Miten petos etenee?

Anonyymi

Hei. Voisitteko ystävällisesti auttaa? Yksi ihminen on ostanut netistä tavaraa 100-200e edestä ja maksanut tälle toiselle henkilölle, eikä ole saanut tavaroita. Jos hän tekee rikosilmoituksen niin kauanko siinä kestää jotta poliisi ottaa yhteyttä? Entäs tämä toinen osapuoli joka on myyjänä niin joutuuko hän kuulusteluun? Jos joutuu niin milloin?Ja tuleekos siitä mitään sille?

9

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oota hetki, mä "forwardoin" tän Antil se tietää!

    • Anonyymi

      Kyseessä on lievä petos. Sitä poliisi ei tutki, ellei asianomistaja vaadi tekijälle rangaistusta. Se on sakko juttu ja vaatii luonnollisesti molempien osapuolien kuulustelut.
      Petokset kuitenkin ovat rikoksia, joissa tekijä ei yleensä ole asialla ensimmäistä kertaa, tekoja saattaa olla kymmeniä, tai satoja. Tällöin asian luonnollisesti menisi oikeuteen.

      • Anonyymi

        Ei ole ennen tehnyt tälleen ja tämä henkilö ei halunnutkaan ostamaansa tuotetta ja myyjällä ei ole heti maksaa takasin vaikka tämä ostaja niin vaatii


      • Anonyymi

        Ulosottoon nämä menee.. Sakon hoitavat tai jos jotain linna lintuja niin istuvat sakotkin.. Itsees kiusaat. Olin 300km päässä petos oikeudenkäynnissä.. Syytetty ei edes tullut paikalle ja uusi istunto ja tätä kesti 900km ja lopulta poliisi haki syytetyn Ei tuloja.päiväsakkoja 350e. Rikoshyöty oli 1600e. Mitä ihmettä ajattelin. Nämä kannattaa kokeilla sovittelussa jos suostuvat ja pieni toivo saada jotain erissä vaikka. En enää kärjäjille näitä lähde puimaan, kun usein vastassa alan mies... hölmön hommaa jos sielä varaton vastassa ja se yleensä on.
        Menetin tuossa vaan enemmän rahaa ravatessa sielä salissa omalla autolla ja bensaa meni mukavasti. Miettikää ennenkun lähette tohon. Sovittelu toimi kerran tutulla.


    • Anonyymi

      Pitkittäin pitkittäin siirtämällä tietysti. Mutkistuessaan sormeilijat paljastuu silkkaa ylpeyttään.

    • Anonyymi

      Oi voi, kannattaisi ehkä olla tunnollinen pikkuasioissaan enemmän, ettei vaan kävisi noin kuten käy. Ja silti niinkään ei pitäisi sanoa.

    • Anonyymi

      Tuu kertoo jos Pollari hoitaa.

    • Anonyymi

      Näiltä ei saa rahoja kun päästävät ulosottoon. Mitä enemmän käräjöi niin nämäkin kulut sinne ulosottoon. Halvemmaksi tulee nuolla haavat eikä lähteä oikeus viidakkoon.. Aikaa ja rahan haaskausta. Se todetaan syylliseksi ja sitten mitä? Päiväsakkoja ja hoitaa ne ja siinä viimeistään huomaat että olipa typerää vetää luunsa oikeuteen, mikä usein pidetään jossain 500km päässä. Jos puhutaan jo 10000e kavalluksesta, niin sitten.. Et saa sitä mutta edes tuomio on nyt ankarampi.

    • Anonyymi

      Jos syytetty on varaton, niin asianomistaja tekee itselleen ja vain itselleen noilla oikeudenkäynneillä laskua. Lievä petos niin ilman tuloja 200e sakkotuomia ? Kannattaako tuota lähteä ajamaan. Ei.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      4
      3673
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3589
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3320
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3302
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2176
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1758
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      31
      1506
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1461
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      87
      1360
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1313
    Aihe