Olen saanut keskusteluja lukemalla paljon tietoa, mutta Yhdysvaltojen verovelvollisuuden ja toisaalta Suomen sosiaaliturvan piiriin kuulumisen suhteen minulla on epävarmuutta.
Eli Green Card ja työ Yhdysvalloissa, mutta silti osa vuodesta Suomessa niin ikään töissä. Molemmissa paikalliset työnantajat, ei mitään lähetetty työntekijä -hienouksia. Päivärahaa en ulkomaille halua, menen siellä töihin, mutta esimerkiksi vakavan sairauden sattuessa suomalainen sosiaaliturva on minulle tärkeä ja sitä kautta myös suomalainen matkavakuutus.
Green Card on löyhässä, ellei Yhdysvalloissa oleskele vähintään kuutta kuukautta vuodesta. Myös Kelalla on 183 päivän sääntönsä.
FATCA -sopimuksen mukaan amerikkalaiset viranomaiset saavat tiedot Yhdysvalloissa verovelvollisen tuloista Suomessa ja päin vastoin.
Eli täällä keskusteluissa on neuvottu, että hölmöähän ulkomaille muuttoaan on Kelalle ilmoittaa, mutta eikö Kela saa joka tapauksessa tiedon työskentelystä ja siis oleskelusta Yhdysvalloissa Suomen verohallinnolta? Onko mielestänne Yhdysvaltojen vaatima kuusi kuukautta maassa kalenterivuoden aikana ja Suomen sosiaaliturvan piirissä pysyminen yhdistettävissä?
Verovelvollisuus Yhdysvalloissa, sosiaaliturva Suomessa
2
187
Vastaukset 2
- Anonyymi
FATCA velvollisuus alkaa vasta 50 000 USD/vuosi ulkomailla olevista varoista. Voit maksattaa Suomen palkan USAan ja silloin ei ole ilmoitusvelvollisuutta.
Toinenkin, FBAR, on. Se alkaa jo 10 000USD'stä/vuosi.
Nuo kun hoidat joka vuosi (jos alarajat ylittyy) kukaan USAn päässä ei kyttää eikä välitä missä olet ja kainka kauan.
KELA ja Suomi taas kyttää ja kyykyttää jokaista....
Nuo molemmat lait tehtiin miljoonia pesevien paljastamiseksi, ei tavallisten palkansaajien kuisaksi, mutta alaraja ryssittiin pahasti. Sitä on esim kongressissa yrittänyt korjata moni jäsen mutta turhaan. "Ei ole tärkeä asia korjata" on ollut syy.
Piilosyy on yrittää kansalaisten pitää mahdollisimman paljon varoja USAssa.- Anonyymi
Rahaa on tilillä yli 50t eli molemmat koskettavat. Joka tapauksessa tiedon kulku Yhdysvalloista Suomen suuntaan on se, joka ratkaisee päätetäänkö oleskeluni ulkomailla olleen yli kuusi kuukautta. Kela on aikarajasta tiukka, soitin sinne.
Suomen sosiaaliturvan piiriin pääsee heti ulkomailta muutettuaan, mutta mahdollisuus ansiosidonnaisen työttömyyspäivärahan piiriin paluusta on hävinnyt ohueen ilmaan. Myöskään suomalainen matkavakuutus ei onnistu, koska maassa asuminen tarkistetaan Kelalta.
Suomessa tehdystä työstä palkan maksattamista Yhdysvaltoihin epäilen. Suostuisiko työnantaja siihen edes (suuri metsäteollisuusyritys). Ennakonpidätys palkasta on jo suoritettu, joten selvintä lienee vain ilmoittaa Yhdysvaltojen viranomaisille, että näin paljon sain neljän kuukauden aikana ja näin paljon arvioitua veroa jo maksoin, raha on ulkomaisella tilillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189816- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49551
- 69530
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398