Poliorokotus, sokeripala 1985

Anonyymi

Mitenkähän mulla on muistikuva, että ennen sokeripalaa, ei samalla kertaa, mutta jonkinaikaa ennen, tuli piikki perskannikkaan ja ikäänkuin olisi liittynyt polioon se piikki? Kouluterkkarilla siis, olin v. 1985 10-11v.
Vai liekö sattunut normaali määräaikaisrokotus vähän ennen sitä kuuluisaa sokeripalarokotetta, ja vuosikymmenien jälkeen jotenkin nämä sekoittuneet mielessä, vai oliko tosiaan niin, että ensin tuli poliopiikki perskannikkaan ja jonkinajan kuluttua vielä se sokeripala oli otettava?

4

895

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse muistan saaneeni pelkän sokeripalan.

      • Anonyymi

        Minä sain pelkän sokeripalan.


    • Anonyymi

      Kyllä se ensin laitettiin piikki ja ihan käsivarteen pistettiin. Sitten tuli sokeripala jonkin ajan päästä. Ja molemmat oli polioon. Tästä olen varma.

    • Anonyymi

      Joo, vaimo otti sokeripalaan poliotipat -85. Oli viimesillään raskaana, tyttö kuoli vähän ennen synnytystä. Kohtukuolema. Viikon pehmittivät lääkkeillä mahassa. Ei voi tehdä keisarinleikkausta. Lähetettivät vauvan Helsinkiin tutkimuksiin. Ei kuulemma johtunut tipoista. Olen vähän erimieltä ja niin eräs lääkärikin. Sitten tuli jyväskylään ja haudattiin Muurameen vähän ennen joulua. Nyt samassa haudassa kaksi meidän lasta päällekkäin. Eikä mistään apuja paitsi appivanhemmat. Tv. Gaapriel Ps. Tämä nyt ollut kommentti Kellekkään, vaan oma itku

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe