Joku täällä varmaan tietää antaa lisätietoja. Olenko siis ymmärtänyt oikein. Selailin aikanaan ilma-alusrekisteriä joka oli muistaakseni Trafin sivuilla aivan avoimesti ja ilmaiseksi luettavissa. Ei meillä mitään satoja tuhansia koneita olekaan.
Pistin merkille ettei Finnair suinkaan koneitaan enimmäkseen omista, vaan niitä on liisattu yhtiöiltä Neitsytsaarilta, Bahamalta ja muista veroparatiiseista. Tällöin valtio, joka on julkisesti sitoutunut kitkemään harmaata taloutta ja veronkiertoa maksaa koneista leasingia samaa tekeville. Samaan aikaan tästä mahdollisesti koitunut hyöty ei millään tapaa näy kilpailukykyisinä kuluttajahintoina vrt. halpalentoyhtiöt, jotka jopa ne yrittävät takoa voittoa tottakai. Ja kyllä kai Finnair jotain hyötyjä haki, vai eikö ole tarkoituskaan?
Sittemmin yritin hakea uudelleen noita koneiden rekisteritunnuksia mutta olikin mennyt hankalaksi, maksullisiksi ja sivu toisinaan poissa käytöstä ynnä muuta kätevää. Ihan viime aikoina en ole viitsinyt edes katsoa.
Samoihin aikoihin silloinen valtionvarainministeri Jutta Urpilainen kuultuaan Ruotsin yrittäjäystävällisestä verotusuudistuksesta totesi että "Suomella ei ole tarvetta (sic!!) ryhtyä verotuskilpailuun" sanatarkasti. Epäselväksi jäi mistä tuo tarpeen puute johtui ja mikä nettovaikutus sille tuli. Niin, ilmeisesti ei ole/ollut tarvetta houkutella investointeja kun kaiken voi maksattaa autoilulla, alkoholilla ja tupakalla. Kansalla sanoisi kansandemokraatti eikä todellisella kannattavuudella niin väliä.
Näin ollen, ja jos ymmärsin oikein on reilulle kilpailulle ja markkinataloudelle suorastaan hyväksi jos koko valtion lafka menee konkkaan kun ei rötökselläkään pärjää. Toki menee mukana välillisesti syytön henkilöstö jonka tämä maa varmaan osaa työllistää etteivät lähde ulkomaille. Vai onko "tarvetta" muillekin kuin 9 € päivässä maksaville.
Ja siis asiahan oli varsinaisesti ajankohtaista ennen koronaa, josta edes Suomea ei voi suoraan syyttää. Sitten jos ja kun tuo vitsaus väistyy elpyy kai lentotoiminta uudelleen jossain muodossa. Onko silloin vessa maksullinen "tarpeen" ilmetessä Finnairin lennoilla?
Juttuvinkki laitettu MOT:lle.
Finnairin koneet veroparatiisissa?
6
138
Vastaukset 6
- Anonyymi
Mitä muuta odotit?
- Anonyymi
Vaikka yhteiskunnan homma juuri onkin tarjota jäsenilleen ensisijaisesti palveluja esim. veronmaksun vastikkeena niin vasta toissijaisesti kustannustehokkaasti ja kannattavasti. Tässä käy kohta nurinpäin.
- Anonyymi
"Finnair petraa kassatilannettaan myymällä ja takaisinvuokraamalla yhden A350 lentokoneensa. Järjestely ei vaikuta merkittävästi tämän vuoden liiketulokseen, mutta se nostaa kassaa 100 miljoonalla eurolla."
https://www.arvopaperi.fi/uutiset/ap/5f25dda8-1b67-402d-a532-9797a1eba6ca- Anonyymi
Entäs jos Finnair vuokraisi samalta firmalta jonkun samanlaisen mutta toisen kuin myymänsä koneen. Olisiko se takaisinvuokrausta?
- Anonyymi
Eikös huollot ole jo jossain kukaan ei teidä missä halpamaassa hehdään.
Salista tietoo milloin missäkin ei ainakan suomessa - Anonyymi
Oletko, lentoemäntä tai lentoisäntä, joka jutun, aloitit. Heillä, on, sisäpiiritietoa.
Kun, ilmalinjuri airbus A350, maksaa 100 miljoonaa euroa, (600 miljoonaa mennyttä markkaa), on se, ylihinnoiteltu ja kannattaa, ostamisen sijasta, vuokrata.
Vuokraaminen, tuo enemmän rahaa, finnair yhtiölle, kuin koneen ostaminen, uutena tai käytettynä.
Airbus on kuitenkin, luotettava, suomikone valmistaja.
Airbusille, on tulossa, turbofan, moottorit, vakiomoottoreiksi.
TurboFan moottori, ei tarvitse, kiinteää tai nestemäistä polttoainetta, siitä toimiva perusmoottori.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 721138
- 981084
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i23963Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔67943Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126890Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen22857- 129828
- 58795
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27761Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6718- 45686
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46681Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka143642Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok129630- 19627
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast48620- 48604
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80602- 35600
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi12599