Otatteko rokotuksen?

Anonyymi

Itse emmin.
Miten muut?

3

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Otan jos sen saan. En ottanut sika-influessa rokotusta, mutta tämä covid- viirus on niin arvaamaton että parasta varautua.

      • Anonyymi

        Mulle kävi aikoinaan sikainfluenssan kanssa niin, että en ollut mitenkään kärkipäässä rokotusjärjestyksessä, kun rokotteita alettiin jakaa. Siinä omaa vuoroani odotellessa sain tietysti sen sairauden ja selvisin siitä ihan hyvin. Myöhemmin kun rokotteita oli jäänyt yli, niitä yritettiin minullekin kaupata, mutta silloin oli jo jotain epäilyksiä rokotteen laadusta ja huhuja sivuoireista niin paljon, etten loppujen lopuksi ottanut sitä rokotetta. Pääsyynä oli se, että olin kyseisen taudin jo sairastanut. Toinen syy oli, että minulla on autoimmuunisairaus ja lääkärituttava kehotti minua olemaan skeptinen rokotteen suhteen, koska nimenomaan rokoteturvallisuutta suhteessa autoimmuunisairauksiin silloin mietittiin.

        Nyt olen tämän koronan sairastanut jo kahdesti täällä Suomessa. Asun pääkaupunkiseudulla, missä virusta on eniten liikkunut. Olen taas rokotusjärjestyksessä häntäpäässä, joten minulla ei vielä ole mitään kiirettä päätöksenteon suhteen. En kuitenkaan suhtaudu rokotuksiin kielteisesti ja saatan koronarokotuksen ihan hyvin ottaakin. En ole kovinkaan tarkkaan seurannut koronarokotuksen uutisia, mutta ihan ylipäätään mietin, kuinka pitkä rokotusprojektista edes tulee. Pelkästään Yhdysvalloissa on satoja miljoonia ihmisiä ja he varmasti pystyvät haalimaan rokotteita itselleen aika isot määrät. En siis oikein edes jaksa uskoa, että minun rokotusvuoro tulisi ennen ensi kesää, josko edes vuoden 2021 jouluun mennessä. Minulla on aikaa tutustua aiheeseen ja miettiä asiaa. Jos rokotusvuoro tulisi kevään 2021 aikana, ottaisin rokotuksen todennäköisemmin kuin en ottaisi. Mutta silloinkin haluaisin vielä vähän lueskella aiheesta, kun en tosiaan ole jaksanut seurata asiaa ollenkaan. Kuten jo sanoin, olen taudin kahteen kertaan käynyt läpi ja varsinkin jälkimmäisellä kerralla se ei ollut muuta kuin parin päivän nuha. Oman terveyteni osalta en siis koronaa pelkää, mutta taudin leviämisen hallintaan saamiseksi pidän rokotuksia tärkeänä.


    • Anonyymi

      Joku sanoi että : Jos ei viina ja sauna auta niin se on menoa ! Niin minäkin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      90
      3914
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      199
      1518
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1400
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1100
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1040
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      326
      1023
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      47
      949
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      132
      920
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      919
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      899
    Aihe