Kuinka kauan kannattaa kirjoitella ennen tapaamista?

Anonyymi

Pohdiskelen tässä kuinka pitkä viestittely/ kirjoitteluvaihe olisi optimaalinen ennen nettideitin tapaamista? Tuntuma on että monet tahtovat tutustua kunnolla ennen tapaamista tai tiedä häntä, mutta pitkäksi helposti venähtää.

14

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaa olisiko 2-4 viikkoa, riippuu viestinnän tiheydestä ja perusteellisuudesta. Tarkoituksena on kai saada selville pääasiat, synkkaako niin sanotusti, että tietää kannattaako lähteä tapaamaan. Kuvastaa ainakin omaa toimintatapaani.

      Umpimähkään on turha lähteä treffeille, hukkaantuu molempien aikaa. Ei silti kannata jäädä kuukausiksi kirjoittelemaankaan, voi syntyä valheellisia mielikuvia.

    • Anonyymi

      Hyvä aihe ja ehkä ajankohtainen itsellenikin keväällä. Ennestään ei ole kokemusta nettideittailusta, joten vastaan muiden kokemusten perusteella. Ajattelisin samoin kuin edellinenkin vastaaja, että ne perusasiat jotka itselle ovat parisuhteessa tärkeimpiä, olisi hyvä saada selville ennen tapaamista. Vaikea kuitenkin tietää miten kauan siihen menisi.

      Livetutustumisissa menee kokemukseni mukaan kuukausia ennen kuin päädytään treffeille, sen mukaan miten usein tavataan ja missä merkeissä. Sen jälkeen juttu edistyy yleensä aika vauhdikkaasti. Jos ajattelee että pitää pelkästään kirjoittelemalla tutustua, niin silloin on varmaan pakko sopia tapaaminen paljon vajavaisimmilla tiedoilla kuin livetutustumisissa, koska muuten tilanne pitkittyisi liikaa. Kirjoittelemalla on vaikea saada selville joitakin ainakin itselleni tärkeitä asioita, koska nonverbaalinen viestintä puuttuu. Jos taas soiteltaisiin, niin silloin saisi paremman kokonaiskuvan koska kuulisi mm. äänensävyn ja toisen spontaanit reaktiot.

      • Anonyymi

        Miksi vasta keväällä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi vasta keväällä?

        Korona?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Korona?

        Korona nimenomaan.


    • Anonyymi

      Niukasti kokemusta nettitreffailusta, muutamia kuitenkin. Parinmuodostuksen kannalta ovat olleet plus miinus nolla, mutta yksi ystävystyminen on toki arvokas.

      Kirjoittelun alusta treffeihin aikaa kului muistaakseni siinä kuukauden verran ellei vähän kauemmin. Useimpien ehdokkaiden kanssa kirjoittelu katkesi jossain vaiheessa, eikä treffejä koskaan sovittukaan.

      Enpä usko että treffien aikataulu juurikaan vaikuttaa lopputulokseen. Aikaisemmat kumppanini olen tavannut aivan muissa ympyröissä.

    • Anonyymi

      Tiedä aikatauluista mutta mitenkä niille treffeille yleensä pääsisi? Voitaisiinko sitä miettiä..

      • Anonyymi

        Sama kiinnostaisi. Olisi mukavaa jos joku voisi jakaa positiivisia treffikokemuksia.


    • Anonyymi

      Kannattaa sopia treffit tarpeeksi nopeasti, ettei jompikumpi tai molemmat ehdi kuvitella täydellistä unelmien prinsessaa ja sitten seuraa karmea pettymys. Tapaamiset aluksi aina julkiselle paikalle turvallisuussyistä.

      Toinen on että viestittely katkeaa aika pian erimielisyyksiin tai tympääntymiseen, jos juttu ei etene. Jälkeenpäin saattaa kuulla muualta, että olisin ollut kiinnostunut mutta kun..

      Ai mistäkö tiedän, heittäkää villi arvaus..

      • Anonyymi

        Olen kuullut tuon saman, että monesti viestittely katkeaa ennen ensimmäistäkään tapaamista. Mutta eikö se silloin tarkoita ettei synkkaa, jos ei edes kyetä viesteillä keskustelemaan. Jos viestittelyssä tulee jo riitaa tai tympääntymistä, niin en ymmärrä miten yhteiselämä voisi onnistua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen kuullut tuon saman, että monesti viestittely katkeaa ennen ensimmäistäkään tapaamista. Mutta eikö se silloin tarkoita ettei synkkaa, jos ei edes kyetä viesteillä keskustelemaan. Jos viestittelyssä tulee jo riitaa tai tympääntymistä, niin en ymmärrä miten yhteiselämä voisi onnistua.

        Itselleni ainakin kirjallinen viestintä on erilaista kuin verbaalinen ja non-verbaalinen kommunikaatio. Tähän kirjalliseen viestintään vasta opettelen, sillä minulla ei ole ollut tarvetta käyttää ihmissuhteissa suuresti tällaisia välineitä aiemmin. Kommunikaatiokyvyt eri tavoin vaihtelevat ihmisillä myös tilanteesta käsin, joten en olisi samaa mieltä tästä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itselleni ainakin kirjallinen viestintä on erilaista kuin verbaalinen ja non-verbaalinen kommunikaatio. Tähän kirjalliseen viestintään vasta opettelen, sillä minulla ei ole ollut tarvetta käyttää ihmissuhteissa suuresti tällaisia välineitä aiemmin. Kommunikaatiokyvyt eri tavoin vaihtelevat ihmisillä myös tilanteesta käsin, joten en olisi samaa mieltä tästä.

        Onhan se erilaista, jää paljon informaatiota pois kun ei näe eikä kuule. Kaikki eivät myöskään osaa ilmaista itseään yhtä hyvin kirjoittamalla kuin puhumalla. Itselleni molemmat tavat ovat aika luontevia.

        Ajattelen kuitenkin että jos joku suorastaan haastaisi riitaa jo viestittelyvaiheessa, en haluaisi tavata häntä. Sama koskee ihmistä, jonka kyllästymiskynnys olisi niin matala, että hän tympääntyisi jo ennen kuin mitään edes olisikaan.


    • Anonyymi

      Täällä huonoja kokemuksia treffisovelluksista. Eipä niistä tule mitään, muutamaan viestiin tahtoo jäädä. Heti jos vähänkin katkeaa, koko homma tyssää siihen kun ei saada enää käynnistettyä. Omalta puoleltakin on ollut passiivisuutta ja turhaa odottelua. Parempi olisi kai yrittää sopia treffit heti kättelyssä, mutta eipä niitä heti saa sovittua. Vaikea keksiä mitään neuvoa asiaan..

      • Anonyymi

        mut entäs homoje laalaalaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3082
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1811
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1704
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1229
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      123
      987
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      93
      943
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      934
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      916
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      835
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      829
    Aihe