Finnairin koneet veroparatiisissa?

Anonyymi

Joku täällä varmaan tietää antaa lisätietoja. Olenko siis ymmärtänyt oikein. Selailin aikanaan ilma-alusrekisteriä joka oli muistaakseni Trafin sivuilla aivan avoimesti ja ilmaiseksi luettavissa. Ei meillä mitään satoja tuhansia koneita olekaan.

Pistin merkille ettei Finnair suinkaan koneitaan enimmäkseen omista, vaan niitä on liisattu yhtiöiltä Neitsytsaarilta, Bahamalta ja muista veroparatiiseista. Tällöin valtio, joka on julkisesti sitoutunut kitkemään harmaata taloutta ja veronkiertoa maksaa koneista leasingia samaa tekeville. Samaan aikaan tästä mahdollisesti koitunut hyöty ei millään tapaa näy kilpailukykyisinä kuluttajahintoina vrt. halpalentoyhtiöt, jotka jopa ne yrittävät takoa voittoa tottakai. Ja kyllä kai Finnair jotain hyötyjä haki, vai eikö ole tarkoituskaan?

Sittemmin yritin hakea uudelleen noita koneiden rekisteritunnuksia mutta olikin mennyt hankalaksi, maksullisiksi ja sivu toisinaan poissa käytöstä ynnä muuta kätevää. Ihan viime aikoina en ole viitsinyt edes katsoa.

Samoihin aikoihin silloinen valtionvarainministeri Jutta Urpilainen kuultuaan Ruotsin yrittäjäystävällisestä verotusuudistuksesta totesi että "Suomella ei ole tarvetta (sic!!) ryhtyä verotuskilpailuun" sanatarkasti. Epäselväksi jäi mistä tuo tarpeen puute johtui ja mikä nettovaikutus sille tuli. Niin, ilmeisesti ei ole/ollut tarvetta houkutella investointeja kun kaiken voi maksattaa autoilulla, alkoholilla ja tupakalla. Kansalla sanoisi kansandemokraatti eikä todellisella kannattavuudella niin väliä.

Näin ollen, ja jos ymmärsin oikein on reilulle kilpailulle ja markkinataloudelle suorastaan hyväksi jos koko valtion lafka menee konkkaan kun ei rötökselläkään pärjää. Toki menee mukana välillisesti syytön henkilöstö jonka tämä maa varmaan osaa työllistää etteivät lähde ulkomaille. Vai onko "tarvetta" muillekin kuin 9 € päivässä maksaville.

Ja siis asiahan oli varsinaisesti ajankohtaista ennen koronaa, josta edes Suomea ei voi suoraan syyttää. Sitten jos ja kun tuo vitsaus väistyy elpyy kai lentotoiminta uudelleen jossain muodossa. Onko silloin vessa maksullinen "tarpeen" ilmetessä Finnairin lennoilla?

Juttuvinkki laitettu MOT:lle.

6

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä muuta odotit?

      • Anonyymi

        Vaikka yhteiskunnan homma juuri onkin tarjota jäsenilleen ensisijaisesti palveluja esim. veronmaksun vastikkeena niin vasta toissijaisesti kustannustehokkaasti ja kannattavasti. Tässä käy kohta nurinpäin.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Entäs jos Finnair vuokraisi samalta firmalta jonkun samanlaisen mutta toisen kuin myymänsä koneen. Olisiko se takaisinvuokrausta?


    • Anonyymi

      Eikös huollot ole jo jossain kukaan ei teidä missä halpamaassa hehdään.

      Salista tietoo milloin missäkin ei ainakan suomessa

    • Anonyymi

      Oletko, lentoemäntä tai lentoisäntä, joka jutun, aloitit. Heillä, on, sisäpiiritietoa.
      Kun, ilmalinjuri airbus A350, maksaa 100 miljoonaa euroa, (600 miljoonaa mennyttä markkaa), on se, ylihinnoiteltu ja kannattaa, ostamisen sijasta, vuokrata.
      Vuokraaminen, tuo enemmän rahaa, finnair yhtiölle, kuin koneen ostaminen, uutena tai käytettynä.
      Airbus on kuitenkin, luotettava, suomikone valmistaja.
      Airbusille, on tulossa, turbofan, moottorit, vakiomoottoreiksi.
      TurboFan moottori, ei tarvitse, kiinteää tai nestemäistä polttoainetta, siitä toimiva perusmoottori.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      122
      3044
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1425
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1289
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1037
    5. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      134
      1018
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1017
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      947
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      757
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      743
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      713
    Aihe