Missä vaiheessa lapsi, joka on ollut "koko ikänsä" sijaisperheessä, OIKEASTI tajuaa että hänellä on kahdet vanhemmat?
Tällä hetkellä lapsi on lähes 3-vuotias ja puhun hänelle kyllä näistä toisista vanhemmista silloin tällöin, varsinkin kun ovat puhuneet puhelimessa tms. Tapaamisia on aika harvoin, vain muutama krt/vuosi, joten lapsi ei kovinkaan hyvin heitä tunne. Sossun lelut ovat paljon tärkeämpiä tapaamisissa kuin ihmiset.
Tällä hetkellä lapsi on lähes 3-vuotias ja puhun hänelle kyllä näistä toisista vanhemmista silloin tällöin, varsinkin kun ovat puhuneet puhelimessa tms. Tapaamisia on aika harvoin, vain muutama krt/vuosi, joten lapsi ei kovinkaan hyvin heitä tunne. Sossun lelut ovat paljon tärkeämpiä tapaamisissa kuin ihmiset.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tarkkaa ikää on meidän lasten kohdalla muista, mutta aika pienenä heille on selvinnyt, että on olemassa kaksi isää ja äitiä. On äiti, joka hoitaa ja äiti, jonka masussa on kasvanut ja sitten syntynyt. Tosin meillä lapset ovat tavanneet vanhempia säännöllisesti, vähintään kerran kuukaudessa, koko elämänsä ajan. Lasten kanssa on myös katseltu paljon valokuvia biovanhemmista ja muusta biosuvusta.
En nyt muista tarkkaa ikää, mutta minusta asia konkretisoitui siinä vaiheessa kun lapset alkoivat pohtia kuka on kasvanut kenenkin kohdussa. Meillä on joku valokuva biologisista vanhemmista, mutta tapaamisia on ollut vain toisella lapsella ja hänelläkin kolme näiden 7 vuoden kuluessa. Lapsista näki, että he olivat surullisia, kun tajusivat, että eivät olekaan kasvaneet minun kohdussani kuten perheemme vanhimmat lapset. Nyt, kun lapset ovat 7 ja 8 v. he puhuvat biologisista vanhemmistaan toinen oikeana äitinä ja isänä ja toinen etunimellä ja aina heidän halutessaan keskustellaan siitä, miksi nämä eivät ole voineet heitä hoitaa (syyt ovat selkeät) ja miksi toisen äiti ei halua pitää tähän yhteyttä (sitä emme tiedä - emme ole itsekään häntä koskaan tavanneet).
Olen miettinyt samaa asiaa usein, että milloin on hyvä aika kertoa biologisista vanhemmista tai milloin lapsi itse sen tajuaa. Meillä vähän yli 2-vuotias lapsi, joka sijoitettu meille 1.5-vuotiaana. Tavannut vanhempansa "pikaisesti" yhden kerran tämän 9 kuukauden aikana. Meillä ei ole mitään kuvia oikeista vanhemmista. Kuinkahan pian hän "unohtaa" vanhempansa niin ettei mitään mielikuvia jää heistä muistin lokeroihin vaikka tapaisikin vielä joskus heitä.