meille kaikille saman- ja erimielisille, saman- ja erivärisille, saman- ja erikielisille. Kaikille meille, itsenäisille.
Hyvää Itsenäisyyspäivää
19
83
Vastaukset
- Anonyymi
Kiitos! Samoin aloittajalle. Jatkan Hyvän Itsenäisyyspäivän toivotusta eteenpäin!
- Anonyymi
Samoin! Kaikille Hyvää Itsenäisyyspäivää!
Toivottavasti tästä tulee hyvä päivä meille kaikille, kun nyt vietämme yhteistä Suomen 103-vuotispäivää ja sen juhlaa julkisten viestimien välityksellä.
Me-hengen kohentaminen ei kai ole pahasta. - Anonyymi
Hyvää Itsenäisyyspäivää!
Uskon, että etäjuhla, johon meidät kaikki on kutsuttu, on kansaa yhdistävä juhla. - Anonyymi
Kuin myös si-nun hen-ke-si kanssa-aaaaaaaaa......(ordotoksiaa)
- Anonyymi
Hyvää itsenäisyyspäivää!
Muistetaan Heitä!
Beng - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvää itsenäisyyspäivää!
Muistetaan Heitä!
BengHeitäpä heitä, jotka joutuivat päivittämään Suomen itsenäisyyden uhraamalla itsensä. Tai oliko se uhraus? Sehän oli käsky, pakko, ja niskuroijat ammuttiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heitäpä heitä, jotka joutuivat päivittämään Suomen itsenäisyyden uhraamalla itsensä. Tai oliko se uhraus? Sehän oli käsky, pakko, ja niskuroijat ammuttiin.
Eli uusi itsenäisyys laskettakoon vuodesta 1945 alkaneeksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli uusi itsenäisyys laskettakoon vuodesta 1945 alkaneeksi.
Totuuden nimessä se itsenäisyys meni EU liittymisen myötä.
Ei mitään syytä juhlia edesmennyttä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heitäpä heitä, jotka joutuivat päivittämään Suomen itsenäisyyden uhraamalla itsensä. Tai oliko se uhraus? Sehän oli käsky, pakko, ja niskuroijat ammuttiin.
Yleisillä vaaleilla valittujen kansanedustajien demokraattinen päätös se oli. Näillä edustajillamme oli valta puolestamme päättää, joka päätös velvoitti meitä.
Toivottavasti käpykaartilaiset demokratian ymmärtävät. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totuuden nimessä se itsenäisyys meni EU liittymisen myötä.
Ei mitään syytä juhlia edesmennyttä.Olemme EU:ssa aivan yhtä itsenäisiä kuin savolaiset ovat Suomessa. Joutavaa horinaa, että EU olisi itsenäisyyden este, vai ovatko Saksa ja Ranskakin menettäneet itsenäisyytensä.
Totuuden nimessä persut eivät edes tiedä, mitä isänmaallisuus ja itsenäisyys on. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olemme EU:ssa aivan yhtä itsenäisiä kuin savolaiset ovat Suomessa. Joutavaa horinaa, että EU olisi itsenäisyyden este, vai ovatko Saksa ja Ranskakin menettäneet itsenäisyytensä.
Totuuden nimessä persut eivät edes tiedä, mitä isänmaallisuus ja itsenäisyys on.Hm..miksikäs Suomi on joutunut ylikansallisen päätösvallan alaiseksi? EU:n politbyroon eliitti päättää aivan kaikesta, jopa kurkkujen suoruudesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olemme EU:ssa aivan yhtä itsenäisiä kuin savolaiset ovat Suomessa. Joutavaa horinaa, että EU olisi itsenäisyyden este, vai ovatko Saksa ja Ranskakin menettäneet itsenäisyytensä.
Totuuden nimessä persut eivät edes tiedä, mitä isänmaallisuus ja itsenäisyys on.Saksa ja Ranska vievät "vahvemman" oikeudella, ja Suomi kuten muutkin pikkumaat vikisevät. Ja tottelevat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hm..miksikäs Suomi on joutunut ylikansallisen päätösvallan alaiseksi? EU:n politbyroon eliitti päättää aivan kaikesta, jopa kurkkujen suoruudesta.
Onko sulla aivovamma ?
- Anonyymi
Sun koskiesi kuohua ja honkiesi huminaa
Suo mun kuunnella kunnes hetki lähtöni lyö.
Per-kel - Anonyymi
Hyvää itsenäisyyspäivää ja muistetaan kiittää edellisiä sukupolvia meidän eteemme annetuista uhrauksista ja tehdystä työstä!
- Anonyymi
Niille on tullut jaettua kiitoksia niin kauan, joka vuosi, etteivät ehtineet edes avata kaikkia kiitoksia.
Hyvää itsenäisyyspäivää.
=DW=- Anonyymi
Täällä neloskanavan aamustudio lähetyksessä oli kissankorkuisilla kirjaimilla kauan aikaa teksti Finland firar födelsedag (Suomi juhlii syntymäpäivää) Mutta reportteri ja haastateltava kylläkin onnittelivat Suomea itsenäisyyspäivästä.
Siis hyvää itsenäisyyspäivän iltaa kaikille lukijoille.
Hytinäx1 - Anonyymi
Hyvää Itsenäisyyspäivän myöhäisiltaa kaikille!
Huomenna tulee kuluneeksi 10 vuotta seuraavan laulun esittäjän kuolemasta.
https://www.youtube.com/watch?v=rp21_zunwgw&list=RDrp21_zunwgw&start_radio=1&t=0&t=0
kylmätotuus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."432140Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1711903- 1161342
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711160- 96962
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73909Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78849Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki44845Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931782- 54691