Yritän hankkia perheen

Anonyymi

Hei,
Olen puolisoni kanssa puhunut paljon lasten hankkimisesta ja lopulta eroamisesta. Puolisoni on jo lapsensa hankkinut toisen kanssa, mutta minä en ole vielä tullut äidiksi, sillä hänen kanssaan ei yksinkertaisesti voi lasta saada. Olen päättänyt olla rohkea ja erota tästä liitosta hankkiakseni perheen mahdollisesti jonkun toisen kanssa. Joko parisuhteesta tai kumppanuusvanhemmuudella. Olen vielä suht nuori ja aikaa olisi. Tällä mennään.

1

142

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuo kumppanuusvanhemmuus ei välttämättä ole ihan niin hieno juttu lapsen kannalta kuin voisi äkkiseltään joku ajatella.
      Jos nyt oman mielipiteen sanon, niin lapselle on varmasti parempi elää yhden vanhemman kanssa vakituisesti kuin pompoteltava paikasta toiseen.

      Voisin periaatteessa auttaa lapsenteossa, jos päädyt yksin hankkimaan lapsia ja jutut natsaa. Eikös sen uuden miehen ehdi katsella joskus myöhemminkin. Ei naisille yleensä ole ongelma saada miestä, vaikka olis lapsia ennestään.
      Tietenkin lapsen kannalta aina paras se perinteinen kahden vanhemman perhemalli, mutta sellaista en voi tarjota.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      42
      2210
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2078
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      392
      1696
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      935
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe