Seuraakohaan yksikään politrukki tai itsensäedustaja tätä palstaa? Kysyn kuitenkin vain nähdäkseni tohtiiko kukaan Arkadianmäen elätti vastata:
Koomisinta tämä esim. 50 työttömän työllistymisessä on kun vakipaikkoja ei ole vaikka kuinka kyselee niin kun tekee laskutuksella laskutuspalvelun kautta keikkahommia kun sellainen on tarjolla niin näitä oikeita työpäiviä ei huomioida ansiosidonnaiskorvauspäivissä vaikka saatu ansio kuitenkin vähentää työttömyyskorvausta, onko tämä oikeudenmukaista?
Kuitenkin edellyteetään aktiivisuutta työttömiltä niin tämän vaikutus on tasan päinvastainen ja jopa suosii pimeänä työskentelemistä. -HR
Sama kirjoitus myös FB-ryhmässä Parlamentti
Koomisinta tämä esim. 50 työttömän työllistymisessä on kun vakipaikkoja ei ole vaikka kuinka kyselee niin kun tekee laskutuksella laskutuspalvelun kautta keikkahommia kun sellainen on tarjolla niin näitä oikeita työpäiviä ei huomioida ansiosidonnaiskorvauspäivissä vaikka saatu ansio kuitenkin vähentää työttömyyskorvausta, onko tämä oikeudenmukaista?
Kuitenkin edellyteetään aktiivisuutta työttömiltä niin tämän vaikutus on tasan päinvastainen ja jopa suosii pimeänä työskentelemistä. -HR
Sama kirjoitus myös FB-ryhmässä Parlamentti
Vastaukset 8
Vanhimmat
Voin kertoa, että harmaa talous kukoistaa ja voi hyvin. Palvelut ja tavarat on myynnissä ilman alveja ja työnantajan sivukuluja, joka on iso hinnanalennus pieni palkkaiselle työläiselle.
Lisäksi+oman+työn+myyminen+laskutuspalvelun+kautta+johtaa+myös+helposti+hankaluuksiin+te-toimistojen+tulkintojen+kanssa,+kun+sitä+aletaan+kohtelemaan+yritystoimintana.
Itsensä+työllistämiseksi+ei+saisi+tehdä+mitään,+mihin+ei+saa+te-toimistolta+hyväksyntää.+
Hämmästyttävää,+kuinka+perustuslain+ylitse+jyrätään+tällä+systeemillä,+jokaisellahan+on+perustuslakiin+perustuvat+oikeudet+mm.+valita+ja+hyväksyä+työnsä+tai+elinkeinonsa.
Jos+pidät+kiinni+perustuslaista,+silloin+lopputulos+on+helposti+se+että+joudut+viimesijaiselle+toimeentulotuelle+joka+vielä+leikattu+-40%.
Ay-liike ja elinkeinoelämä haaveilevat käsittääkseni sellaisesta tilanteesta jossa:
1) he tekevät työmarkkinakartelliensa avulla kaikki päätökset työpaikoista sekä tulonjaosta, markkinoita ei tarvitse kuunnella
2) koska em. toimintatapa johtaa muun kansan osan työttömyyden massiiviseen kasvuun, rakennetaan työttömien kohteluun automaattisysteemi joka rankaisee ilman että asian käsittelyyn tarvitsee käyttää viranomaisaikaa
Seurailkaapa vain kuinka te-toimiston järjestelmiä kehitetään, ei ole kovin vaikea nähdä tulevaisuutta jossa työmarkkinakartellit dominoi markkinoita ohitse Suomen kansan, ja kansasta työnnetään sopivan suuruinen poliittinen vähemmistö palkattomaan työhön tai mahdollisimman rujon kohtelun kohteeksi, tuhoamalla sosiaaliturvaa sieltä täältä ja tekemällä erilaisia viranomaistoimia joiden avulla ko. väestönosaa yritetään nuijia maahan lisää.
Kansan kahtiajako, ja ihan päättäjien omalla hyväksynnällä.
Taas osoitus kuinka poliitikoilla ja TE-toimistolla puuttuu täysin käytännöllinen maalaisjärki kun tehdään kaikkensa että työtön tekisi edes satunnaisia pienempiä keikkahommia silloin kun niitä on tarjolla.
Hyväksyisin kyllä sen että työkeikkapäiviltä ei saa ansiosidonnaiskorvausta mutta silloin myös päivien karttumisen puuttuminen pitäisi huomioida
Systeemi ei tule toimimaan niin kauan kun kansan työn tekemistä vahdataan ja yritetään kontrolloida.
Perustulo oikaisisi tätä asiaa suoraviivaisemmaksi, kaikenlainen turha te-toimisto-diibadaaba pois lausuntoineen, ja jos saa aikaan tuloja, ne sitten jollain järkevillä säännöillä vaikka sovitteluun.
Niin kauan kun ajatusmalli on se, että työttömyysturvaa ehtoineen käytetään kansan kontrollointivälineenä työmarkkinoilla tapahtuvassa toiminnassa, niin kauan pysyy myös erittäin hankala ja monimutkainen tuottamaton systeemi voimissaan joka varmistaa sen että Suomessa ei ainakaan keskimäärin saada mitään toimintaa aikaan, jos sitä joutuu tekemään näiden tukiportaiden heikoimmasta asemasta.
Vahinko kasvaa lisää, kun samainen vallankäyttö tekee oltavat liiankin helpoksi työmarkkinoilla valtaapitävissä ryhmissä, se johtaa taas Suomen alisuorittamiseen, koska kukapas oikeasti töitä tekisi jos rahat saa käyttämällä valtaa siten että työnnetään joku toinen ilmaistöihin. Tämä tie kuitenkin menee lopulta umpikujaan, koska tilanne muuttuu lopulta kaikille mahdottomaksi.
Kovin helpolla tätä muutosta ei myöskään tehdä, kysehän on kuitenkin koko valtakuntaan vaikuttavista asioista, siinä on poliitikoille oikeastikin työtä ottaa selvää miksi systeemi ei toimi, päätöksiä tekemään ei voida ottaa ketään sellaisia jotka huutelee vain vastikkeellisuuksia tietämättä yhtikäs mitään miten asiat oikeasti on.
kyllä työtä pitää valvoa, tuo on yhteiskunnan yksi tukipilareista, muute menis pelleily7ks, senkin ruikkusuihkupöksy.
Työn valvominen väärillä perusteilla johtaa erittäin passiiviseen toimintaan, sitten on paljon managereita ja vähän työntekijöitä. Ei kannata rakennella massiivisia mekanismeja työn kontrolloimiseen, markkinat huolehtii osaltaan työstä, kun markkinoilta tulee kysyntä sille.
Esim. loputon tehostaminen johtaa vain siihen että työn hinta ei ole sitä mitä sen kuuluisi olla, kansan ei kannata tehdä tuottamatonta työtä.
Asiassa on jonkinlainen tasapainoinen keskitie joka löytyy vain markkinoiden kautta, eli kysynnästä ja tarjonnasta. Hyviin tarjouksiin saa aina osapuolia tekijöiksi, huonoihin taas vähemmän.
työntekijän ja valvojan välinen suhde on oltava kunnossa, ja tuo suhde pittää ilimoittaa Suomen Polliisin ylipiällikölle, tuo on kyseenalainen juttu senkin KÄKÄ
työntekeminenhän on kaukana tällaisesta palsta kirjallisesta, mikä ei häiritse työrauhaa
HERRAN JEESUKSEN KRISTUKSEN ARMO OLKOON KANSSA KAIKKIEN
MORO
:)
https://www.youtube.com/watch?v=ec1xdThREZA