Minkä kokoinen häkki syyrialaiselle hamsterille

Anonyymi

Haluaisin syyrialaisen hamsterin niin minkä kokoinen häkki olisi hyvä? Riittääkö 71 x 46 x 31,5cm ? Ja onko duna hyvä asumus hamsterille koska tuo on duna multy.

3

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hamsteriyhdistyksen ohjeistuksen mukaan pohjan pinta-alan on oltava minimissään 0,3m2 ja senhän tuo rimaa hipoen täyttää. Kyse on kuitenkin vain vaaditusta minimistä, joten ei ole mitään syytä mennä rimaa hipoen sieltä, mistä aita on matalin, vaan isompi lienee parempi.

      Sitten taas esim. Faunattaren noudattama eettinen ohjeistus vaatii selvästi isompaa, joten esim. Faunattaresta sinulle ei myytäisi syrkkiä noinkin pieneen asumukseen.

      Nyt kuitenkin tärkein kysymys kuuluu: Mikset googlettanut näin helppoa kysymystä ihan itse? Lemmikin omistaminen kysyy vastuullisuutta, ja helposti selvitettäväksi asioiden kysyminen muilta ei todellakaan ole vastuullisuutta nähnytkään. Vaivaa siis jatkossa vähän omaakin takapuoltasi äläkä odota valmista nenän eteen kannettuna.

      • Anonyymi

        En googlettanut koska googlessa on niin monta eri vastausta tähän kysymykseen. Joten halusin kysyä teidän mielipiteen tästä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En googlettanut koska googlessa on niin monta eri vastausta tähän kysymykseen. Joten halusin kysyä teidän mielipiteen tästä.

        Ei tämä ole mielipidekysymys. Eläinsuojelulaki määrittelee minimin, joka on kuitenkin lähtökohtaisesti sen verran pieni, että kyseiseen minimiin ei kannata tähdätä. Sen lisäksi on tosiaan eettisiä ohjeita, joiden mukaan voidaan vaihtoehtoisesti edetä juuri siksi, että lain edellyttämä minimikoko on sen verran pieni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3675
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      115
      2641
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      607
      2331
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2056
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      80
      1886
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1698
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1668
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      1612
    9. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      96
      1477
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1466
    Aihe