Roskilde

Onkos kukaan palstalaisista ollut koskaan Roskilden festareilla Tanskassa? Ollaan miehekkeen kanssa suunniteltu sinne reissua kesällä autolla ja nyt ois kiva kuulla siellä mahdollisesti käyneiden kokemuksia. Kuinka siellä pääsee tuolin kanssa kulkemaan ym....
3946
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Information for disabled people

Roskilde Festival provides toilets for disabled and special ramps, and you can bring along your helper (s).

At the festival, there is a centrally situated location (called Ryttergården) where your wheel chair can be recharged, have minor repairs carried out on aids and utilities, use a toilet, get help on handicap issues, rest after many hours in a wheel chair or lie down during urination.

If you are disabled and if you require bringing a helper for Roskilde ’05, you can apply for a free ticket for this helper. You can do this by filling in the application form and sending it to us as soon as possible (and before may 1st), enclosing documentation of your handicap and a copy of your festival ticket.

No later than than june 23rd you will receive:

*
Admission pass/wrist band for helper (s)
* A map of the festival area with specifications of toilets, ramps etc.
* Parking permission for the special area if documentation of handicap vehicle is provided
* Information leaflet with information about “Ryttergården”
* A questionnaire to be filled in after the festival and returned to “Ryttergården” or Roskilde Festival no later than August 1st.

The arrangement with admission passes/wrist bands for helpers has a maximum on the total number issued. In order to ensure admission for your helper (s), you should apply as soon as possible.

Disabled persons must purchase their own festival ticket - see info on ticket sale. Please notice that again this year there are limits to the number of tickets available, and according to our experience the festival is likely to be sold out.

Linkki: http://www.roskilde-festival.dk/object.php?obj=1a9b0029&GSID=8074456&code=1

Äänestä
  • Tuon mä tosiaan itsekin löysin, ja hyvältä kyllä näyttää. Olisin vaan kiinnostunut kuulemaan niiden mielipiteitä, jotka PAIKALLA ovat käyneet. Se on aina sitä varminta tietoa :)

    Äänestä

  • kenkku kirjoitti:

    Tuon mä tosiaan itsekin löysin, ja hyvältä kyllä näyttää. Olisin vaan kiinnostunut kuulemaan niiden mielipiteitä, jotka PAIKALLA ovat käyneet. Se on aina sitä varminta tietoa :)

    Moikka:) Olen menossa tänä kesänä neljättä kertaa Roskildeen. Todellakin kokemuksen arvoiset festarit. Ihmiset iloisia ja musa vaihtoehtoja piisaa. Tanskan ilmasto on tunnetusti vaihtelevaa ja vettähän saattaa tulla kun esterin sieltä, joten mutaa riittää jos niikseen tulee. Ajattelin vaan jos tuolilla liikkuu, niin apua täytyy olla matkassa. Olen kyllä joka vuosi törmännyt tuolilla liikkujiin, joten eikun menoksi vaan. Varoituksen sana vielä. Kerran kun menee, niin se on sitten jokavuotista huvia;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kenkku kirjoitti:

Onkos kukaan palstalaisista ollut koskaan Roskilden festareilla Tanskassa? Ollaan miehekkeen kanssa suunniteltu sinne reissua kesällä autolla ja nyt ois kiva kuulla siellä mahdollisesti käyneiden kokemuksia. Kuinka siellä pääsee tuolin kanssa kulkemaan ym....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu