Totuuskomitea? Jonkinlainen selvitys laitettaisiin alulle mitä on tehty ja missä oli mahdollisuus mennä vikaan. Anteeksipyynnön paikka olis monille. Opiksi ja neuvoksi kaikille.
Tarvittaisiinko kuntiin
Anonyymi
10171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tilinpäätöstiedot ja selon teko olisi kiva. Jättekul!
Kyllä olisi tarpeen ja olisi ollut jo ajat sitten. Karstulassakin pidettiin yllä luuloa, että kunnalla menee hyvin ja varaa korjauksiin ja investointeihin on.
Tosiasiassa elettiin valtaosaksi valtionapujen varassa ja päättäjistäkin osa oli aivan pihalla todellisuudesta.
Jo on hyvä juttu! Ja tarpeen n tuoda tiedot kaikille kuntalaisille arvioitaviksi kautta Suomen-niemen. Kuten yritysten tiedot on julkisia. Ja ennen vielä ennen vaaleja..
Tilit pätis saada selviksi enne kuntaliitoksii, nii o närehet!
Kyllä ne sinne sotkeentuu muiden asioiden alle, jos niin halutaan...
Kuka sotkee ,onko yhteinen halu sotkia?
Valtuutetun iltahuuto.
Tilin päätös tarkkaan tehty, mut huolta vailla huomisesta? Mitenkä on päästy tähän, ken sen tietää - koulut käynyt. Jolle tieto entisestä, osaamatonta ei opeta.
Miksi siitä ilmoittelee, lausuu suulla suuremmalla. Onko kaikki samaa mieltä, ummistaessa virka silmän. Kuinka askel huomis teillä, tarpoo ilman suuntaa sitä. Jollei tiedos mistä ponnaan, ojan yli suuren uhkan.
Ettei kastus huopa tossu, kumisaappaal tehtyy reittii. Sovi ei nyt uhmamiellä, astuu polkuu miina vaaran. Ylitellä kesken jääneet, uhmamieliset pytingit. Siit ei seuraa kertomusta, runon vertaa tarinoita. Joilla voisi ylpistellä, kertomuksin esitellä - Puskaradios kuulutella.
Kuinka mennä porskutellaan, tilin päätös mielessäni. Huolta kannan huomisesta ja tieto alkais entisestä, nostaa leukaa karstusilla. Nöyrnä mut ei nöyristellen, uutta kohti unlmoiden.
Taseet tulis töräyttää pöytään! Että tietäs missä rahat makoaa? Missä myytävä sijaitsee ja muun tulon lähde. Ja missä että mitä on vastattattavaa...... eli velkoa ?
Totuuskomissio... Gestapo? On täällä pössöä porukkaa.
Niin on, rikolliset pitäisi olla tyrmässä.