakteja helposti, kannatan ja saa myös vinkkejä vaikkapa ruokaan.
No ne ruokavinkit ovat ihan fiksuja juttuja.
Matkailuvinkit ovat myös kiinnostavia.
Nono, ei niitä ole pakko lukea tai katsoa ja voit aina poistaa kavereista sellaisen, jonka päivitykset ei ole sinun makuusi.
Minulla on fb-kavereina vain sellaisia, jotka ovat kavereita muutoinkin ja joiden kuulumiset kiinnostavat ja joita minun kuulumiseni kiinnostavat, olivatpa ne sitten vaikka leipomuksia tai perjantai-illan viettoja.
Joillakin tuntuu merkitsevän paljon se fb-kavereiden suuri määrä.
Rasittavaa, jos sillä asialla pitää kilpailla.
FB-kaverit ovat pysyneet 30 - 33 lukemissa koska edesmenneiden tilalle tullut aina pari kolme uutta. Valikoin huolella ja seulalla. Heille voi tilittää ja heistä saa vastetta, silloin se homma toimii. Surfailen muutamassa ryhmässä, ei yhtään niinkään tyhmässä.
Melkein aina sama kaava siellä toistuu: Joku laittaa naamansa kuvan, ja sitten jotkut kehuvat: Oi kuinka ihana.
Aah ooh iih uuh...
Joo, kun oma nimi näkyy ja tunnetaan, muuten mistä ne ilkeät tulee, kun fb ssa ja esim tv ssä ollaan niin lievää ja suloista.
Mä en ainakaan halua että oma nimi tulis näkyviin.
Täällä ei tule
Ja sen se on näköistäkin!
Juu, sellaista se on niin.
Alastonsuomi on parempi kuin FB. Siellä on kaikki näytillä, käykää katselemassa ja nauttimassa. Voitte laitaa omat kuvatkin muiden iloksi.
Nautinollista Joulua
Aah ooh iih uuh oih auh...
Siinäs näitte, heti joku alkoi räplää itseään ja laukes näppäimillään 👍😷🎯 on sielä kyllä melkoisia kaluja ja pimsoja ja muuta mitä suomalaiset yksinään ja pareina jakavat omasta seksuaalisuudestaan ja on vielä ilmaista huvia...
En ole lähtenyt mukaan facebook-touhuun, mutta olen kuullut, että jotkut ovat kyllästyneet facebookiin. Olen kuullut juttuja, että siellä on usein teeskentelevä tunnelma. Ihmiset mm. kehuskelevat ulkomaanmatkojaan. Ja tuovat näytteille omat kasvonsa, ja ilmeisesti odottavat, että heidän kasvojaan kehutaan.
No joo, minulla ei ainakaan olisi mitään tarvetta esittää kasvojani saadakseni toisilta kehumisia. Tiedän muutenkin, minkä näköinen olen, enkä ole riippuvainen kenenkään antamista kehumisista.
No onhan se kuulemma hienoa kun on nähnyt ulkomailla olevia kivikasoja. Ja nehän puhuvatkin ulkomailla erilailla..on ne vaan veitikoita, en minä vaan osasi.
Itse en ole ollut Facebookissa, mutta kuulin, että tuttavani laittoi sinne kissavideon (by Teemu Mäki).
Hauska idea.
Jos aikanaan joku olisi pyytänyt sijoitusta opiskelijoiden startup-yritykseen, olisin nauranut hänet ulos. Firman bisnesidea oli sivusto, jonka kautta voi olla yhteydessä ystäviin. Naurettavaa, eikö ollutkin? Nyt tämä on yksi FAAG-yhtiöistä.
Joskus aikoinaan ihmiset osasivat jutella toisten ihmisten kanssa esimerkiksi kahvipöydässä. Miksi nykyään ei osata?
Siksi koska ihmiset eivät käy toistensa luona enää istumassa samassa kahvipöydässä.
Jäävät koteihinsa räpläämään älylaitteitaan. Siksi ei osata.
Sinänsä hauskaa seurata kahvipöydässä istujien käytöstä. Puhelin esiin ja sitä selaamaan heti.
Eikä tarvitse puhua kenellekään mitään.
Työpaikkojen kahvitauoilla kuulemma sama peli. Kukaan ei puhu mitään, jokaisella vaan se puhelin kourassa.
Yksi tuttu kertoi, että kouluporukan luokkatapaamisessa jotkut räpläävät kännykkää. Ja muutamat haluavat näyttää kännykkäkuvia.
Meidän luokkatapaamisessa noin 2 vuotta sitten ei kukaan näplännyt kännykkää. Kaikki osasivat jutella kasvotusten.
Terveisin: Puolireuho
Olemme sitä ikäluokkaa, jolla ei ole valtavaa kännykkäriippuvuutta.
Ei niiin, mutta riippuvuus voi ilmetä myös suurena tiedonhaluna. Omat jälkeläiseni valittuineen ottavat kännyläisen heti kouraan, kun ilmenee joku juttu tai asia, josta ei ole tarpeeksi tietoa. Se etsitään oitis googeltamalla tai jotenkin muuten netin ihmemaasta. Viimeksi viikonlopulla pannuhuoneessa, kun vesipumpun ilmaus ei oikein ottanut onnistuakseen. - Nm. Hyvä paha vehje
Kyllä joskus jo 40-50 vuotta sitten oli joitakin, jotka eivät osanneet/halunneet kahvipöydässä jutella mistään asiasta.
Fb:ssä on eri aiheisiin perustuvia ryhmiä, jotka kivoja.
Totta, minäkin kuulun linja-autoharrastusryhmään.
=Linjurityyppi
On mm. eri paikkakuntien ryhmiä.
Linja-autoharrastus ? Hei, kuulostaa mielenkiintoiselta. Kerro lisää.
Minä kuulun suureen ryhmään joka ei ole fasepookissa. Turhake.
No jos sinua se ryhmä kiinnostaa niin mikäpäs hänessä :D.