Vuotava tuulilasi

Carina II -91 tuulilasin yläreuna vuotaa vettä sisään.
Lasi vaihdettu joskus ja ilmeisesti asennuksessa jotain mennyt pieleen. Vuotokohdan puoleisessa ylänurkassa peitelista irvistää hiukan. Liimalasi kyseessä ja ilmeisesti liimasaumassa vuotokohta.
Onko mitään muuta pätevää vaihtoehtoa kuin lasin irroitus ja uudelleen liimaus vuodon korjaamiseksi?
Lasi on varsin hyväkuntoinen joten ei lasin uusimisen takia ole tarvetta nykyistä irroittaa.
Lasimiehet kommentoikaa.
31610
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olishan se pitänyt arvata että ruostehan siellä peitelistan alla oli muhinut ja lopulta pelti puhki ja vedet sisään.
Edellisen lasinvaihdon yhteydessä varmaan hutiloitu ja raaputeltu maalit peltipinnalle ilman maalauskäsittelyä. Vai onko nämä tämmösiä saatanan ruostekasoja muuten vain?????

Äänestä
  • Veikkaan, että lasinvaihdossa on mokattu. Eikös tuo tuulilasin irvistävä koristelistakin ole selvä merkki siitä, ettei vaihtoa kovin ammattitaitoisesti ole tehty.

    Sinänsähän tuo tuulilasin reunan ei pitäisi olla se helpoiten ruostuva paikka. Mutta tottahan toki sekin ruostuu, jos maalit raavitaan pois ja listat jätetään irvistämään.

    Liimalasia vaihtaessa saa olla tarkkana, ettei synny pahoja naarmuja, sillä lasin tiivistemassa joudutaan leikkaamaan vähän mattoveitsen tapaisella terällä.

    Äänestä

Korjauksena ehdotan esim sikaflexiä sen puhkiruostuneen kohdan päälle. Pysyy vesi ulkopuolella mutta...
Jos siinä reunassa on laaja ruostevario pääsee lasi elämään aukossaan ja helposti lyö ikkunan särölle. Huono homma että joku on pikkaisen oikaissut lasinvaihdossa. Olisi ollut tunnin työ ammattimieheltä tehdä pellistä uusi lasinreunus ja hitsata se ruosteisen tilalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Carinisti kirjoitti:

Carina II -91 tuulilasin yläreuna vuotaa vettä sisään.
Lasi vaihdettu joskus ja ilmeisesti asennuksessa jotain mennyt pieleen. Vuotokohdan puoleisessa ylänurkassa peitelista irvistää hiukan. Liimalasi kyseessä ja ilmeisesti liimasaumassa vuotokohta.
Onko mitään muuta pätevää vaihtoehtoa kuin lasin irroitus ja uudelleen liimaus vuodon korjaamiseksi?
Lasi on varsin hyväkuntoinen joten ei lasin uusimisen takia ole tarvetta nykyistä irroittaa.
Lasimiehet kommentoikaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu