Pään hikoilu

Anonyymi

Olen 54 v mies. Muutaman vuoden vaivannut pään herkkä hikoilu ja pahenee vaan. Varsinkin talvella ikävää, kun sitten pää kylmenee, kun se on märkä.
Hyvin vähäinen liikunta aiheuttaa tuota. Testo -arvoni on myös alarajoilla ilman oireita vai johtuneeko nimenomaan hikoilu tuosta? Kilpirauhasen osaltaa lievää vajaatoimintaa.

2

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      taitaa kuulua meidän ikäisten teston laskuun, kilpiraus arvoista tiedä mitä oideita se tuottaa,

    • Anonyymi

      On hyvä tietää, että moniin sairauksiin liittyy liiallista hikoilua. Näitä ovat muun muassa kilpirauhasen liikatoiminta, pari muuta harvinaista hormonisairautta, erilaiset kytevät tulehdustaudit, jopa jotkin syöpämuodot. Silloin yleensä koko keho hikoilee ja hikoilua on ilman ruumiillista rasitustakin. Yleissääntönä näissä sairauksissa on, että hikoilun lisäksi on muitakin oireita, kuten laihtumista, väsymystä, vetämättömyyttä, tiheä sydämen sykettä. Jos liialliseen hikoiluun liittyy muita vaivoja eikä tunne itseään terveeksi, on syytä mennä lääkäriin.

      Hyvä terveys lehdessä on vastattu sun ikäiselle noin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      25
      2593
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1576
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      121
      1374
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1150
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      1141
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      25
      961
    7. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      931
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      922
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      216
      889
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      825
    Aihe