Peltipoliisi ja liikennevakuutus

Anonyymi

Onko kenelläkään omakohtaista kokemusta tai tietoa siitä, että paljastuuko liikennevakuutuksen maksamattomuus nopeusvalvontakamerasakon yhteydessä?

3

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljastuu. Sen jälkeen, kun kamera välähtää tarkastetaan monta asiaa. Mm. se, onko auto ajokiellossa, onko omistajalla/haltijalla ajokorttia, sekä monta muuta poliisin tutkimuksiin liittyvää.
      Jos esimerkiksi auto pysäytetään ratsiassa, niin siitä poistetaan rekisterikilvet, jos liikennevakuutus on maksamatta.
      Lähes kaikissa poliisiautoissa on nykyään rekisterikilpien lukulaite, joka myös paljastaa ne, jotka ajelevat autolla, jonka liikennevakuutus on laiminlyöty, tai autoa ei ole vakuutettu ollenkaan.

      • Anonyymi

        Minulla oli nimittäin omaa huolimattomuutta/ tyhmyyttä auto 2 vuotta ilman liikennevakuutusta. Ja siitähän napsahti sitten 6100 eur sanktio! Kyseisellä autolla sain kuintenkin kesken vakuutuksetonta aikaa ylinopeussakon. Ihmettelen vaan, ettei poliisi huomannut vakuutuksen puuttumista. Jos olisi, niin vakuutussakko olis puolittunut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla oli nimittäin omaa huolimattomuutta/ tyhmyyttä auto 2 vuotta ilman liikennevakuutusta. Ja siitähän napsahti sitten 6100 eur sanktio! Kyseisellä autolla sain kuintenkin kesken vakuutuksetonta aikaa ylinopeussakon. Ihmettelen vaan, ettei poliisi huomannut vakuutuksen puuttumista. Jos olisi, niin vakuutussakko olis puolittunut.

        Kuten tiedetään, niin vika on aina poliisissa. Poliisi määrää ajokiellon, mutta vasta kun Liikennevakuutuskeskus tekee poliisille ilmoituksen. Kun poliisi syöttää auton rekisterinumeron tietokoneelle, niin se suorastaan huutaa, että ajoneuvo on ajokiellossa.
        Liikennevakuuttamattoman auton maksu määräytyy auto tyypin mukaan. Maksun perii Valtiokonttori, mutta sen saa Liikennevakuutuskeskus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      88
      1737
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1242
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      71
      937
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      884
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      828
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      732
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      663
    Aihe