7-veljestä langat

Anonyymi

Kokemuksia 7-veljestä lankojen laadusta.Kerät pieneni ,laatu muuttui sen myötä huonoksi ja hinta kallistui.Olisiko vinkkejä hyvästä sukkalangasta,mitä hyvä kutoa ja kestää pesua nöyhtääntymättä?

3

2393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen kyllästynyt noihin Novitan lankoihin. Nyt teen Drops Fabel print, Drops Fabel long print , Opalin langasta ja tykkään eniten Opalin ohuemmasta 4-säikeisestä. Nämä lagat ohuita, sukka sopii kenkään paremmin kuin paksu ja jäykkä seiskaveikka.
      Opalin 6 säikeinen myös laadukasta, helppo neuloa ja tulee sileä kaunis neulejälki.
      Onhan nämä hintavampa kuin tarjous Novitat, mutta tilailen kerralla enemmän verkokaupoista.

    • Anonyymi

      Olen myös pettynyt Novitan lankojen laatuun. Syksyllä vielä kokeilin seiskaveikkaa, tein mosaiikkisukat. Käytössä nyppyyntyivät muutamassa päivässä. Ainoa Novitan lanka, josta enään neulon on Nalle. Nallessakin kannattaa vaita pienet puikot 2,75, jotta neulos on tiivistä. Nalle ei nyppyynny kuten seiskaveikka.

      Hyvä sukkalanka on teetee Tundra, alpakkasukkalanka ja teetee Pallas ja teetee Salla ovat toimineet nypyyntymättä.
      neulepuseroissa Sadnes Garn

    • Anonyymi

      Minulle kävi Seitsemän veljestä langan kanssa niin, että sukat venyivät pysyvästi 2 senttiä pituutta sen jälkeen kun pesin ne ekan kerran. Menivät siis ihan pilalle! Levenivät myös samalla.

      Olen kysellyt tästä paikallisesta käsityöyhdistyksestä ja lankakaupoista ja kaikki ovat sanoneet, että ko. langan laatu on muuttunut sellaiseksi, että aina välillä käy näin. Yksi myyjä väitti, että kyse olisi siitä, että ko. langassa on ruvettu käyttämään entistä lyhyempää kuitua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      27
      5304
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3865
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3197
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2800
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1308
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      284
      1303
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1183
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1139
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      396
      1112
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      213
      1086
    Aihe