giannelli extra v2 Kuristukset?

Ostin tossa muutama viikko sitten moposportista tollasen e- hyväksytyn giannellin extra v2 tehoputken, malossin multivarin ja 10 kokoa isomman pääsuuttimen. Rahaa meni miltein 200 euroa, joten odotin, että huiput olisivat vähintään päälle 60kmh. Kuitenkin huippunopeutta tuli juuri ja juuri 5 kmh lisää ja kiihtyvyyskään ei hirveästi noussut. Skootterina toimii 94 vuoden Yamaha BW's. Voisiko olla, että putken kuristusten sijaintia on muutettu esimerkiksi paisariin sillä katsoin noin 8 vuotta vanhaa palstaa, jossa sanottiin, että kuristusten pitäisi olla putken alkukäyrässä itse kun katsoin ei siellä mitään näkynyt.

Prikka ja muut kuristukset skootterista on jo otettu pois.

4

2122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuo Yamaha menisi kurittomana ilman prikkaa ja säädöissään ainakin 55km/h todellista, eli laita vaikka ihan vakio osat ilman rajoitteita siihen niin saat asiallista kulkua eikä mene paljoa rahaa.

      • Mulla kulki vakiona 50kmh (loivaan alamäkeen 55) ja osat tuli jo ostettua ja laitettua kiinni, joten kiinnostais tietää mikä virityksissä on vialla.


      • Jonde222 kirjoitti:

        Mulla kulki vakiona 50kmh (loivaan alamäkeen 55) ja osat tuli jo ostettua ja laitettua kiinni, joten kiinnostais tietää mikä virityksissä on vialla.

        Joo ja onhan se ihan eri fiilis päästellä yli kuuttakymppiä jos saat setin säätöihin...

        Isompi kaasutin ei välttämättä tekisi pahaa, joku 17,5mm ja siihen oikeat säädöt.

        Tuli muuten mieleen että jos sinulla oli vakio suutin siinä ja siitä vaihdoit kymmenen numeroa isomman niin se ei ehkä riitä kun on kuitenkin kuriputken tilalla teharia.


      • Jutustelija1 kirjoitti:

        Joo ja onhan se ihan eri fiilis päästellä yli kuuttakymppiä jos saat setin säätöihin...

        Isompi kaasutin ei välttämättä tekisi pahaa, joku 17,5mm ja siihen oikeat säädöt.

        Tuli muuten mieleen että jos sinulla oli vakio suutin siinä ja siitä vaihdoit kymmenen numeroa isomman niin se ei ehkä riitä kun on kuitenkin kuriputken tilalla teharia.

        Juu pitää laittaa toi isompi kaasari ostoslistalle. Kokeilin 12 kokoo isompaa suutinta, mutta se oli jo liian iso


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      81
      11760
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      98
      8919
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      83
      4713
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      28
      4048
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      100
      4004
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      6
      3886
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      9
      3670
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      22
      3482
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      42
      3285
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      47
      2864
    Aihe