Hei,
Voisiko joku avata minulle, kun nyt meni hieman ohi.
* tässä on hurja määrä kirjaimia, sillä ei liene nyt väliä mitä ne ovat *
n : 15, c : 14, j : 13, w : 9, a : 8 , x : 8 , ....
Suurin frekvenssi on kirjaimella n. Tehdään olettamus, että merkin n alkukuva on e, joka on englannin kielen yleisin kirjain. Aakkoston rotaation määrä, eli salausavain olisi siten 9.
Kysymys: Millä perusteella tehdään olettamus, että n alkukuva on e? Ja mikä on alkukuva? En nyt ymmärrä, mistä tuo 9 siis tulee.
Kiitos.
Caesar-salaus
1
2026
Vastaukset
Alkukuva tarkoittaa alkuperäistä salaamatonta tekstiä.
Caesarin salauksessa jokaista kirjainta "siirretään" tietty määrä eteenpäin aakkosissa. Esimerkiksi jos siirto on 2 niin kirjaimesta "a" tulee "c", kirjaimesta "b" tulee "d", kirjaimesta "c" tulee "e" jne..
Kyseisessä salatussa tekstissä yleisin kirjain on "n". Tehtävässä oletetaan että alkuperäinen teksti on englantia jossa yleisin kirjain on "e". Tästä voidaan arvata että alkuperäisen tekstin (alkukuva) kirjain "e" on korvattu kirjaimella "n".
"e" on aakkosten 5. kirjain ja "n" on aakkosten 14. kirjain eli siirto/rotaatio on tässä 14-5 = 9
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482543
- 1801808
- 691633
- 921628
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91261- 80988
- 94975
- 71965
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188884- 66882