Kymmenen vuotta vanha antenniverkon digitv ja ikivanha kaapeliverkon Topfield kaapeliverkossa. Toimii mutta kuvassa kiertää tummia raitoja. Pitäisikö tuon yhdistelmän toimia moitteitta? Jos vaihdan telkun tilalle kaapelidigitelkun niin toimii hyvin.
Antennitv ja kaapelidigiboksi
5
267
Vastaukset
- Anonyymi
Tuon ikäiset laitteet eivät välttämättä toimi mitenkään, mitähän seuraavaksi?
- Anonyymi
Kaikki tv:t toimii antenni- ja kaapeliverkoissa riippuen siitä mihin valitaan asentaessa. Täytyy tietää mikä verkko talossa on käytössä.
Boxin lähettämä kuva on riippumaton siitä mihin verkkoon tv on asennettu, koska tv on silloin vain näyttölaite.
Palauttaisin vikaiseen tv:hen tehdasasetukset, hakisin kanavat ja etsisin kanavan mistä boxin lähetys näkyy ( ohjekirja ). - Anonyymi
Tuontapainen ilmiö tulee silloin, jos antennin vaipan ja sähköverkon maadoituspotentiaalit ovat erilaiset (TV:ssä maadoitettu pistoke ?).
Ongelman voi korjata esim. sillä, että laittaa antennijohtoon galvaanisen erottimen,
kuten esimerkiksi https://www.verkkokauppa.com/fi/product/21861/qmfk/Qbulk-RF-antennierotusmuuntaja-Galvaaninen-uros-naaras-musta - Anonyymi
Ikivanha Topfield? Itsellä yli kymmenvuotias ja nyt vissiin lasahti lopullisesti kondensaattorit virtalähteestä kun ei enää edes kuva näy pätkimättä. Ennen sitä jo oli häiriöitä & pikselöitymistä tallentamisen alussa ja ennen sitä mm. buuttaili satunnaisesti tallennuksia kelaillessa.
Enää en uskalla käyttää ainakaan ilman konkkien vaihtoa, mikä näissä kai kuuluu melkein "normaaleihin huoltotoimiin". Yks konkka jo selvästi pullotteleekin. Myös etupaneelin nappiparisto oli aivan tyhjä, mutta se tuskin selittää oman laitteeni oireiluja. Toki versioissa ja vuosimalleissa voi olla eroja kuinka nopeasti vikaantuvat, mutta syyllisenä usein kai juuri nuo huonolaatuiset konkat. - Anonyymi
Etupanelin paristo pitää hengissä näytön kellonaikaa. Olen laittanut Topfieldin käynnistymään aamuyöstä hetkeksi, niin se siirtää taas kellon aikaan.
Huuto.net löytyy konkkasarjoja ja valmiiksi korjattuja virtalähteitä. Pitää vaan tarkistaa ennen tilausta powerin versio.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann3882632Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1052096Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys162000- 1061605
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2321501Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861200Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1491121Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak1811084Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v601033TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201030