Maailman menoa - palstalla on useana peräkkäisenä päivänä esiintynyt poliittisesti motivoituneiden laatimia valeuutinen-aloituksia. Jonkun poliitikon väitetään sanoneen jotakin reaktion aiheuttavaa ja sitten esitetään lainaus, jonka keskustelun aloittaja on itse keksinyt.
Valeuutiset ovat kuntavaalien alla tapahtuvaa mielipiteen muokkausta tyyliin Trump. Miksi Suomi24 ei näitä valeuutisia poista vaikka niistä on useaan kertaan ilmoitettu?
Siis: MIKSI ETTE POISTA VALEUUTISIA VAIKKA NIISTÄ ILMOITETAAN?
Onko Suomi24:n omistajien mielestä oikeasti tärkeämpää saada mainostuloja valeuutisten levittämisestä kuin että estäisitte palstan käyttämisen tälläiseen alhaiseen toimintaan? Foorumia on usein leikillään kutsuttu nimellä Suoli24 mutta nyt se alkaa oikeasti ansaita nimensä.
Maailman menoa palstan valeuutisia ei poisteta?
11
172
Vastaukset
- Anonyymi
Valehteleminen ei ole kielletty niinkuin ei elävässä elämässäkään.
Kaikessa missä ei ole linkkiä alkuperäiseen lähteeseen voidaan pitää valeena. Tykitä valehtelijaa vastaan.- Anonyymi
Mielipiteet hallitsevat maailmanmenoa.
Linkit palvelevat vain journalistien mielipiteiden korostamista.
Kaikkien mielipiteet on samalla viivalla ja hyvä niin.
Ei tykitystä, kiitos - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mielipiteet hallitsevat maailmanmenoa.
Linkit palvelevat vain journalistien mielipiteiden korostamista.
Kaikkien mielipiteet on samalla viivalla ja hyvä niin.
Ei tykitystä, kiitosLaitapa linkki väitteittesi tueksi.
Ei mistään lehdestä vaan tietokirjasta, tutkimuksesta tms.
Muutoin tyrkytät vain omaa subjektiivista mielipidettäsi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mielipiteet hallitsevat maailmanmenoa.
Linkit palvelevat vain journalistien mielipiteiden korostamista.
Kaikkien mielipiteet on samalla viivalla ja hyvä niin.
Ei tykitystä, kiitosTämä menee nyt väärille raiteille.
Aloituksessa puhutaan väitteistä, joita joku sanoo jonkun sanoneen.
Mielipiteet on eri asia, eikös......
- Anonyymi
Aloituksessa kirjoitin suorasta valehtelusta eli väitetään itse keksittyjä lainauksia jonkun nimetyn poliitikon lausumiksi.
Valeuutiset näköjään lähtivät pois kun laitoin niistä tiedon palautelomakkeen kautta. Noita Ilmoita asiattomaksi klikkauksia ilmeisesti lukee vain kone.- Anonyymi
Valitettavasti palautelomaketta luetaan vain arkipäivisin työaikaan. Viikonloppuisin Suoli24 haisee.
Moi! Noita Ilmoita-painikkeen kautta tehtyjä ilmoituksia lukevat Suomi24:n viralliset moderaattorit. Käyttäjien tekemät ilmoitukset käsitellään saapumisjärjestyksessä ja tämä työ tehdään käsin, jonka vuoksi toisinaan ilmoituksen käsittely voi viivästyä. Tekoäly sen sijaan ei lue käyttäjien tekemiä ilmoituksia, vaan se valvoo palstoja itsenäisesti ja automaattisesti.
-Emma
- Anonyymi
Ei poisteta siksi, että ylläpito on ilmoittanut, että uutinen, olkoonkin väärä, on keskustelemisen arvoinen asia. Ainakin heidän mielestään ja sehän on se ainut merkitsevä asia.
Terve! Kuten tässä ketjussa on jo vähän pohditukin, niin sananvapautta ei tosiaan ole Suomen laissa rajattu vain totuuden ilmaisemiseen. Toisten keskustelijoiden on itse yritettävä oikaista vääräksi katsomaansa tietoa palstalla.
Sen sijaan se, että toisen ihmisen sanomaksi väitetään asiaa, jota tämä ei ole sanonut, ei ole aivan sama asia kuin "tavallinen" valeuutinen. Niissä tapauksissa tulee ottaa huomioon esim. henkilön kunnia ja mahdollinen kunnianloukkaus.
Ylläpitoon voi ja kannattaa olla yhteydessä myös ltxt=palautelomakkeellalref=https://www.suomi24.fi/palaute tai sähköpostitse osoitteeseen [email protected] aina, kun eteen tulee pulmia. Jätäthän palautelomakkeelle myös sähköpostiosoitteesi, jotta sinulle voidaan vastata.
Terkuin,
Emma,
Suomi24-tiimi" target="_blank" class="premium-link">Suomi24:ssä ei saa rikkoa Suomen lakia.- Anonyymi
Niin, tehän noita sanoja vääntelette. Kuten siinä, että Yandex alkaa operoida Suomi24:n foorumeita. Paitsi että tuo oli lain vastainen uutinen, sillä annoitte väärää tietoa Suomi24:n tilasta ja asioista.
Mutta teillehän totuus ja vale näyttää olevan yksi ja sama.
- Anonyymi
Jos meinaat sitä persujen vastustajaa, on se tehnyt pitkää päivää täällä jo viitisen vuotta. Kukonlaulusta yömyöhään pelkkää poliittista spämmiä ja aggressiivista herjaamista muita kohtaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi2191632Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931558R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi241295Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?781278- 901165
- 831135
Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1041094Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v931064- 841040
- 411023