Olen kyllästynyt saamaan turhia puheluita.
Siis, jos en vaihda numeroani, vaan ostan uuden sim-kortin, johon tulisi eri numero, kuin minulla nyt on. Vaihtaisin tarvittaissa sim-korttia.
Voiko sellaisen numeron saada samaan hintaan nykyisen numeroni kanssa.
Siis, jos en vaihda numeroani, vaan ostan uuden sim-kortin, johon tulisi eri numero, kuin minulla nyt on. Vaihtaisin tarvittaissa sim-korttia.
Voiko sellaisen numeron saada samaan hintaan nykyisen numeroni kanssa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Myyntipuhelut voi helposti estää.
Tai entä jos vaan pistäisit tarvittaessa "Älä häiritse" tilan päälle? Ja tuota toista liittymää ei kyllä varmaankaan ilman lisähintaa saa mistään. Tai no jos vaikka prepaidin laittaa, eikä sitten käytä sitä muuhun kuin vastaamiseen, niin ei kovin paljon maksa, mutta oliko niissä nyt kuitenkin joku juttu että kerran vuodessa pitää puheaikaa laittaa, ettei liittymä happane. En kyllä oikein toisaalta ehkä ymmärtänyt mikä ajatus tuossa kahden numeron käytössä oli.
Joo, samaan hintaan ei tosiaan saa toista nroa, joten aloittajan kannattaa kyllä hankkia sellainen prepaid-liittymä toiseksi liittymäksi ja kytkeä sitten vaan tarvittaessa toinen nro pois käytöstä ja antaa tämä uusi nro vain lähimpiensä tiedoksi.
Ja puhelinmyyjät saa estettyä melkein kokonaan näin: https://www.asml.fi/kieltopalvelut/
Muut soitot voi estää yksitellen kun niitä tulee.
No eikö tuohon käy sitten ihan vaan se "Älä häiritse" laiteltuna niin että vain yhteystiedoissa olevien henkilöiden tai suosikkihenkilöiden puhelut tulee läpi?
Täsmälleen, se on helppo ja sen voi automatisoida, droidin perusominaisuus. Minulla on "älä häiritse" päällä vain työajan ulkopuolella ja viikonloppuisin. Kun viikonpaivinä joskus harvoin tulee paskapuheluita lyön luurin korvaan ja panen numeron estolistalle (joka myös on droidin perusominaisuus). Lisäksi minulla on Blockade niminen appi joka estää soitot joissa numeronnäyttö on estetty, appi toimii OS versiossa 8 asti, mutta google on parantanut OS:ää sillä tavalla että tuo appi ei toimi enää OS versiossa 9.