Miksi yrittäjälle tällainen Debian

Anonyymi

IT-Infra kevytyrittäjälle
https://www.theseus.fi/handle/10024/353750
"Google Cloud Platform –pilvipalvelusta valittiin Debian 9 Stretch –käyttöjärjestelmä palvelimien virtualisointiin ja ylläpitoon hyödyntäen Apachea web-palvelimena, Postfixia postipalvelimen pohjana, mariadb:tä tietokantana, sekä käyttäen aikaa säästävää Wordpressiä verkkosivujen luomiseen."

6

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmasti etenkin siksi, että Debian on erittäin hyvin testattu, luotettava ja hyvin toimiva distro. Yrittäjän pitää pystyä keskittymään työntekoon ja yrityksen pyörittämiseen sen sijasta, että joutuisi tappelemaan bugisen käyttiksen kanssa. Ja Debian on nimenomaan paljon paremmin testattu ja luotettavampi kuin vaikkapa Ubuntu.

      Debianin ohjelmalähtistä löytyy myös valtavasti softaa ja Debian, toisin kuin vaikka Ubuntu, ihan oikeasti tukee tietoturvapäivityksillä jne jokaista noin 60000 main repositorystä löytyvää ohjelmapakettia koko distro-version elinkaaren ajan. Kaikki _Debianin julkaistut versiot on myös ns. LTS -versioita (Long Time Support), eli jokaista Debianin julkaistua versiota tuetaan vähintään viiden vuoden ajan. Debian on myös hyvin tuettu kolmannen osapuolen sovelluskehittäjien puolelta ja Debianin takana on iso kehittäjäyhteisö. Debianille on hyvin dokumentaatiota ja Debian on erittäin yleisesti käytetty disto. Debian ei ole sen vaikeampi käyttää kuin muutkaan distrot vaikka jotkut sellaisen kuvan ttarkoitushakuisesti yrittääkin antaa. Debian on hyväksi havaittu distro ja Debianin kehittäjillä oikeasti on kokemusta distron kehittänisestä, onhan Debian Redhatin ohella toinen niistä distroista jotka on ollut olemassa linuxin alkuajoista asti ja jotka loivat nykyaikaisen distron mallin.

      Debian on erittäin arvostettu distro etenkin kokeneempien linuxin käyttäjien parissa jajos oikeasti haluaa tehdä vakavissaan jotain tuottavaa työtä linuxissa niin Debian on aina ollut siihen erittäin hyvä valinta ja siksi se on siinä käytössä myös suosittu sekä työåöydällä että palvelimissa. Kun ei ole tarkoitus leikkiä vaan tehdä työtä niin sillon on tärkeää, että distro on luotettava ja hyvin testattu ja sillon Debian on erinomainen valinta.

      • Anonyymi

        Jep. Debianin repositoryissä olevien n. 60000 ohjelmapaketin lisäksi mikään ei tetenkään estä käyttämästä Debianissa sekä flatpak, että snap -paketoituja ohjelmia. Sekä flatpak, että snap löytyvät suoraan Debianista. Ja koska Debian on niin iso ja yleisesti käytettydistro niin sovellustuki on muutenkin hyvä, jos ohjelma on ylipäätänsä paketoitu jollekin distrolle niin Debianille ainakin.


    • Anonyymi

      Tuo linkin juttu on sikäli hiukan vanhentunut, että Debian 9 "Stretch" ei ole enää uusin Debian. Debian 9 "Stretch" julkastiin kesällä 2017. Kesällä 2019 julkastiin Debian 10 "Buster", joka on tällä hetkellä uusin julkaistu Debian. Ja ensi kesänä, kesällä 2021, tullaan julkaisemaan Debian 11 "Bullseye"

      • Anonyymi

        Opinnäytetyö tekeminen taitaa kestää "hetken".


      • Anonyymi

        Itseasiassa uusin taitaa olla versioltaan 10.7.0 jos ihan tarkkoja ollaan


    • Anonyymi

      Tuo on varmaan kirjoitettu ennen kuin nykyinen Debian 10 Buster julkaistiin.Toki Debian 9 Stretch on sekin edelleen käyttökelpoinen ja sen tuki jatkuu aina kesään 2022 asti. Mieluummin kannattaa kuitenkin joko päivittää Debian 10 Busteriin tai jos tekee uuden asennuksen niin kannattaa asentaa suoraan Debian Buster.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      69
      5962
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      130
      5269
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      444
      3194
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      102
      1608
    5. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      366
      1209
    6. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      29
      1029
    7. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      65
      1011
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      46
      926
    9. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      109
      884
    10. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      52
      859
    Aihe