Onko lukio paljon vaikeampaa kuin yläasteella?

Anonyymi

Moi olen nyt 9 luokalla ja tällähetkellä keskiarvo n.8.7 varmaan vähän laskee päättötodistukseen. Onko se lukio vaikeaa???

6

1127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko lukio vaikeata on oma päätös.
      Jos puolet ikäluokasta ( n. 30 000 ) valmistuu vuosittain lukiosta,
      niin ei lukio mitenkään kovin vaikeata voi olla. Lukio on peruskauraa.

      • Anonyymi

        Olet oikeassa. Peruskouluaan päättävän on hyvä ajatella lukiota matemattisista lähtökohdista. Peruskoulun päättävistä lukioon menee suunnilleen puolet eli 50%. Paikkakunnasta ja koulusta riippuen heikoimpien lukioon hyväksyttyjen lukuaineiden keskiarvot lienevät yleensä välillä 6,7 - 7,2. Poikkeuksia tietysti on, mutta ikäluokan heikommasta puolikkaasta aika harva aloittaa lukion.

        Tämä ikäluokkansa parempi puolikas jaetaan ylioppilaskirjoituksissa sitten siten, että heikoimmat saavat hylätyn arvosanan (i) ja parhaimmat laudaturin. Jonkin verran porukkaa on tosin jäänyt kelkasta jo matkalla ylioppilaskirjoituksiin ja keskeyttänyt lukion.

        Matemaattisesti ajatellen hylättyjä ja heikoimpia hyväksyttyjä arvosanoja yo-kirjoituksissa kirjoittavat lukioon heikoimmilla tiedoilla tulleet. Näin ei tietenkään aina käy. Joissakin tapauksissa seiskan keskiarvolla tullut laiska alisuoriutuja innostuukin lukiossa yrittämään tosissaan ja menestyy odotettua paremmin.

        Toisaalta on tapauksia, joissa peruskoulun hyville arvosanoille ei ole todellista katetta. Hyvillä arvosanoilla kyllä pääsee lukioon, mutta niillä ei sinänsä tee lukiossa mitään, jos niillä ei ole katetta. Lukiossa tarvitaan hyvät pohjatiedot aineista, joissa uuden oppiminen edellyttää vanhan osaamista. Tällaisia aineita ovat mm. kielet ja matematiikka.

        Niinpä on jonkin verran oppilaita, joiden peruskouluyhdeksiköt laskevat kuutosiksi lukiossa. Peruskoululaiset haluavat palavasti hyviä numeroita, ja heidän vanhempansa ovat usein samassa kuorossa. Hyviä tietoja ei juuri kukaan himoitse. Katteettomilla numeroilla ei tee lukiossa mitään.


    • Anonyymi

      Joillekin lukio on helppoa ja hauskaa, toisille taas ylivoimaista, useimmille jotain siltä väliltä.

    • Anonyymi

      Haet seuraavaan kouluun välitodistuksella, ellet käy kymppiluokalla parantamassa tuloksia tai pidä välivuotta.

    • Anonyymi

      Pääsin lukioon 8.5 keskiarvolla. Vaikeustaso riippuu lukiosta, esim. erikoistunut johonkin aineeseen. Myös oma motivoituneisuus vaikuttaa.

    • Anonyymi

      Lukiosta voi tehdä itselleen hauskaa ja semi rentoa tai hirveää ja rankkaa. Itselle lukio on ollut elämäni parasta aikaa! Ei kannata kurotella tähtiin vaan opi tyytymään lukiossa niihin kutosiinkin ja numeroiden laskuun! Itselleni on tullut koeviikolla burnout kyllä, mutta niitä tulee (melkein)jokaiselle vähintään kerran. Koulun ulkopuolella on aikaa kavereille (myös kotibileille), älä siitä huoli. Se on ihan okei, lukion pidentäminen 3.5 tai 4 vuoteen ei ole häpeä, vaan hyvä vaihtoehto. Tsemppiä lukioon! Ota lukiosta kaikki ilo irti <3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1059
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe