Tilanne on tämä:on äiti ja tytär.äiti joutuu hoivakotiin ja lupaa tyttärensä asua asunnossaan.tytär maksaa asunnosta vuokraa.äiti lupaa tyttären myös käyttää tilillä olevia rahojaan,tytär käyttää jonkin verran.pääasiassa äitinsä hyväksi,vie milloin mitäkin pientä tuliaista ym.äiti kuolee,kuinka käy tyttären joka on pelkän äidin sanan varassa asunut asuntoa ja käyttänyt rahoja?odottaako vankila kilttiä tytärtä?
sisaruksia tyttärellä ei elossa ole.veljen lapsi toinen perillinen.
toivon asiallisia vastauksia,kiitos
sisaruksia tyttärellä ei elossa ole.veljen lapsi toinen perillinen.
toivon asiallisia vastauksia,kiitos
Vastaukset 7
Vanhimmat
Asumisasia on ok. rahojen käyttö omiin menoihin on kavallus. Jos pientä, niin ei näyttöä saada. Vankilaan ei joudu edes törkeästä kavalluksesta, vain ehdollista.
Tuliaiset on tapana ostaa omilla rahoilla.
käypä itse lähes joka päivä katsomassa omaistasi monen vuoden ajan ja vie aina jotain mennessäsi.tietenkään tuliaiset eivät ole pakollisia mutta kun vanhuksenkaan suu ei ole tuohesta..
että tytär on käyttänyt äitinsä rahoja omiin tarkoituksiin ja vielä sellaisia summia, että on aihetta epäillä esim. kavallusta.
Tytär ei ole kirjanpitovelvollinen ja hän voi sanoa, että rahanostot on käytetty äidin tarpeisiin ja hyväksi ja ovat olleet silloin hyväksyttäviä.
Ei tyttären ole tarvinnut omilla rahoillaan tuliaisia äidille hoitokotiin ostaa. Hän on tehnyt aivan oikein huoltaessaan, välittäessään ja käydessään katsomassa äitiä.
Ei pitäisi olla pelkoa syytteistä ja jos on, niin ahne veljen lapsi kyllä tekee väärin, jos lähtee syytteitä esittämään mummonsa hoivaamisesta.
Jokaisen lapsen tulee huolehtia vanhemmistaan sen verran, että käy katsomassa hoitokodissa ja vie äidille tai isälle naposteltavaa tai silloin tällöin kukkakimpun. Tytär on perillinen ja omastaan hän on antanut, jos on käyttänyt äidin lupaamaa tiliä. Jos on ollut tilinkäyttöoikeus oikein, niin se todistaa suullisen sopimuksen.
kiitos kirjoituksestasi,näin itsekin epäilin olevan.tuliaisten ostoon tytär olisi toki käyttänyt omaa pientä eläkettään mutta kun piti vuokra maksaa(äidilleen) ja elääkin ihmisen täytyy.kulkeminen ei ole ilmaista ym.joten emmeköhän rauhallisisin mielin odota tulevaa.pelko tulevasta estää tytärtä suremasta tällä hetkellä.
Elinaikaiset nostot voivat olla luvallisia mutta jokainen käsittää jos vainajan pankkitili on tyhjennetty niin se on kavallus. Älkääkä selitelkö.
Mistäs repäisit, että pankkitili olisi tyhjennetty. Itse olisit sen todennäköisesti tehnyt samassa tilanteessa. Peräkammarin pojat kyllä osaavat ja uskaltavat. Häpeä Faarao!