IT-Infra kevytyrittäjälle
https://www.theseus.fi/handle/10024/353750
"Google Cloud Platform –pilvipalvelusta valittiin Debian 9 Stretch –käyttöjärjestelmä palvelimien virtualisointiin ja ylläpitoon hyödyntäen Apachea web-palvelimena, Postfixia postipalvelimen pohjana, mariadb:tä tietokantana, sekä käyttäen aikaa säästävää Wordpressiä verkkosivujen luomiseen."
Miksi yrittäjälle tällainen Debian
6
130
Vastaukset
- Anonyymi
Varmasti etenkin siksi, että Debian on erittäin hyvin testattu, luotettava ja hyvin toimiva distro. Yrittäjän pitää pystyä keskittymään työntekoon ja yrityksen pyörittämiseen sen sijasta, että joutuisi tappelemaan bugisen käyttiksen kanssa. Ja Debian on nimenomaan paljon paremmin testattu ja luotettavampi kuin vaikkapa Ubuntu.
Debianin ohjelmalähtistä löytyy myös valtavasti softaa ja Debian, toisin kuin vaikka Ubuntu, ihan oikeasti tukee tietoturvapäivityksillä jne jokaista noin 60000 main repositorystä löytyvää ohjelmapakettia koko distro-version elinkaaren ajan. Kaikki _Debianin julkaistut versiot on myös ns. LTS -versioita (Long Time Support), eli jokaista Debianin julkaistua versiota tuetaan vähintään viiden vuoden ajan. Debian on myös hyvin tuettu kolmannen osapuolen sovelluskehittäjien puolelta ja Debianin takana on iso kehittäjäyhteisö. Debianille on hyvin dokumentaatiota ja Debian on erittäin yleisesti käytetty disto. Debian ei ole sen vaikeampi käyttää kuin muutkaan distrot vaikka jotkut sellaisen kuvan ttarkoitushakuisesti yrittääkin antaa. Debian on hyväksi havaittu distro ja Debianin kehittäjillä oikeasti on kokemusta distron kehittänisestä, onhan Debian Redhatin ohella toinen niistä distroista jotka on ollut olemassa linuxin alkuajoista asti ja jotka loivat nykyaikaisen distron mallin.
Debian on erittäin arvostettu distro etenkin kokeneempien linuxin käyttäjien parissa jajos oikeasti haluaa tehdä vakavissaan jotain tuottavaa työtä linuxissa niin Debian on aina ollut siihen erittäin hyvä valinta ja siksi se on siinä käytössä myös suosittu sekä työåöydällä että palvelimissa. Kun ei ole tarkoitus leikkiä vaan tehdä työtä niin sillon on tärkeää, että distro on luotettava ja hyvin testattu ja sillon Debian on erinomainen valinta.- Anonyymi
Jep. Debianin repositoryissä olevien n. 60000 ohjelmapaketin lisäksi mikään ei tetenkään estä käyttämästä Debianissa sekä flatpak, että snap -paketoituja ohjelmia. Sekä flatpak, että snap löytyvät suoraan Debianista. Ja koska Debian on niin iso ja yleisesti käytettydistro niin sovellustuki on muutenkin hyvä, jos ohjelma on ylipäätänsä paketoitu jollekin distrolle niin Debianille ainakin.
- Anonyymi
Tuo linkin juttu on sikäli hiukan vanhentunut, että Debian 9 "Stretch" ei ole enää uusin Debian. Debian 9 "Stretch" julkastiin kesällä 2017. Kesällä 2019 julkastiin Debian 10 "Buster", joka on tällä hetkellä uusin julkaistu Debian. Ja ensi kesänä, kesällä 2021, tullaan julkaisemaan Debian 11 "Bullseye"
- Anonyymi
Opinnäytetyö tekeminen taitaa kestää "hetken".
- Anonyymi
Itseasiassa uusin taitaa olla versioltaan 10.7.0 jos ihan tarkkoja ollaan
- Anonyymi
Tuo on varmaan kirjoitettu ennen kuin nykyinen Debian 10 Buster julkaistiin.Toki Debian 9 Stretch on sekin edelleen käyttökelpoinen ja sen tuki jatkuu aina kesään 2022 asti. Mieluummin kannattaa kuitenkin joko päivittää Debian 10 Busteriin tai jos tekee uuden asennuksen niin kannattaa asentaa suoraan Debian Buster.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427362
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533662Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu463544- 623288
- 512974
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/512812Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302464IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1851820- 471541