Kajaanin pietarissa korruptiota

ON NÄHTY VUOSIA MITEN FIRMOJA .......... kiinni jäävät.
222710
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Höpsistä. Populistista kuntavaalikampanjointia.

Äänestä

Totta joka sana, tuon tietää kaikki vähänkin asioista perillä olevat,

Äänestä
  • Hauskaa seurata, miten oikeudenpuolustaja puuttuu asioihin. Voisiko jopa sanoa, että pata kattilaa soimaa - kannattaa perehtyä itsekunkin aiempaan toimintaan!

    Äänestä

Kepulaiset taas asialla?

Äänestä

Juontaako juurensa kiinteistöjen kauppaamiseen?

Äänestä
  • Kyllä

    Äänestä

Taitaa olla peruskorjauksista kysymys?

Äänestä
  • Vuosikaudet on samat firmat tehneet remontti hommat

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vuosikaudet on samat firmat tehneet remontti hommat

    Tarjouskilpailuthan on julkista tietoa, sieltä vaan selvittämään mikä ja miksi joku tarjous voitti. Jos sama on voittanut useamman kerran, ei se mitään korruptiota ole.

    Äänestä

Tiskin alta liikkuu "sopiva" tieto.
Onko Teuvo Hatva osallisena?

Äänestä

Vaalit tulossa. Kuntapoliitikot koittaa omaa profiiliansa nostaa potkimalla kunnan omistamia yhtiöitä ja sitäkautta kalastella ääniä kuntavaaleissa itselleen. Kuivuu tuokin homma kasaan.

Äänestä

Hankinnat tehdään kuntayhtiöissä hankintalain ja kuntien pienhankintaohjeistuksen mukaan. Omista ja hallitus kyttää toimintaa. Voipi olla että kuntapoliitikkojen omassa yritystoiminnassa olisi verottajalla kunnolla tutkittavaa. Pietarin ainoa riesa on nuo vanhat vuokralaisämmät jotka marisee tyhjästä. Jos on pieni takuuvuokra yksityisellä, joudut tekemään sen vastineeksi aluksi 12-18 kk määräaikaisen sopimuksen. Yksityiset vuokranantajat viis veisaavat jos jääkaappi tai hana on rikki. Pietarin huoltoporukka on ihan Ok.

Äänestä

Etenee poliisitutkintaan. Mikä firma siellä on kohteita rempannut?

Äänestä

Nyt on kusiset paikat, mutta mutta puoli kaupunkia tietää miten ne tehtiin.

Äänestä

Mistä tekään mistään korruptiosta mitään tietäisitte, hah hah. Aika menee viinaa ryyppiessä ja tukia huijatessa.

Äänestä

Meillä rehellisesti ostetut viinat, ei mitään Rukan ryyppäjäisiä.

Äänestä
  • Yhteiskunnan maksamat viinat, sama asia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yhteiskunnan maksamat viinat, sama asia.

    Eiköhän meillä omat rahat riitä viinoihin ja talojen rakentamiseen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eiköhän meillä omat rahat riitä viinoihin ja talojen rakentamiseen.

    Melko pieni talo ja huonot viinat sun rahoilla, mä oon juonu kivitalon kumminkin.

    Äänestä

Onko tästä tietoa. Onko syylliset saatu esitutkinnassa selville. Oliko mukana kaupungin virkamiehiä?

Äänestä
  • Kukaan ei tiiä. Nimiä kehiin nyt.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kukaan ei tiiä. Nimiä kehiin nyt.

    Case is closed. Ei aihetta tutkia koska rikosta ei ole tapahtunut. Vaalijuttuja oli. Jatketaan elämää.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

ON NÄHTY VUOSIA MITEN FIRMOJA .......... kiinni jäävät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu