7-veljestä langat

Anonyymi

Kokemuksia 7-veljestä lankojen laadusta.Kerät pieneni ,laatu muuttui sen myötä huonoksi ja hinta kallistui.Olisiko vinkkejä hyvästä sukkalangasta,mitä hyvä kutoa ja kestää pesua nöyhtääntymättä?

3

2439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen kyllästynyt noihin Novitan lankoihin. Nyt teen Drops Fabel print, Drops Fabel long print , Opalin langasta ja tykkään eniten Opalin ohuemmasta 4-säikeisestä. Nämä lagat ohuita, sukka sopii kenkään paremmin kuin paksu ja jäykkä seiskaveikka.
      Opalin 6 säikeinen myös laadukasta, helppo neuloa ja tulee sileä kaunis neulejälki.
      Onhan nämä hintavampa kuin tarjous Novitat, mutta tilailen kerralla enemmän verkokaupoista.

    • Anonyymi

      Olen myös pettynyt Novitan lankojen laatuun. Syksyllä vielä kokeilin seiskaveikkaa, tein mosaiikkisukat. Käytössä nyppyyntyivät muutamassa päivässä. Ainoa Novitan lanka, josta enään neulon on Nalle. Nallessakin kannattaa vaita pienet puikot 2,75, jotta neulos on tiivistä. Nalle ei nyppyynny kuten seiskaveikka.

      Hyvä sukkalanka on teetee Tundra, alpakkasukkalanka ja teetee Pallas ja teetee Salla ovat toimineet nypyyntymättä.
      neulepuseroissa Sadnes Garn

    • Anonyymi

      Minulle kävi Seitsemän veljestä langan kanssa niin, että sukat venyivät pysyvästi 2 senttiä pituutta sen jälkeen kun pesin ne ekan kerran. Menivät siis ihan pilalle! Levenivät myös samalla.

      Olen kysellyt tästä paikallisesta käsityöyhdistyksestä ja lankakaupoista ja kaikki ovat sanoneet, että ko. langan laatu on muuttunut sellaiseksi, että aina välillä käy näin. Yksi myyjä väitti, että kyse olisi siitä, että ko. langassa on ruvettu käyttämään entistä lyhyempää kuitua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2641
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2303
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2043
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      129
      2003
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1754
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      149
      1266
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1152
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1105
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      90
      1100
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1029
    Aihe