Teiden hiekoituksesta

Anonyymi

Mikä siinä on niin vaikeaa kunnioittaa meitä potkukelkkailijoita?

Tässä on taas loppuviikon aikana pilattu potkukelkkailumahdollisuuksia. Olisiko liikaa pyydetty, että esim. Pappilantiellä ja Toivolantiellä jätettäisiin toiseen laitaan 75cm leveä väylä kelkkailijoita varten?

Kävelijät eivät tietenkään saa liukastua, mutta kyllä myös keskustan 45 potkukelkkailijaa ansaitsee mahdollisuuden kulkea.

Lopuksi totean, että ei ne torstain hiekoitukset edes kovin hyvin pysy siinä jään päällä eli paljon enemmän pilattiin kelkkailijoiden iloa kuin parannettiin kävelijöiden turvallisuutta. Ja jos tavoite on auttaa autoilijoita, niin yksi veto KESKELLE tietä riittää.

3

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lähteepähän potkurin jalaksista ruosteet kesän jäliltä.. Ihme potkuri jengejä täälläkin meuhaamassa. Tiet on kyllä ollut tänä talvena hyvässä kunnossa eikä kylänväylälle ajeattaessa pykälää tunnu. Keitä on nämä uudet urakoitsijat? Isot ja uudet on ainaki konneet.

      • Anonyymi

        Huhujen mukaan Sotkamosta.


    • Anonyymi

      onko sepeliä käytetty?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      110
      3261
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      100
      2480
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      2026
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1550
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1520
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1445
    7. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      947
    8. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      942
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      866
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      799
    Aihe