nuori työntekijä syynää autoja kuin uusia autoja olen asunut monessa paikkassa suomessa mutta tän nuoren katsastajan mukaan vanhan auton pitää olla uutta vastaavassa kunnossa..
K1 katsastus
Anonyymi
515351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Elä saakeli sentään ihanko totta
Ei tullut Warreenkaan leimaa.
https://www.youtube.com/watch?v=_OCBXAB6S0o
Puhuva katsastusmies
Samoja kokemuksia tästä katsastajasta. Väitti näkevänsä väljää,vaikka oikeasti ei ollut. Viimeinen kerta kun tuohon paikkaan vien rahastukseen.
Poltti autosta jarrut kun hinkutti niitä dynamossa.
On vaan maagisia äijiä nuo katsastusmiehet
Hyvä että pidetään katsastuksissa jämpti linja...jos kaiken maailman teropetterit kyhää kolariautoista mukamas hyviä käyttöautoja niin parempi ne syynätä tiukemmalla kammalla.
Sanoo yöntimo ,joka ei selvästi ymmärrä asioista yhtään mitään saati tiedä, että kolariautoja kannata kenenkään korjailla kuin omaksi ilokseen saati sitäkään, että niiden katsastaminen on todella tarkkaa ja vaaditaan monet pöytäkirjat ja mittaukset ,joilla kunto varmennetaan.
Tämmösiä katastusmiehiä pitäis olla joka asemalla, romut ajokieltoon ja romutettavaksi.
Hommaa kunnon auton niin ei tarvi pelätä hylkyjä
Teropetterit kauppaaa nettiautossa romujaan peitenimillä...ei oo pokkaa olla omalla nimellä?? Ei oo normaalia tommonen?
Ei muuta kuin laitetaan vann näiden pellejen nimet julki jotka ei uskalla omalla nimellään olla netissä tai kaupata tavaroitaan.Ei ole aivan purut kuivia yläkerrassa kun pitää olla kuin pienet lapset...
Ei ole normaalia tuollainen vuodesta toiseen jatkuva itkukaan. Kannattaisi hakeutua hoitoon kun kirjoittelijastakin on jo tieto ollut pitkään ettei tarvitse soittaa valkotakkeja
Parasta tässä katsastusasemassa on se,että sen voi kiertää kaukaa. Ja viedä ammattilaiselle auton katsastukseen.
Ja tietyissä firmoissa vaihtavat tietämättömien vaikkapa naisten autoihin samat osat jokavuosi kuhan vaan käy kalliiksi jotenki hahahah
Mitä sitten jos vaihtavat osia, ei se sinun pussista mee..parempi sekin kuin jossain nyrkkipajalla ilman kuittia ja takuuta
Nää pimeästi omassa autotallissaan autojen korjausta harrastavat ovat harmaata taloutta..on parempi suosia vaan ammattilaisia.
haha xD
Äänekoskella tein valohoitoa ennen uusita katsastusta. Hyvin meni läpi.
Laittakaa romunne kuntoon niin menee läpi!
K1 asema haluaa katsastaa vain helppoja lähes uusia autoja, siksi kiusaavat vanhojen autojen omistajia, tai viekääpäs jokin erikoinen asia, esim rekisterikatsastus niin oh oh ja voi voi. Heillä tällainen sama politiikka ympäri suomen.
Kokemusta on.
Aivan samat sanat.
Nuori "katsastusmies" jumitti jarrut hinkkuuttamalla käsijarrua. Etsii hylyn vaikka väkisin jos ei muuta niin valoista. Ei enää koskaan Äänekosken K1
Asiakas äänestää jaloillaan, mene toiseen paikkaan katsastamaan kulkuneuvosi.
Miten hinkkuutetaan käsijarrua ?
Ja katastusmiehen tehtävä on selvittää että pitääkö se käppäri vai ei ,koska laki niin määrää, ei se sen katastushenkilön vika ole jos sun auton ruostunu käppäri jää jumiin.
Kyllä sinun pitäisi itse huolehtia siitä että autosi menee katsastuksesta lävite.
Täytyy kyllä kiittää katastusmiestä kun sai yhden liikennepommin pois liikenteestä
Vuosi sitten määräsi että on korjattavaa.En korjannut.Tänä vuonna vein toiseen paikkaan meni läpi ilman puheita.
Tiedetty on. Toissa vuonna sama juttu meikäläisellä. Löysi vikaa ja korjattavaa vaikka kunnossa piti auto olla.
Sen jälkeen siihen konttorille en mene, ja muualla pelittää nämä hommat.
Tämä katsastus aseman niuhotus yleisesti tiedossa. Ammattikorjaajatkin vievät autot muulle katsastuskonttorille, ite kertoivat.
Takavuosina oli halvenpi ,kuin naapuri katsastus paikka.
En voi moittia palvelusta .
Firmaa nykyisin yksin pyörittävä iältään vielä nuori, mutta kokenut katsastusmies on kylläkin viimeisen päälle ammattilainen sekä myös kovin avulias ja asiakaspalveluhenkinen. En enää edes veisi autoa muualle katsastukseen. On useampi kokemus kun autoa ei ole turvallisesti katsastettu, niin useampi auto mennyt tilanteissa lunastuskuntoon ja itselläni ollut hurjasti onnea, että vielä hengissä ollaan. Eikä oo mikään niuho. Tiedän myös useiden lähistöllä olevien ammattilaiskorjaamoiden käyttävän autonsa siellä säännöllisesti katsastuksessa. Sekä tiedän myös, että edes korjaamoammattilaisetkaan eivät pysty tarkastaa tiettyjä juttuja ilman katsastuslaitteita taikka eivät välttämättä edes ylipäänsä osaa tarkastaa tiettyjä juttuja.
Minulle alkoi puhua omasta korjaamosta???
Mulkku sano vanha mersu 190 takanivel oli väljä.Sano vaikea korjata ei kannata tuua enää.äänekoski.
Tämä on ihan paras katsastusasema ja vielä näppärästi lähistöllä kotoa. Saa näppärästi tietää autonsa korjauksen tarpeet. Avulias tyyppi.
Onneksi voi viedä muihin paikkoihin,esim hirvaskankaalle.
Jokainen vie sinne minne parhaaksi katsoo.
Eroja on monessa asiassa onneksi on mistä valita eikä tarvii jäädä edes Äänekoskelle.
Vakiopaikka, jossa tulee meidän perheen kaikki autot katsastettua. Avulias, ammattitaitoinen, ystävällinen sekä mukava palvelu sekä lisäksi vielä ihan läheltä. Luottavaisin mielin ja mukavasti ollaan aina saatu katsastuksen jälkeen ajella ehjillä ja turvallisilla autoilla. Ei ole myöskään tarvinnut odotella erilaisia monesti kalliitakin lisäkustannuksia ettei asioita olla laitettu ajallaan kuntoon.
Eikö Pekka saanut vanhaan asuntoauton rotiskaan leimaa. Ihmekös tuo Hahah!
Kukaantäysipäinen ei vie sinne autoaan. Naapuri korjautti autonsa ja sai vikaluettelon. Korjaaja meni naamapunaisena kertomaan mielipiteensä ja kas tilanne muuttui.
Nii että korjauskehoitus muuttui ajokielloksi 😂 .
Kannattais varmaan opetella korjaamaan autoja
Epämääräistä vihjailua omasta korjaamosta? Mikä sopimus se on?
Ei kanata käydä sielä, käy katsastamasa suolahesa.
Kyllä äänekoskella saa katsastus palveluja kahdessa eri paikkaa. Ei tarvitse ajaa suolahteen asti
Suolalahdessa ja Hirvaskankaalla saa PALVELUA.
Homo?
K1 katsastus munkkionkuja turku. kävin auton kanssa ensin katsuri heilutteli auto varmaan viisi minuuttia pukkien päällä.. no sitten keksis viisaana että mennäänpä hakkaamaan ehjää pohjaa raudalla sama 5 minuuttia ..älykääpiö etti vikaa ja sanoi noi sun apurungon puslat on liian lähellä rungoa josta tiesin nissanin perus ominaisuus eli on lähellä .. eli ääntä on onko ääni hylky no täällä on klappia i ollut paljon 2mm .... vittu mikä paikka.. vitun kusipää kaiken maailmojen persenaamaamasin paikka välttäkää.
Minulta poltti justiin liikkeessä laitetut jarrut dynamometrillä.Kumma kun huoltoliikkeen mittarilla kaikki oli kunnossa mutta tämän sällin mukaan takajarrut olivat epätasaiset ja laahasivat.Polki niitä niin että levyt,satulat ja palat meni kun lämpeni ja lähes syttyi palamaan.
Mulla polki jarrut niin että sai ne niin rikki että nesteet valui maahan, en usko sattumaan, että konttorilla juuri meni rikki.
Jos jumaleissson auto on kunnossa, ei pitäisi haittaa vaikka tutkii ja hyvinkin tarkasti, typerää narisemista asiasta, laitattakaa autonne kuntoon, niin ei tarvitse länkyttää.
No kyllä saa valittaa kun merkkihuollossa auton jarrut katsoivat ja laittoivat kuntoon.Tämä ukko ne sitten särki kun hulluna painatti menemään dynamometrillå.
Ei pidä paikkaansa.
Se on sen merkkihuollon vika, ei katsastusinssin, ..
Tuossa aikoinaan kävin Äänekosken konttorissa yrittämässä saada leimaa autolleni.... kolmannen hylsyn jälkeen ajoin suoraan Suolahden konttorille ja leima tuli. Ei haitannut koskennatsin liian himmeät vilkut ynm turhat keksityt viat. P.
K1 katsastus turku .. katsastaja paukutti raudalla auton pohjaa 5 minuuttia vaikka näki että täysin ehjä pohja no ei saanut reikää tehtyä. Sen jälkeen varmaan vitutus tuli hänelle ja heilutti autoa 5 min. pukkien päällä.. viimein viisaana keksi et apurunko on liian lähellä koria 2mm oli kuullut jotain ääntä kun autolla oli ajanut. ääniä oli kuullut myös etupyörän laakerista josta ei klappia löytynyt. Samalle katsastajalle meni tyttäreni mutta raision toimipisteessä nuori opiskeli no ruostepaikat pitää korjata mutta ei ollut jätkällä kiinnostusta vetää käsijarrua kunnolla ja sanoi sekin sitten hylätty. voi vittu mikä tyyppi ... Olli H. välttäkää tätä tyyppiä keskeyttäkää katsastus ja menkää vaikka syömään tai jonnekin niin säästätte rahanne