Talvikot

Minkä hintasia talvikot on? Paljoko niitten hoitaminen maksaa kuukaudes? Mistä tietää koska naaraalla on kiima-aika?
13412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

´no talvikot maksaa n.20-25 euroo eläin kaupassa.. mut kasvattajalta voi saada vaikka 10eurolla... no kiimasta en osaa sanoo ja hamsterin kulut... no veikkaisin et ehkä joku 20-40euroo se vähä riippuu... et kannattaa ostaa iso ruoka säkki niin siitä sitten riittä.. puruun lähinnä menee kuukaudessa n.5 euroo.. se tietty riippuu mitä purua ostat... hunaja tangot eivät paljoa maksa (n.1,50) ja suola/mineraalikivi (n.2,50)

Äänestä

Tuota kiimaa ei käsittääkseni kääpiöillä näe mistään.

Äänestä

Eli hamsu maksaa 5-20 e kasvattajalta, eläinkaupassa 16-20e ainakin meidän seudulla.
1 kääppärin ylläpito kk on noin 10e.

Äänestä

Hamsuilla on kiima-aika 4 päivän välein.(Näin luin kirjasta) Hamsu on villillä ja "juoksevalla" päällä, kun kiima on. Häntääkin ne pitävät ylhäällä kiiman ajan.

Äänestä
  • Tuo pätee syyrialaiseen hamsteriin! Ne myös jähmettyvät paikalleen ja samalla nostavat hännän ylös..

    Äänestä

  • "Häntääkin ne pitävät ylhäällä kiiman ajan."

    Eivät muuten pidä. Ne pitävät sitä ylhäällä vain jos niihin koskee selkään tai kyljille. Ei siis koko päivää.

    Äänestä

Moip... Ne maksaa yleensä 20e, häkki pitää siivota joka viikko joten rahaa menee puruun heinään ja ruokaan... Mulla on 2 talvikko tyttöä... Joskus ne hyväksyy toisensa joskus ei. Joten kun ne hyökkäävät naaraan kimppuun niillä on kiima. Ja jos niillä ei ole kiima ne eivät hyväksy urosta vaan häätävät sen.

Äänestä

Paljonko talvikko maksaa?

Äänestä

35 e maksaa ainakin Faunattaressa täällä etelä-suomessa

Äänestä

kato netist !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Kiiman näkee jos silittää selkää nii sit jähmettyy tai nostaa häntää ;)

Äänestä

25 euroa on maksanut minun molemmat hamsut. En tiedä kiima-ajasta, mutta tuosta kuukausihinnasta: itselläni ei mene juuri mihinkään rahaa, koska kotoa löyyy niin paljon kaikkea. Askartelen kaikkea sille ja keittiöstä löytyy hyvää ruokaa. Toki on myös siemensekoitusta, joka ei kuitenkaan maksa paljoa. Mutta laadukasta sen olla pitää ;)

Äänestä

Mitä jos mun tyttö hamsu pitää hanta ylhäällä mutta se ei parittele uroksen kanssa?




Vastatkaa pian!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heidi__ kirjoitti:

Minkä hintasia talvikot on? Paljoko niitten hoitaminen maksaa kuukaudes? Mistä tietää koska naaraalla on kiima-aika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu