Mikä logiikka?
Karstula Kyyjärvi Kivijärvi Kannonkoski=>SUOMENSELKÄ?!
Kauhava Alahärmä Kortesjärvi Ylihärmä=>Kauhava
Jyväskylä Säynätsalo Jyväskylän maalaiskunta Korpilahti=>Jyväskylä
Saarijärvi Pylkönmäki=>Saarijärvi
Lohja Sammatti Karjalohja Nummi-Pusula=>Lohja
Alajärvi Lehtimäki=>Alajärvi
Alavus Töysä=>Alavus
Kurikka Jurva Jalasjärvi=>Kurikka
Joutsa Leivonmäki=>Joutsa
Ylöjärvi Kuru Viljakkala=>Ylöjärvi
Orimattila Artjärvi=>Orimattila
Lahti Nastola=>Lahti
Uuden kunnan nimi kummastuttaa hämmästyttää
17
816
Vastaukset
- Anonyymi
Täs tapaukses olisi tuolla kaavalla pitänyt olla Kyyjärvi, sieltähän tää lähti käyntiin,liittyminen johonkin. Olis kelvannut hyvin.
- Anonyymi
Kivijärve kyiset pellot..
- Anonyymi
Kivijärvessä uivat kyykäärmeet.
- Anonyymi
On niissä isoja haukiaki ja peräti muikkua ym. Yhtään kertaa en ole viel kärmestä nähnyt kummaskaan järvessä uimassa ? Aika kauan olen asunut tääl- ja jos tarkoitetaan yhtä ns." myrkyllistä" oliota,niin niitä on joka kunnas.
- Anonyymi
Minulla on sellainen tuntuma, että tämä on vasta alkua alueen paikkakuntien liitoksille. Suomenselkä on ollut puheissa vuosikausia alueen maantieteellisen aseman takia, se koskee koko aluetta itäisen ja pohjoisen eteläpohjalaisen maankamaran ulottuen Järvi-Suomeen.
Mikäpä siinä, jos koko alue laitetaan yhden nimen alle. Se on kertova ja myös rajaava. Paikkakunnan identiteetti olkoon jokaisessa omansa, mutta isommat hartiat saisi muutkin kunnat yhdistymisellä.
https://teilla.blogspot.com/2018/08/suomenselka.html - Anonyymi
SUUR-KARSTULA olis paras nimi ehdottomasti.
Jos kaikki nykyiset Karstuset (noin 3920 henkilöä) ääneistäis nimeksi SUUR-KARSTULA niin muiden kuntien yhteinen väkiluku (noin. 3740 asukasta) ei silti riittäis vastustamaan SUUR-KARSTULAA.- Anonyymi
Nimi kuvaisi todella hyvin paikkaa. Puheet, luulot ja velat on ainakin suuria.
- Anonyymi
Suur-Suomenselkä olisi mahtipontinen. Sinne tultaisiin joka puolelta Suomea.
- Anonyymi
SUOMENSALO olisi komea nimi uudelle kunnalle.
- Anonyymi
Ihan ok ,mut oliko ehotuksissakaan sellasta ? Olis saanut laulaa et, vielä niitä honkia humisee tääl suomensalon mailla jne.
- Anonyymi
Uskomaton nimiehdotus. Nerokas suorastaan ! Kas kun kukaan sitä ei aiemmin napannut. Sopii laajenevan kunnan nimeksi hyvin. Siinä jää järvet ym kakkoseksi. Mietitään kymmenen vuoden päähän jossa kaksi - viisi kuntaa lisää voisi kuulua......
- Anonyymi
Kunnioitettavaa. Nimivalintaa tulee kunnioitttaa esim. Suomen- lipun päivänä.
- Anonyymi
Nimellä ei väliä ,vaik olis ANKKALINNA , aku ja kolme veljenpoikaa, kunhan asiat vaan alkaisi toimia kunnolla .
- Anonyymi
Tosiasia on, että tuo lintien liitto on RUPUKUNTIEN LITTO.
Kun rahat ei enää riitä ja Valokuitu vei kunnat velkkierteeseen, nii liitos oli pakon sanelema.
Liitoskunnan nimeksi sopisi paremmin YHTYNEET RUPUKUNNAT- Anonyymi
Vielä paremmin sopisi KÖ-YHTYNEET RUPUKUNNAT
- Anonyymi
K K K Klääni ois sopiva neljän koolla alkavan kunnan liittymänimeksi. Lisäksi sillä voisi olla hyvä pelotevaikutus turvapaikkaa hakeville haittamaahanmuuttajille
- Anonyymi
Eli tällä hetkellä on vain 3 k.oon liitto, Kammonkoski ei halunnutkaan äänestyksen perusteella yhdyntää. Joutuuko ottaa nyt Saarijärven ??? Määrätäänkö, vai haluavatko ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1504048Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3903135Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142028Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa111728Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51148Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69985- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23881- 71849
- 45809