Lukekaa tämä

Anonyymi

Tuo suuri paljastus juttu on huijausta. Me kaikkihan tiedetään, että ei kukaan yksi ihminen ole kirjoittanut näitä viestejä, edes enemmistöä niistä. Nyt on joku vetänyt herneen nenään ja koittaa sabotoida tätä palstaa ja hiljentää sen. Kuvittelee kenties, että ihmiset kyllästyy palstaan, kun tulee tuollaisia turhia viestejä. Tai sitten hän kuvittelee, että ihmiset uskoo sen tarinaan. Että täällä ei olisikaan mitää laajaa keskustelua.

Mutta minä olen varma, että jos nyt pyytäisin kaikkia, jotka ovat tälle palstalle kirjoittanut viimeisen kuukauden aikana ilmoittautumaan, niin ihmisiä olisi kymmeniä. Eikö?

No, se ei selviä koskaan. Ellei pääsisi suomi24:n tietoihin ja näkisi koneitten osoitteita.

Mutta ei hiljennetä tätä palstaa vaan jatketaan keskustelua, koska tämä on erittäin tärkeä viestintäkanava. Facebook ja Kuhmoisten sanomat eivät ole kaiken kattavia väyliä tuoda mielipiteitään julki. Ja vain osasyy on sensuuri. Se on suorastaan mitättömän pieni syy. Iso syy on ihmisten itsesensuuri, koska kriittisiä mielipiteitä jostakin asiasta tai päätöksestä ei ole helppoa tuoda julki omalla nimellä. Siksi tätä palstaa tarvitaan.

Vaikka täällä kuinka saa kirjoittaa nimettömänä, niin mielipide se nimetönkin mielipide on ja siten ajettelun arvoinen. Ajoittain tuntuu totuus tulevan paremmin täällä esiin.

Mielestäni täällä on kohtalaisen asiallista keskustelua ihan tärkeistä asioista.

Eiköhän jatketa. Asiallista, mutta napakkaa keskustelua.

12

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Vaikka täällä kuinka saa kirjoittaa nimettömänä, niin mielipide se nimetönkin mielipide on ja siten ajettelun arvoinen. Ajoittain tuntuu totuus tulevan paremmin täällä esiin."

      Erittäin hyvä kommennti ja osoittaa, että Kuhmoisissa on ajattelevia fiksuja ihmisiä,
      joille totuus on tärkeä asia, kun keskustellaan yhteisistä ja yleisistä asioista, kaikkien
      mielipiteitä kunnioittaen.

      • Anonyymi

        Nimetön teksti ei ole muuta kuin kiusaamista. Sanon minä.


    • Anonyymi

      Minusta tuo Suuri Paljastus on vitsi. Ainakin niin tulkitsin sen ja minusta se on ihan hauska sellainen. Kuvastaa kyllä kuhmoislaista mielenlaatua siinä, että ihmiset täällä liian paljon keskittyvät siihen KUKA kirjoittaa/sanoo/tekee asioita. Kullakin meistä on leima ottassa ja sen mukaan meitä arvotetaan Menestyjä, Juoppo, Kitisijä, Kokoomuslainen jne.

    • Anonyymi

      Elämme mielenkiintoista aikaa kun nykyisin voi netin/somen kautta periaatteessa kuka hyvänsä saada sanottavansa julkisuuteen.

      Kun sä sitten sanot jotain, tulee ´isoveli´, joka sanoo et sä oot tyhmä, mee pois, mä olin täällä ekana. Kun isoveli on pari kertaa antanut sulle turpaan, sä alat itekki aatella että sussa on jotain vikaavikaavikaa etkä enää uskalla tuoda ittees esille.

      • Anonyymi

        Tuo oli harvinaisen hyvin sanottu. Jos henkilö on oikeasti loukkaamatta kirjoittanut kriittisen tekstin, niin sitä ei saa poistaa! Ei täältä eikä fb:sta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo oli harvinaisen hyvin sanottu. Jos henkilö on oikeasti loukkaamatta kirjoittanut kriittisen tekstin, niin sitä ei saa poistaa! Ei täältä eikä fb:sta!

        "loukkaamatta kirjoittanut kriittisen tekstin"

        Totuuden sanominen/kirjoittaminen ei ole kunnianloukkaus, vaikka totuus epämieluisa olisikin.


    • Anonyymi

      Jotta demokratia toimisi niin kuin pitää, tarvitaan oppositiota. Kriittinen palaute, jos se otetaan nöyrästi vastaan, on myös oppimisen ja kehittymisen airut.

      Ajattelen niin, että Kuhmoisissa on tällä hetkellä käytössä virheellinen oletus, että vaientamalla oppositio ja estämällä kriittinen palaute saadaan aikaan positiivista kehitystä.

      • Anonyymi

        "Ajattelen niin, että Kuhmoisissa on tällä hetkellä käytössä virheellinen oletus, että vaientamalla oppositio ja estämällä kriittinen palaute saadaan aikaan positiivista kehitystä"

        Sitä enemmän kiinnostaa, kun halutaan vaientaa, ja mihin se johtaa...


    • Anonyymi

      Ehdotan, että te joilta vaikka sieltä fb:sta on poistettu johonkin henkilöön liittyviä tekstejä, niin koittakaapa kirjoittaa ensi kerralla se kriittinen, mutta asiallinen palaute loukkaamatta ketään. Ette panettele ettekä käytä alatyylisiä ilmaisuja. Esimerkiksi ihmisen poliittisa päätöksiä saa aivan täysin kyseenalaistaa ja kertoa miten omasta mielesteä olisi parempi.

    • Anonyymi

      Olet tehnyt hyviä huomioita.

    • Anonyymi

      Niinkun mikä mikä mikä ihmeen suuri paljastus, missä ?

      • Anonyymi

        Se liittyi silloin siihen homekouluasiaan ja siihen, kun täällä palstalla oli vaientaja.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      142
      8077
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7121
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3643
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      140
      3280
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2804
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2338
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1566
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe