Helsingin Sanomat ristikko 3140

Laatija jatkaa 3140:ssa jokiteemaa. Sanastollisesti kyseessä on melko onnistunut ristikko, jossa vain yksi outo ihmisen erisnimi (INTILAISTÄHTI). Sen lisäksi kaksi pikkukylää. Kaksi maantiedevihjettä ovat yleisesti ehkä varsin tuntemattomia, mutta eivät mitään pikkukyliä tms.

Hauska piirre on se, että ilmoitettavat tiedot näyttäisi olevan vinossa ja ristikko näyttäisi olevan suora. Tosiasia on kuitenkin, että ristikko on vino ja teksti on suorassa. Mitenkähän tämä illuusio on selitettävissä?

Ristikon kuvitus on enkä keskimääräistä suttuisempaa. Vaikeustaso on tavanomainen.

4

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotta vähän helpottaa muita, laitan listan eräistä Google-hauista:

      H1: Anaga - Unecon biosfäärialue Tenneriffalla, joten on sikäli merkittävä
      I7: intilaistähti = Vimi - tietenkin ihan tuntematon Suomessa
      X8: Mongolian joki = OngI - kohtuullisen merkittävä joki (435 km) maassaan, mutta suomalaisille outo
      V13: Leona - pikkukylä Texasissa
      M16: Lanton - pikkukylä Ranskassa
      Z-Ä1-4 - Magdalena- Magdalena Forssberg - löytyi laittamalla Googleen leikattu kuva
      A-C19-21- Jordan - Sass Jordan - löytyi laittamalla Googleen leikattu kuva

    • Anonyymi

      Minäkin katsoin sitä ristikkoa aamulla ja tulin siihen tulokseen että ilmeisesti pääni on vuosien mittaan kääntynyt luonnostaan vinoon Hesaria lukiessa, jolloin ristikkosivu näyttääkin nyt olevan suorassa.

    • Kun ratkon digilehdestä ja leikkaan suorakaiteen muotoisen alueen, siinä pienetkin vinoudet tai aaltoillut erottaa. Yksikään Lehdon ristikko ei ole täysin suorakaide. Eniten suorakaiteen muodosta poikkesi 3125.

      Tällä kertaa erona oli vain se, että ristikko näytti silmissä suorakaiteelta vaikkei sitä olekaan. Ehkä vasen ylä- ja alareuna vääntyvät sopivast päinvastaiseen suuntaan. Seurauksena oli siten tekstin vaikuttaminen vinolta. Mutta kun laitoin leikkauskohdistimen alimmalle katkoviivalle, suora se oli - oli pakko uskoa leikkuria, vaikka silmät kertoivat, että viiva on vinossa!

    • Anonyymi

      Toisessa foorumissa joku arvostelee sitä, että kuvia pidetään sotkuisia. Kuinkahan paljon sotkuisempia ja epäselvempiä kuvia eräs ratkoja oikein kaipaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5037
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      67
      1920
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      112
      1813
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1680
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1664
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      232
      956
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      877
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      833
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      792
    Aihe