Muistaako monikaan Hiltusen kahviota. Siinä oli pari, kolme pöytää tuoleineen! Kahvi ja munkkki tuotiin pöytään maksamisen jälkeen. Pajatsokin oli ja sellainen keilapeli, missä oli palkintona tupakka-aski tai kartonki!
Hiltusen kahvio
8
869
Vastaukset
- Anonyymi
Juu, Kahvi-Pirtti siinä paloaseman vieressä päätien varressa.
- Anonyymi
Ihana paikka oli..... Voi kun vielä olis samanlaisia pieniä kahviloita.
- Anonyymi
nostalgiaa Saima möi tupakkaa 10penniä kpl ,saatiin mekin pikkutytöt sauhut ja ,että oltiin polleita
- Anonyymi
Myös konneveden vanha matka huolto oli nostalkinen,purettu tien teon aikaan ,onni purmonen piti kahvilaa siellä.
- Anonyymi
Oi niitä ihania aikoja - hyvä palvelu ja kateus poissa Konneveden yrittäjiltä. Kaikki puhalsi samaan pilliin. Erittäin mallikelpoinen pikku-kahvila.
- Anonyymi
Holokki Saima sillä nimellä paikka tunnettiin. Saima myi tosiaan tupakkia irto kappalettainkin samoinkuin karamelliäkin,kyllä niitä tuli ostettua jos sattui niitä rahoja olemaan. Kylän juoppoukot aina siellä istuskeli kaljapullon , ja se oli silloin sitä pilsneriä nautinnassa, ja lirauttelivat pöytäviinaa kaljan sekaan. Savua oli, että silmiä kirveli , tupakka savusi , ja ukoilla nenät punoitti.
- Anonyymi
Oikein hyvin muistiin jäänyt kahvila jossa -70 luvun alussa me koululaiset kävimme
ruokatunnilla kahvilla,limsalla ja tupakilla. Jos oli markkoja taskussa niin Kahvipirtis-
tä löytyi myös pajazo, levysoitin ja vasiten flipperikin joka oli tosi vanhaa tekoa mutta
niillä mentiin ja pelattiin. Se oli niin pieneksi tilaksi melkoinen viihdekeskus kunnes aika ajoi sen ohi. Kahvilan emäntä Saima oli karskipuheinen mutta reilu ihminen. - Anonyymi
Olisi mukava kuulla lisää tämänkaltaisia tarinoita ja muistoja Konneveden menoista ja meiningeistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492199
- 1211495
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3371299Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni671224Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401200IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31191- 1411179
- 491129
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1611076- 701014