Vanhain kodit

Anonyymi

En ymmärrä jos vanhainkodeissa levii corona. Eikö ne maskit/visiirit suojaa vanhuksia? Jos sairaanhoitajilla on kaikilla suojavurusteet. Eihän niistä ole mitään hyötyä jos varustus valskaa. Vastatkai joku ketä näistä tietää mistä corona levii vanhusten hoitolaitoksissa.

3

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Johan tuo on monta kertaa kirjoitettu. Oireettomat vierailijat. Tai oireellisetkin, joilla on vain "pikku nuha".

      • Anonyymi

        Eikö maskit sitten autakkaan, kun niitä käyttää. Eihän sinne ole lupa mennä ilman maskia.


    • Anonyymi

      Enpä tiedä..mutta kun siinä vielä se asia että kun joku vanhuksista on saanut vaikka ulkona jossain käynnillään kaupassa tai kahvilassa esim?sen oireettoman aluksi koronan.. Niin niittenhän pitäisi vaihtaa ne maskit hanskat en tiedä onko jossain vanhusten kodissa paperi suojapukukin hoitajille niin myös jokaisen vanhuksen luona käynnin jälkeen esim joku haava hoitajakin tai muu sairaanhoitaja ;niin tähän ei taida rahat eikä hoitajien aika eikä ehkä hermotkaan riittää?.Että mennään ymmärtääkseni samoilla suojilla ..?monelle vanhukselle?.Ja kyllähän ne muutenkin taitaa vähän falskata jostain ..ja viitaten tuohon että jos vanhuksella esim jo on se tartunta niin silloin kai molemmillakin pitäisi olla myös maski suojana jotta olisi myös turvallinen sairaanhoitajalle päin joka käy hoitamassa lähellä.. yms.Minunkin ikäihmis äidin luona käy esim yhtenä hyvin nuori mies toiselta isommalta kaupungilta tullessaan vierailulle kun käy vanhempiensa luona siinä lähellä ja tuo ja vie sitä ikäihmis äidin pyykkiä siihen heille huollettavaksi ja sitten takaisin, koska kaupunki jätti kuulemma pesukone littymän laittamatta niihin ikäihmisille suunnattuihin pienehköihin huone ja kylpyhuone vuokra asuntoihin..Että tuokin vähän pakkotilanne kun kaupunki toiminut väärin!.Kun toimitaan huonosti jossain asiassa niinkuin kaupunki huonosti tuossa toiminut?Niin tulee heti kaikenlaisia mahdollisuuksia altistuksiin??.Ei olla vielä vaan missään sisäisissä kuplissa ettei oltais kukaan ilman kosketus kohtia maailmaan!ja vähän toisiimmekin..!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10563
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10122
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7921
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6324
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4902
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4727
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4066
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3413
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3127
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3060
    Aihe