.......kertovat vakuutusyhtiö If:n tilastot.
Toyota pärjäsi parhaiten hinausten vähyydessä eli jätti harvimmin tielle suhteessa autojen määrään.
Tässä on aiempi tutkimus 2016:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001901028.html
Tässä uusin ja tuore 15.12.2020 :
Vähiten hinausta vaativia vahinkoja on puolestaan sattunut Toyotalle ja Nissanille.
https://www.is.fi/autot/art-2000007683345.html
Selvästi eniten hinausta tarvitsevat BMW:t, Mercedes-Benzit ja Audit, kun hinausten määrä suhteutetaan vakuutettujen autojen määrään.
Toyota pärjäsi parhaiten hinausten vähyydessä eli jätti harvimmin tielle suhteessa autojen määrään.
Tässä on aiempi tutkimus 2016:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001901028.html
Tässä uusin ja tuore 15.12.2020 :
Vähiten hinausta vaativia vahinkoja on puolestaan sattunut Toyotalle ja Nissanille.
https://www.is.fi/autot/art-2000007683345.html
Selvästi eniten hinausta tarvitsevat BMW:t, Mercedes-Benzit ja Audit, kun hinausten määrä suhteutetaan vakuutettujen autojen määrään.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kalliit saksalaisautot ovat Suomessa hinaustilaston kärjessä.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kalliit-saksalaisautot-ovat-suomessa-hinaustilaston-karjessa-hinausmaarissa-piikki-tammikuussa-jolloin-pakkanen-iskee-etenkin-etelasuomalaisiin-autoilijoihin/d8f5b179-ca2e-43f8-ab0a-f6369d99edc6
Kun ei ajeta, ei tarvitse hinata.
Se on Toyotan salaisuus.
Yleensä autot viedään lavalla, ei hinaamalla.
Sehän on selviö mitä enemmän ajetaan sitä todennäköisempää on vikaantuminen. Toyotalla ajetaan alle keskiarvon, jolloin riski vikaantua on pienempi. Skodalla ajetaan rewilusti yli keskiarvon, mutta silti vähiten hinattuja. Tätä voi pitää jonkinlaisena saavutuksena. Toisaalta se kertoo, että Skoda täytyy olla laadukas auto joka suhteessa.
Sähän kierrät jutun Skodan (itsesi) eduksi kuin Trumppi vaalituloksen, vaikka nekkuun tuli 6-0. Suosittelen lukemaan ja ymmärtämään lukemaansa.
"Kalliimpien saksalaisten automerkkien suurempi hinausherkkyys liittynee suurilta osin niiden ahkeraan käyttöön. Kun auto on paljon liikenteessä, teknisten vikojen sekä onnettomuuksien todennäköisyys kasvaa. "
Tätäkö tarkoitit. Onko vaikea ymmärtää lukemaansa?
"Salmiakki ei ole koskaan tehnyt reikiä hampaisiini! Johtopäätös :Salmiakki on siis terveellistä erityisesti hampaille!
Tosin en ole koskaan edes maistanut salmiakkia"
"Kalliit saksalaisautot ovat Suomessa hinaustilaston kärjessä.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kalliit-saksalaisautot-ovat-suomessa-hinaustilaston-karjessa-hinausmaarissa-piikki-tammikuussa-jolloin-pakkanen-iskee-etenkin-etelasuomalaisiin-autoilijoihin/d8f5b179-ca2e-43f8-ab0a-f6369d99edc6"
Ihan pelkän otsikon mukaisesti voi liputtaa Toyotan puolesta. Runsaat ajetut kilometrit eivät automaattisesti merkitse hyvää tuotetta, lyhyissä ajoissa se auto kärsii enemmän.
Lauseessa "kalliit-saksalaisautot" särähtää korvaan kun laatu jäänyt tuolle tasolle ja huomattavasti edullisemmat Toyotat näyttävät laadun suunnan.
Totuus ei pala tulessakaan. Toyotalla ajetaan keskimäärin vähemmän kuin Skodalla. Ajettuihin kilometreihin nähden Skoda on parempi. Oma autoni ei ole Skoda merkkinen, mutta projektina on 1937 mallin SuperB. Se ei ole vielä pitkään aikaan kilvissä.
Ääh toyotissa on niin vähän kaskoja ja hinausvakuutuksia kun papat ei raaski vakuutuksia ottaa. Miten ne hinaukset sitten näkyisivät vakuutusyhtiön tilastoissa. Ei mitenkään. Naapurin massikka vetää toyotan luottokorjaamolle paikalliselle Närväsen pajalle, jossa taas luottobiili viritellään kuntoon.
Tojopapoilla on varaa ottaa kunnon vakuutukset, tolkun immeisiä.
Nonnii hommat vähenee silläkin saralla kun töyötät lisääntyvät kuin kanit!🍓🍓
Toyotalla ei ole tiepalvelua. Kaikki menisi omistajan omaan piikkiin. Kaveri hinaa omalla Toyotallaan.
Saksanromujen omistajilla hinauspalvelu-pikavalinta ensimmäisenä kännykässä!🤣
Jatkuvat vakuutusyhtiäiden tilastot eivät petä. Totuus on ettei Toyotia hinata vaikka....
.........Toyotat ovat tilastojen mukaan varsin kestäviä autoja. Toyotista 80 prosenttia on tien päällä vielä 20 vuoden kuluttua valmistuksestaan.
http://www.iltalehti.fi/autot/2016082522221238_au.shtml
.......Toyotia on eniten liikenteessä yli 15 v. vanhoista autoista
"Trafin tilastojen mukaan yli 15 vuotta vanhoista autoista liikenteessä huristelee eniten Toyota-merkkisiä autoja, joita on ollut liikennekäytössä kesäkuussa 2016 yhteensä lähes 115 000."
http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/art-2000004891392.html
Minä kun luulin, että kilometrit kuluttaa autoa, eikä kalenteri. Olet sitten vissiin väärässä kun luulin, että 4-vuotias 200000km ajettu Audi voi olla kuluneenpi kuin 6-vuotias 90000km ajettu Toyota.
"Olet sitten vissiin väärässä..."
Kuuluu tietysti olla: Olen sitten vissiin väärässä...
Kun ei tarvitse hinata niin ei tarvitse korjatakaan. Eipä sitten ihme, että Toyotan ylläpitokulut ovat alhaisimmat:
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000001205568.html
Erinomainen huomio!!
Ja alhaisimmat käyttöhuolet.