7-veljestä langat

Anonyymi

Kokemuksia 7-veljestä lankojen laadusta.Kerät pieneni ,laatu muuttui sen myötä huonoksi ja hinta kallistui.Olisiko vinkkejä hyvästä sukkalangasta,mitä hyvä kutoa ja kestää pesua nöyhtääntymättä?

3

2771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen kyllästynyt noihin Novitan lankoihin. Nyt teen Drops Fabel print, Drops Fabel long print , Opalin langasta ja tykkään eniten Opalin ohuemmasta 4-säikeisestä. Nämä lagat ohuita, sukka sopii kenkään paremmin kuin paksu ja jäykkä seiskaveikka.
      Opalin 6 säikeinen myös laadukasta, helppo neuloa ja tulee sileä kaunis neulejälki.
      Onhan nämä hintavampa kuin tarjous Novitat, mutta tilailen kerralla enemmän verkokaupoista.

    • Anonyymi

      Olen myös pettynyt Novitan lankojen laatuun. Syksyllä vielä kokeilin seiskaveikkaa, tein mosaiikkisukat. Käytössä nyppyyntyivät muutamassa päivässä. Ainoa Novitan lanka, josta enään neulon on Nalle. Nallessakin kannattaa vaita pienet puikot 2,75, jotta neulos on tiivistä. Nalle ei nyppyynny kuten seiskaveikka.

      Hyvä sukkalanka on teetee Tundra, alpakkasukkalanka ja teetee Pallas ja teetee Salla ovat toimineet nypyyntymättä.
      neulepuseroissa Sadnes Garn

    • Anonyymi

      Minulle kävi Seitsemän veljestä langan kanssa niin, että sukat venyivät pysyvästi 2 senttiä pituutta sen jälkeen kun pesin ne ekan kerran. Menivät siis ihan pilalle! Levenivät myös samalla.

      Olen kysellyt tästä paikallisesta käsityöyhdistyksestä ja lankakaupoista ja kaikki ovat sanoneet, että ko. langan laatu on muuttunut sellaiseksi, että aina välillä käy näin. Yksi myyjä väitti, että kyse olisi siitä, että ko. langassa on ruvettu käyttämään entistä lyhyempää kuitua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      342
      4332
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      142
      2428
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2056
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1571
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1107
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      42
      1094
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      22
      1005
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      140
      999
    9. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      989
    10. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      931
    Aihe